نحوه مسواک زدن + موارد منع مسواک زدن - پورتال رنگی

دهان و دندان ۲۸ شهریور ۱۳۹۶ ۲ دیدگاه

در این مواقع مسواک زدن مضر است!

دکتر فرین میزانیان دندانپزشک می گوید:از کودکی به ما یاد داده‌اند: «مسواک بزن بچه جان، مسواک بزن تا دندونات خراب نشن» و ما یاد گرفته‌ایم که مسواک زدن ‏همیشه خوب و مفید است. اما آیا به راستی همیشه مسواک زدن مفید است؟ پاسخ منفی است. هر چند مسواک زدن عادتی بسیار ‏خوب برای بهداشت دهان و حفظ سلامتی دندان‌هاست اما باید در نظر بگیریم که گاهی اوقات، این عمل، به صلاح نیست و ‏حتی ممکن است خطرناک باشد؛ می‌پرسید چه زمانی؟ ادامه مطلب را بخوانید

‏ بعد از خوردن نوشابه تا مدتی مسواک نزنید‏

هر چند که نوشابه‌های گازدار، در مجموع خوراکی‌های مفیدی نیستند و ضرر آنها بسیار بیشتر از منفعت آنهاست ‏اما از آنجا که متاسفانه آمار مصرف نوشابه‌های گازدار در کشور ما بسیار بالاست، بهتر است به‌عنوان اولین نکته ‏درباره این نوشابه‌ها صحبت کنیم. نوشابه‌های گازدار دارای ترکیبی اسیدی هستند که می‌تواند به شدت روی دندان‌ها ‏تاثیر بگذارد و مینای دندان‌ها را دچار انحلال موقت کند. بعد از مدتی که از مصرف نوشابه گذشت، بزاق دهان، ‏تلاش می‌کند تا با ترکیبات خود محیط دهان را به حالت خنثی برگرداند و مواد معدنی حل شده از مینای دندان را به تدریج جذب کند. این زمان معمولا چیزی حدود نیم تا یک ساعت بعد از مصرف نوشابه است و در ‏این مدت مینای دندان بسیار ضعیف و شکننده خواهد بود. اگر در این مدت روی دندان‌ها، مسواک زده شود، این مسواک، ‏مینای ضعیف و شکننده دندان را دچار صدمه و سایش می‌کند. آبمیوه‌های طبیعی و سایر مواد غذایی ترش هم، ‏همین تاثیر را به‌روی دندان‌ها خواهند داشت و به‌صورت موقت مینای دندان‌ها را ضعیف و شکنده می‌کنند. بهتر ‏است بعد از مصرف انواع خوراکی‌های ترش تا حدود یک ساعت دندان‌هایمان را مسواک نزنیم. بعد از این مدت ‏مینای دندان به کمک بزاق بازسازی می‌شود و مسواک زدن دندان‌ها بی خطر خواهد بود.‏

در این مواقع مسواک زدن مضر است!

‏ اگر باردار هستید، بخوانید‏

استفراغ کردن در بین خانم‌های باردار، اتفاقی رایج و تا حدودی طبیعی است. خانم‌های باردار ممکن است در دو سه ‏ماه اول بارداری استفراغ‌های مکرر را تجربه کنند و در بعضی افراد استفراغ‌ها ممکن است تا آخرین روزهای ‏بارداری ادامه پیدا کند. اگر شما استفراغ‌های دوران بارداری را تجربه می‌کنید بهتر است به این نکات دقت کنید:
‏ با ‏هر بار استفراغ، مقداری از اسید معده به دهان شما می‌آید و روی دندان‌های شما می‌نشیند. این اسید ممکن است به ‏مینای دندان شما آسیب رسانده آن را دچار انحلال و سایش شیمیایی کند. بنابراین بهتر است بعد از استفراغ دهان خود ‏را بلافاصله آبکشی کنید تا اسید معده از روی دندان‌هایتان پاک شود.
‏ دقت کنید؛ مسواک زدن بلافاصله بعد از ‏استفراغ ممنوع است زیرا ضربات مسواک بر روی مینای ضعیف شده از اسید معده، می‌تواند آسیب شدیدی به دندان‌ها ‏وارد کند.‏

مراقب بخیه‌ها باشید‏

یکی دیگر از زمان‌های مسواک ممنوع اولین شب بعد از کشیدن دندان است. در این زمان، زخم ناشی از کشیدن، تازه ‏است و لخته روی زخم به تازگی تشکیل شده است. مسواک زدن ناحیه دندان کشیده شده، ممکن است باعث خونریزی ‏دوباره از ناحیه زخم شود یا بخیه‌های محل کشیده شدن دندان را جابه‌جا کند. بنابراین فراموش نکنید اگر به تازگی ‏دندان‌هایتان را کشیده‌اید یا جراحی در ناحیه دهان انجام داده اید، ناحیه زخم را در روز اول بعد از جراحی، مسواک ‏نزنید.‏

