منشاء پاشنه‌ درد چیست؟

استخوان و مفاصل 08 مرداد 1395 بدون دیدگاه

پاشنه‌ درد بیشتر مواقع در افرادی دیده می‌ شود که افزایش وزن دارند. البته علت دقیق این مشکل مشخص نیست و برخی افراد لاغر نیز دچار آن می‌ شوند.

ایجاد این مشکل تا حدودی به ساختار پا و اینکه هنگام راه رفتن چه مقدار فشار به پاشنه وارد می‌ شود، بستگی دارد.

در ناحیه کف پا یک فاسیا یا بافت کیسه‌ مانند وجود دارد که از ناحیه پاشنه تا قاعده انگشتان پا کشیده شده و پوست را از عضلات کف پا جدا می‌ کند.

هنگام راه رفتن با هر قدمی که فرد برمی‌ دارد این بافت کشیده می‌ شود و از آنجا که به پاشنه وصل است، دچار درد و التهاب خواهد شد.

گاهی کلسیم نیز در این التهاب رسوب می‌ کند که در عکس به شکل خار پاشنه دیده می‌ شود و در ناحیه پاشنه و کف پا درد ایجاد می‌ کند.

منشاء پاشنه‌ درد چیست؟

علت اصلی درد پاشنه پا، التهاب فاسیا یا بافت کیسه‌ مانند است.
ابتدا افراد هنگام استراحت و وقتی در یک حالت می‌ نشینند یا وقتی از خواب بیدار می‌ شوند، درد دارند و 30-10 دقیقه پس از شروع فعالیت این درد ادامه پیدا می‌ کند اما با راه رفتن کمتر می‌ شود. البته به‌ تدریج که مشکل بیشتر می‌ شود، فرد هنگام فعالیت نیز درد دارد.

همان‌ طور که ابتدا اشاره کردم التهاب فاسیای کف پا بیشتر در افرادی که اضافه وزن دارند، دیده می‌ شود. آقای جهانشیری هم حدود 20 کیلوگرم اضافه وزن داشته‌ اند که دردشان با کم کردن وزن کاهش پیدا کرده است.

برای کنترل این مشکل توصیه می‌ کنم کفی نرم بپوشند و از کفی‌ های مخصوص استفاده کنند. در این کفی‌ ها قسمت پاشنه پا خالی شده تا از فشار به پاشنه پا پیشگیری شود.

به این افراد توصیه می‌ شود با اسکن و اندازه‌ گیری فشار هایی که هنگام راه رفتن به پا وارد می‌ شود، از کفی اختصاصی استفاده کنند.

فیزیو تراپی، لیزر و امواج اولتراسوند هم در کاهش درد موثر است اما بهترین کار برای درمان پاشنه‌ درد آقای جهانشیری کاهش وزن بوده که ایشان هم در این خصوص اقدام کرده‌ اند و باید سعی کنند وزنشان را در همین محدوده نگه دارند زیرا این کار خیلی در کاهش درد کف پا موثر است.

منشاء پاشنه‌ درد چیست؟

برچسب ها

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
Notify of