نان سیر گره ای و طرز تهیه آن

خمیر و نان ۰۷ خرداد ۱۳۹۵ بدون دیدگاه

نان سیر گره ای و طرز تهیه آن

نان سیر گره ای و طرز تهیه آن _ پورتال رنگی : سالهای دور تا کنون از سیر برای تصفیه خون استفاده می شده است. سیر حاوی ترکیبات گوگرد است که سیستم ایمنی بدن را تحریک کرده و پتانسیل بالایی در نابودی تومورهای سرطانی دارد.
خوردن سیر مجاری تنفس و خون را پاک می کند و با این کار از شدت و زحمت تنگ نفس کاسته و گاهی موجب درمان آن می شود.
بعضی از انواع سل ریوی را معالجه می کند مخصوصا وقتی که با شیر ممزوج شود، زیرا در این صورت اثر قابل توجهی در کشتن میکرب کوخ دارد (میکرب سل).
سیر پوست بدن را خوش رنگ و گونه را سرخ و روده ها را از عفونتها پاک می کند به خصوص در اطفال، و با این خصوصیت سپری مقابل تیفوئید و دیفتری و مسکن سیاه سرفه و خروسک است.
درست کردن این نوع نان راه بهینه‌‮ای برای استفاده از اضافه‮‌های خمیر و سس جعفری، کره و سیر است که اکثر پیتزافروشی‮ها برای پیتزاهای سفید یا نان سیر به‮‌کار می‮برند.
یک سبد از این نان‮های سیردار خوراکی فوق العاده‮‌ای برای میهمانی هستند که می‌توانید در منزل آماده کنید؛ اگر از خمیر آماده استفاده کنید زمان زیادی از شما نمی‌گیرد. دقت کنید که باید ۲ برابر مقدار نانی را که فکر می‮کنید احتیاج دارید درست کنید چون وقتی یکی از این نان‮ها را بخورید، بدون فکر به سراغ بعدی می‮روید و مطمئناً میهمان‮های شما هم همین‮طور خواهند بود.
زمان پخت این نان ۱۵ دقیقه است و برای ور آمدن خمیر نیاز به ۴ ساعت زمان دارید.
استفاده از خمیر پیتزای آماده برای درست کردن این نان کاملاً بدون ایراد است. یک بسته ۴۰۰ گرمی از خمیر پیتزا تقریباً برای مقدار نانی که در این دستور پخت آموزش داده شده، کافی است.
این مقدار مواد برای درست کردن ۲۰ نان گره‮ای کافی است. خمیر این نان‮های لقمه‮ای کوچک را مانند خمیر کرواسان نیز می‮توانید درست کنید. تا اشکال متنوعی در زمان سرو داشته باشید.

خواص سیر

مواد لازم نان سیر گره ای:

  • آرد : ¾۱ پیمانه
  • آب گرم : ¾ پیمانه
  • جعفری : ¼ پیمانه
  • سیر : ۴ حبه
  • کره : ۵ قاشق غذاخوری
  • روغن زیتون : ۱ قاشق غذاخوری
  • پودر خمیر مایه : ۲ قاشق چایخوری
  • شکر : ۱ قاشق چایخوری
  • نمک : ۲ قاشق چایخوری

نان سیر

طرز تهیه نان سیر گره ای:

خمیرمایه را روی آب گرم ریخته و اجازه دهید برای ۵ دقیقه در همان حال باقی بماند.
هم بزنید تا با آب ترکیب شود و اجازه دهید برای ۵ تا ۱۰ دقیقه دیگر همان‮طور باقی بماند تا شروع به کف کردن کند.
در کاسه‮‌ای بزرگ آرد، نمک و شکر را ترکیب نموده و هم بزنید. حفره‮‌ای در مرکز آرد ایجاد کرده و روغن زیتون را در آن بریزید، سپس مخلوط آب و مخمر را در آن بریزید.
این مواد را با هم مخلوط کنید تا خمیری نرم تشکیل دهند و سپس برای ۵ تا ۱۰ دقیقه آن را ورز بدهید. خمیر را به شکل توپی در آورده و روی آن کمی روغن زیتون بمالید.
آن را در کاسه‮‌ای بزرگ قرار داده و روی کاسه را پوشش پلاستیکی بکشید و در دمای اتاق بگذارید تا ور بیاید.
وقتی اندازه خمیر دو برابر شد، که ممکن است بین ۹۰ دقیقه تا چند ساعت طول بکشد، آن را دو نیم کنید. سینی بزرگ فر را با کاغذ شیرینی‌پزی (کاغذ روغنی) بپوشانید. نیمی از خمیر را برداشته و دوباره آن را به دو نیمه برش دهید.
هر کدام از آنها را مستطیلی پهن کنید طوری‮که ۵٫۱ سانتی متر ضخامت داشته باشد.
با استفاده از چاقوی تیزی خمیر را به صورت نوارهای باریکی به عرض ۲٫۵ سانتی متر و طول ۱۲٫۵ سانتی متر برش دهید. این نوارها را به دو نیمه برش دهید. یک تکه را بردارید به شکل مار در بیاورید و سپس آن را گره بزنید. لبه خمیر چسبناک خواهد بود، بنابراین قبل از این‮که گره را بزنید، لبه‮ها را آرد بزنید. هر گره را روی سینی فر قرار دهید و همین کار را با باقی خمیر نیز انجام دهید. به یاد داشته باشید که خمیر پف می کند، بنابراین بین نان‮های گره‮دار کمی فاصله بگذارید.

طرز تهیه نان سیر

وقتی همه خمیرها را گره زدید، کمی روغن زیتون را با قلمو روی آنها بکشید. با سلفون روی آنها را پوشانده و اجازه دهید تا دوباره ور بیایند، طوری‮که اندازه آنها دوبرابر شود که می‮تواند بین ۰۹ دقیقه تا ۳ ساعت یا بیشتر طول بکشد(بسته به دمای محیط). نزدیک به پایان وقت ور آمدن خمیرها، فر را روی ۷۱۱ درجه سانتی‮گراد روشن کنید.
سلفون روی خمیرهایی را که گره زدید، بردارید و آنها را برای ۱۲ تا ۱۵ دقیقه در فر بپزید تا روی آنها خوب قهوه‮ای شود.
سیر و جعفری را ریز کنید.
در همین حین، کره را در قابلمه کوچکی ذوب کنید و روی شعله کم سیر را به آرامی فقط در حدی که خامی آن گرفته شود، برای حدود ۱ یا ۲ دقیقه سرخ کنید.
نمک و جعفری را افزوده و هم بزنید تا مواد باهم ترکیب شوند. شعله را خاموش کنید.
وقتی که نان‮های گره‮‌ای پختند، آنها را از فر خارج کرده و اجازه دهید برای ۵ دقیقه سرد شوند. با قلمو مخلوط سیر، کره و جعفری را روی آنها بمالید و نان‮ها را سرو کنید.
‮این نان‮ها وقتی گرم سرو شوند، بهترین مزه را دارند، ولی در دمای معمولی هم خوشمزه هستند.

نان سیر گره ای و طرز تهیه آن

پورتال رنگی _ نان سیر گره ای و طرز تهیه آن _ portal.taroot-card.com
منبع : parsegard.com

برچسب ها

Be the First to Comment!