مکالمه با وال ها

خبری , علمی ۳۰ فروردین ۱۳۹۵ بدون دیدگاه

نهنگ ها یا همان وال ها را بیشتر بشناسیم

نفس خود را گرفتم و تا عمق ۱۰-۲۰-۳۰ فوت عمیق تر شنا کردم . هزاران صدا را شنیدم و پس از آن بلندتر شد بطوریکه قفسه سینه ام را لرزاند. زیر حرکات پای من دو نهنگ عنبر از تاریکی بیرون آمدند که طول هرکدام به اندازه یک اتوبوس مدرسه بود.

آن صوت ( صدایی مانند تق تق یا جیرجیر درب) از وال ها می آمد ؛ این نوعی سونار ( سیستم شناسایی اجسام و … زیر آب) به نام انعکاس صدا است که گونه ای از دلفین ها ، وال ها و سایر آبزیان از آن برای دید زیر آب استفاده می کنند . با این اصوات به نام کلیک ، والها تصاویر سه بعدی از بدن من و غواصان همراه را تجسم می کنند و اگر ما را به عنوان تهدید یا خوراک در نظر بگیرند ، ما را کامل اسکن و در نهایت حمله می کنند .

وقتی به عمق بیشتر پا می گذاریم تنها چند فوت با دهان وال مادر فاصله داریم ، الگوی کلیک تغییر می کند ، آهسته تر و نرمتر می شود. آنها به من مثل تیک قطعه های انتهایی آهنگ ( با نام کد کلیک ) انتقال می یابد ، صداهایی که نهنگ عنبر برای شناساندن خود به دیگران از آن استفاده می کند. آنها احتملا خود را معرفی میکنند و می گویند (( سلام )) .

فابریک شنولر مهندس فرانسوی با مدرک زیست شناسی سرگروه غواصان می باشد . در ۶ سال گذشته او به اقیانوسهای جهان پی در پی سفر کرده است و با صحنه های جالبی مواجه شده است . هدف او ثبت داده های ویدیو و نوار صوتی از کد کلیک نهنگ عنبر است که وی معتقد می باشد شامل اطلاعات کد گذاری شده و به احتمال زیاد یک نوع زبان می باشند .

نهنگ عنبر اغلب با استفاده از کد کلیک در حال معاشرت هستند . آنها غیرقابل توجه مثل شلیک تفنگ بسیار سریع و سلسله وار صدا در می آورند. اما وقتی این تیک ها روی طیف نگار مشاهده شود ، تصویری از سیگنال صوتی که هرکدام الگوی پیچیده قابل توجهی را نشان می دهند ، ظاهر خواهد شد . درون این تیک ها سریالی از تیک های کوچکتر است که هرکدام چند هزارم ثانیه طول می کشد . هرچه بیشتر روی تیک ها تمرکز شود اطلاعات بیشتری دریافت می شود و نهنگ عنبر می تواند این تیک های چند میلی ثانیه ای را تکرار کند که به گفته آقای شنولر این نوعی از ارتباط می باشد .

اطلاعات بسیار کمی از تیک های نهنگ عنبر و رفتارهای آنها وجود دارد زیرا بسیار بزرگ هستند و نمیتوان در آزمایشگاه قرارشان داد ، البته چند محقق تمایل به مطالعه حیوانات از نزدیک در حیات وحش دارند .

نهنگ عنبر از بزرگترین شکارچیان دنیا هستند . دارای دندان هایی به اندازه ۸ اینچ هستند ، می توانند تا ۶۰ فوت رشد کنند و به وزن ۱۱۰۰۰۰ پوند برسند . همچنین صدای آنها مانند وال های آبی قوی ترین صدا در میان حیوانات این سیاره می باشد بطوریکه می تواند پرده گوش انسان را ترکانده و ریه ها را تخریب کند . غواصی با آنها می تواند نوعی خودکشی تلقی شود .

