خبرنگار تلویزیونی آلمان از ورود به ترکیه منع و در فرودگاه استانبول بازداشت شد

بین الملل , سیاسی ۳۱ فروردین ۱۳۹۵ بدون دیدگاه

منع ورود و بازداشت خبرنگار آلمانی در فرودگاه ترکیه

خبرنگار تلویزیونی و گوینده ARD آلمان که قرار بود برای گزارش از پناهندگان به مرز سوریه – ترکیه برود، بعد از منع ورود به ترکیه، ۶ ساعت در فرودگاه استانبول در بازداشت بسر برد.

ولکر شونک رئیس دفتر قاهره ARD در توئیتر خود نوشت: از حضور در ترکیه منع شدم. نکته ای در نام من وجود داشت. من خبرنگار هستم . مشکلی دارد ؟

سرویس خبری ARD گزارش داد: مقامات ترکیه ای هنوز توضیحی درباره خبرنگار نداده اند.

این خبرنگار برنامه داشته تا به مرز سوریه – ترکیه برای صحبت با پناهندگان سوریه ای که از کشور خود بخاطر جنایات دولت اسلامی فرار کرده اند، صحبت کند .

وی اولین خبرنگار آلمانی نیست که از ورود به ترکیه منع می شود. در ماه مارس، حسین کاظم که فردی پر نفوذ در مجله آلمانی اشپیگل بود، بعد از آنکه اعتبار مطبوعاتی اش تمدید نشد، با اعمال فشار توسط مقامات ترکیه ای مجبور به ترک این کشور شد. سردبیر ارشد این مجله به جرم نقض آزادی مطبوعاتی متهم شد.

همچنین در ماه مارس، کارکنان روزنامه زمان ترکیه گفتند: احساسی مثل اسرا دارند. این اتفاق بعد از تصاحب دیلی توسط دولت رخ داد. بعد از ایجاد تنش یکی از مقالات، سریعا به سخنگوی دولت واگذار شد و در اولین نسخه تحت مالکیت وی، عکسی از اردوغان چاپ شد.

در همین حال، دو خبرنگار از روزنامه جمهوریت ترکیه، پس از انتشار گزارشی در سال ۲۰۱۴ که نشان میداد سازمان اطلاعات دولت ترکیه برای کمک، سلاح هایی را از طریق کامیون به سوریه می فرستاد، در حال جاسوسی دستگیر شدند. این دو ۹۲ روز در زندان بودند که نصف بیشتر آن را در سلول انفرادی به سر بردند. این در حالی بود که مطابق قانون اساسی این کشور، این اقدام پیش از دادگاه آنها در فوریه و محاکمه، نقض حقوق آن دو بوده است .

در ماه آوریل یک دادگاه منطقه ای در ترکیه با پیشنهاد دولت مبنی بر جلوگیری از دسترسی اینترنتی به وبسایت خبری سازمان Sputnik روسیه موافقت کرد.

شبکه خبری آناتولی گزارش داد : دادگاه منطقه گلباسی ترکیه با فرضیه دولت که دو سازمان با تعداد کاربر توئیتر بالا که پستهایی تهدید آمیز درباره امنیت ملی ترکیه و ترویج جرم و خشونت در این کشور قرار می دهند، هم عقیده است.

Be the First to Comment!