مهمترین خواص روغن نارگیل - پورتال رنگی

خواص خوراکی ها ۰۴ آذر ۱۳۹۴ ۲ دیدگاه

مهمترین خواص روغن نارگیل

مهمترین خواص روغن نارگیل

ترکیب منحصر به فرد از اسیدهای چرب

روغن نارگیل یکی از غنی ترین منابع روغن اشباع به شمار رفته و حدود ۹۰% از اسیدهای چرب موجود در آن، به حالت اشباع می باشند. هر چند در گذشته روغن نارگیل به دلیل برخورداری از مقادیر بالای چربی اشباع، ماده ای مضر محسوب می شد، اما داده های جدید نشان می دهد که چربی های اشباع بی ضرر هستند. در واقع نتایج حاصل از مطالعات بسیار گسترده بر روی صدها هزار نفر، نادرست بودن فرضیه “تاثیر مصرف روغن اشباع شده بر گرفتگی عروق” را به اثبات رسانده است.

کاهش وزن، افزایش میزان مصرف انرژی و چربی سوزی

چاقی از جمله بزرگترین معضلات سلامتی در عصر حاضر است. در بحث افزایش وزن، علاوه بر میزان مصرف کالری، منبع تامین کالری نیز از اهمیت بالایی برخوردار است؛ به عبارت دیگر مواد غذایی مختلف تاثیرات متفاوتی بر وزن انسان دارند. روغن نارگیل به دلیل برخورداری از تری گلیسیرید های زنجیره متوسط (MCT)، در افزایش میزان مصرف انرژی و چربی سوزی موثر است. نتایج یک مطالعه نشان می دهد که مصرف ۳۰-۱۵ گرم تری گلیسیرید های زنجیره متوسط در روز، مصرف انرژی روزانه را ۵% (یعنی حدود ۱۲۰ کالری) افزایش می دهد.

خواص روغن نارگیل در مقابله با عفونت ها

حدود ۵۰% از اسیدهای چرب موجود در روغن نارگیل، اسید لوریک ۱۲ کربنه است. همچنین گوارش آنزیمی روغن نارگیل سبب شکل گیری مونوگلیسیریدی به نام مونولورین می شود. اسید لوریک و مونولورین هر دو توانایی از بین بردن عوامل بیماری زا نظیر باکتری ها، ویروس ها و قارچ ها را دارند. باکتری بسیار خطرناک استافیلوکوکوس اورئوس و قارچ کاندیدا آلبیکنس (یکی از علل شایع عفونت های قارچی)، از جمله عوامل بیماری زایی هستند که توسط اسید لوریک و مونولورین نابود می شوند.

رفع گرسنگی و کاهش اشتها

کاهش گرسنگی از دیگر مزایای مصرف روغن نارگیل است. این امر می تواند ناشی از نحوه متابولیسم اسیدهای چرب روغن نارگیل باشد، زیرا اجسام کتونی [حاصل از گوارش تری گلیسیرید های زنجیره متوسط موجود در روغن نارگیل] سبب کاهش اشتها می شوند.

خواص روغن نارگیل در کاهش تشنج

رژیم غذایی کتوژنیک، مبتنی بر مصرف مقادیر بسیار کم کربوهیدرات و مقادیر بسیار زیاد چربی، در سال های اخیر به منظور درمان اختلالات مختلف مورد مطالعه و بررسی قرار گرفته است. این رژیم غذایی منجر به افزایش شدید غلظت کتون در خون می شود.
بهترین کاربرد درمانی شناخته شده برای رژیم غذایی کتوژنیک، درمان بیماری صرع مقاوم به دارو در کودکان است. بنا به دلایلی، این رژیم غذایی می تواند نرخ تشنج را در کودکان مبتلا به صرع به میزان چشمگیری کاهش دهد، حتی کودکانی که مصرف داروهای گوناگون نیز موجب بهبود وضعیت آنها نشده باشد.

کاهش خطر بیماری های قلبی و کاهش کلسترول خون

روغن نارگیل سرشار از چربی های اشباع است. چربی های اشباع میزان کلسترول خوب (HDL) را افزایش داده و کلسترول بد (LDL) را به سطح بی خطر می رسانند. نتایج یک پژوهش در این زمینه نشان می دهد، مصرف روغن نارگیل و یا روغن سویا سبب کاهش سطح کلسترول بد و افزایش سطح کلسترول خوب می گردد؛ همچنین شدت تغییرات ناشی از مصرف روغن نارگیل بیش از روغن سویا می باشد.

روغن نارگیل به عنوان محافظ مو، مرطوب کننده پوست و ضد آفتاب طبیعی

مطالعات صورت گرفته بر روی افراد دارای پوست خشک نشان دهنده این واقعیت است که روغن نارگیل سبب بهبود چربی و رطوبت پوست می شود. بر اساس نتایج یک مطالعه، روغن نارگیل مانع از رسیدن حدود ۲۰% از اشعه ماوراء بنفش خورشید به پوست انسان می شود. علاوه بر این، روغن نارگیل به عنوان محافظی طبیعی و کارآمد در برابر آسیب های وارده به مو نیز شناخته می شود. دیگر کاربرد غیر خوراکی روغن نارگیل، چیزی شبیه دهانشویه می باشد. این روغن برخی از باکتری های مضر دهان را از بین برده، سبب بهبود سلامت دندان ها و کاهش بوی بد دهان می شود.

خواص روغن نارگیل در طب سنتی

روغن نارگیل دارای طبع معتدل و ملایم می باشد. مالیدن روغن کهنه نارگیل برای تسکین درد کمر، بواسیر و زانو مؤثر است و در صنعت صابون و شامپوسازی بهترین روغن است. همچنین خوردن و مالیدن روغن نارگیل بر بدن برای تقویت عضلات و موی سر مفید است.

برچسب ها

2
دیدگاه بگذارید

1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
  Subscribe  
Notify of
Anonymous

سلام. ببخشید طبع روغن نارگیل چیه سرده یا گرمه خشکه ….