در نتیجه بسیاری از تحقیقات بر روی ارتباطات نهنگ عنبر از روی قایق هدایت می شود. با این حال حقایق جالبی را نشان میدهد : نهنگ های عنبر در جوامعی نزدیک بهم و بسته زندگی می کنند ، آنها با واحدهای مادر سالاری رشد می کنند که شامل تولید سه نسل می شود . بنظر می رسد کنایه ها و گویش های محلی خود را به اشتراک می گذارند. اما مطالعه بر حیوانات از عرشه کشتی یا قایق دارای محدودیت هایی نیز می باشد . محققان می توانند تیک ها را آنالیز کنند اما نمی توانند تغییرات تعامل در پاسخ به تیکها را ببینند که این مسئله ای مهم برای درک چگونگی ارتباط می باشد .

تمایل آنها به ماندن زیر آب با والها می تواند مشکلات دیگری را بوجود آورد : صدای ناخوشایند چرخ دنده های وسیله تنفسی غواصان ، حیوانات را می ترساند . آنها استفاده از زیردریایی و روباتها را اجتناب می کنند . البته دستگاههای تصفیه هوا که هوای مورد استفاده غواصان برای دم و بازدم را مطبوع میکند آرام، شیک و بدون صدا اما گران است و برای استقرار در لحظه مورد نظر هنگام نزدیکی به وال دشوار است .

بهترین نظر برای مطالعه روی رفتار و ارتباط وال ها غواصی آزاد می باشد . اینگونه که ده ها تن غواص تا صدها فوت و با یک نفس مسیر را طی کنند ، که این بهتر بنظر می رسد .

بعد از یک فرصت ، با برخورد به پیکره پوسته نهنگ عنبر در سواحل موریس در سال ۲۰۰۷ ، آقای شنولر مجذوب تیکها شد . دو سال بعد وی با فرد بویل ، غواص بلژیکی آبهای آزاد و قهرمان جهان ، عکاس زیر آب و دو داوطلب پروژه تحقیقاتی ارتباطات آبزیان ( وال ، دولفین و … ) کار خود را آغاز کرد.

آنها می خواهند رفتارها و تیک های ارتباطی نهنگ عنبر را ثبت کنند که برای اینکار حین غواصی آزاد به حیوانات نزدیک می شوند. وقتی آنها با لباس مخصوص و ماسک و باله وارد آب می شوند ، والهایی که بشدت خجالتی هستند حمله نمی کنند و پراکنده نمی شوند . آنها کنجکاو می شوند و به غواصان در پوسته محافظ خوش آمد می گویند ، دور آنها می چرخند و با تیک های ارتباطی با آنها همگام می شوند.

غواصی آزاد یک مزیت بزرگ دیگر نیز دارد ، که این سکوت به آقای شنولر و بویل اجازه می دهد سیگنالهای صوتی از اصوات و حرکات نهنگ عنبر را ضبط کنند . همچنین تیم شروع به ضبط و ارسال ویدیو از تمام ۳۶۰ درجه خود می کند.

داروین تمام آن اطلاعات را جمع آوری کرده و بطور عمومی در اختیار هر دانشگاه یا نهاد علمی قرار داده است. این گروه تجهیزات صوتی و تصویری و سیستم های نرم افزاری ساخته است که به محققان امکان ثبت برخورد ها و دیده های همه وال ها در هر زمان را می دهد که اینکار کمک می کند بفهمند کدام وال با کدام یک ارتباط برقرار می کند و هر وال چگونه پاسخ خواهد داد.

در ۱۵۰ سال گذشته انسانها تعداد زیادی از وال ها که حدود ۷۰% جمعیت آنها می شود را ، کشته اند. حدود ۳۶۰۰۰۰ تا از آنها باقی مانده است . این عدد رو به کاهش است که علت آن می تواند گرم شدن اقیانوس ها و اسیدی/آلوده شدن آبها باشد . والها بزرگترین مغز را تا کنون داشته اند و حدود ۶ برابر ابعاد مغز انسان است . آنها نئوکورتکس بزرگ و انبوهی از رشته های عصبی که سلولهای بنیادی نامیده می شوند دارند که در انسان چیزهایی مثل رنج و احساس، عاطفه ، شفقت و گفتار کنترل کننده هستند .

loading...

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که در این بحث شرکت می کنید !