اگر کودکتان فلورایدتراپی کرده است …‏

فلورایدتراپی یک روش پیشگیری از پوسیدگی است که ممکن است به‌صورت عمومی یا موضعی انجام شود. در این ‏عمل، فلوراید به صورت قرص مصرف می‌شود یا به‌صورت موضعی روی دندان‌ها قرار می‌گیرد و با نفوذ به ‏ساختمان دندان باعث تقویت آن می‌شود. این روش پیشگیری اغلب برای کودکان اجرا می‌شود و در کشور ما بیشتر ‏فلورایدتراپی به روش موضعی انجام می‌شود. برای کودکان زیر ۶ سال فلورایدتراپی به فواصل ۳ تا ۶ ماهه و در ‏مطب انجام می‌شود و می‌توان آن را به کمک ژل، کف یا لاک‌ها (وارنیش) برای فلورایدتراپی انجام داد؛ اولین شب ‏بعد از فلورایدتراپی نباید برای او مسواک بزنید تا در این مدت وارنیش چسبندگی خود به دندان را به خوبی حفظ کرده، فلوراید مورد نیاز را آزاد کند.‏

دندان‌های نیش (سومین دندان‌ها از وسط)

دندان‌های نیش که نوک تیز و سطح برجسته‌ای دارند، دندان‌های مهمی هستند زیرا فرم لب‌ها ‏و قوس فکی را می‌سازند. این دندان‌ها به دلیل موقعیت قرارگیری در فک و فرم برجسته شان، نسبت به ضربات ‏مسواک بسیار حساس هستند. لثه و استخوان پوشاننده دندان‌های نیش، ظریف هستند؛ بنابراین از مسواک زدن مستقیم روی ‏نیش‌ها خودداری کنید.‏

9 مرحله مسواک زدن

در آخرين لحظات شب که حسابي خوابتان مي‌آيد، تازه ياد مسواک زدن مي‌افتيد. خيلي هول هولکي سراغ مسواک مي‌رويد و در عرض يک دقيقه دندان‌هايتان را مسواک مي‌زنيد ولي آيا روش درست مسواک زدن همين است؟ در اين مقاله، روش صحيح مسواک زدن را قدم به قدم به شما آموزش مي‌دهيم.

در این مواقع مسواک زدن مضر است!

1.مسواک و خميردندان را آماده کنيد

اول دندان‌هايتان را نخ بکشيد. سپس سر مسواک‌تان را خيس کنيد و کمي خميردندان حاوي فلورايد روي آن بماليد.

2.از آخرين دندان سمت چپ فک بالايتان شروع کنيد

در جهت عقربه‌هاي ساعت مسواک زدن دندان‌ها را ادامه دهيد. نوک موهاي مسواک را در خط رويش دندان‌ها قرار دهيد و به سر مسواک يک زاويه 45 درجه بدهيد. سپس براي 20 ثانيه به سر مسواک حرکت لرزشي با دامنه کوتاه بدهيد.

3.مسواک‌تان را بچرخانيد

پس از 20 ثانيه به سر مسواک‌تان يک حرکت چرخشي بدهيد تا مواد غذاي از سطح لثه و دندان جدا شده و داخل دهان بيفتند. حالا نوبت سه دندان بعدي است.

4.سطح بيروني دندان‌ها را با حرکت در جهت عقربه ساعت مسواک بزنيد

مسواک‌تان را روي سطح بيروني دندان‌ها قرار دهيد و يک زاويه 45 به سر مسواک‌تان بدهيد. سپس با حرکت آرام در جهت عقربه‌هاي ساعت دندان‌ها را سه تا سه مسواک بزنيد. سطح بيروني دندان‌هاي بالا و پايين را با اين روش مسواک بزنيد.

5.سطح پشتي (زباني) دندان‌هاي جلوي فک بالا را مسواک بزنيد

مسواک‌تان را به صورت عمودي نگه داريد و با حرکت آرام و با دامنه کوتاه به صورت جلو و عقب سطح پشتي دندان‌هاي قدامي بالا را مسواک کنيد. دو تا سه بار اين حرکت را تکرار کنيد.

6.پشت دندان‌هاي قدامي پايين را مسواک بزنيد

مسواک‌تان را به صورت عمودي نگه داريد و با حرکت آرام و با دامنه کوتاه به صورت جلو و عقب پشت دندان‌هاي قدامي پايين را مسواک بزنيد. دو تا سه بار اين حرکت را تکرار کنيد.

7.سطح جونده دندان ها را مسواک بزنيد

سطح جونده دندان هاي آسياي کوچک و بزرگ را با يک حرکت رفت و برگشت با دامنه کوتاه مسواک بزنيد.

8.سطح داخلي گونه و سطح زبا‌ن‌تان را مسواک بزنيد

30 ثانيه براي سطح داخلي گونه و 30 ثانيه براي زبان‌تان وقت بگذاريد. حرکت سر مسواک شما بايد بسيار آرام و چرخشي باشد.

9.شستن دهان در مرحله آخر فراموش نشود

در مرحله آخر يک ليوان آب کنيد و با آن دهان‌تان را بشوييد. مي‌توانيد پس از آن از دهان‌شويه هم استفاده کنيد.

زندگی رنگی با پورتال رنگی

2
دیدگاه بگذارید

1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
  Subscribe  
Notify of
رزا

اگه بدلیل کشیدن دندان یا بخیه شدن لثه دندان نمی‌تونیم مسواک بزنیم میتونیم از دهان شویه هایی که داروخانه‌ها دارن استفاده کنیم. .ولی برای بچه های کوچک مناسب نیست. چون خوردنی نیست و فقط باید قرقره بشه.ممنون از این مطلب مفید.

ندا رحیمی

سپاس از همراهی دوستان خوبی مثل شما با پورتال رنگی