نحوه مسواک زدن + موارد منع مسواک زدن

دهان و دندان ۲۸ شهریور ۱۳۹۶ ۲ دیدگاه

در این مواقع مسواک زدن مضر است!

دکتر فرین میزانیان دندانپزشک می گوید:از کودکی به ما یاد داده‌اند: «مسواک بزن بچه جان، مسواک بزن تا دندونات خراب نشن» و ما یاد گرفته‌ایم که مسواک زدن ‏همیشه خوب و مفید است. اما آیا به راستی همیشه مسواک زدن مفید است؟ پاسخ منفی است. هر چند مسواک زدن عادتی بسیار ‏خوب برای بهداشت دهان و حفظ سلامتی دندان‌هاست اما باید در نظر بگیریم که گاهی اوقات، این عمل، به صلاح نیست و ‏حتی ممکن است خطرناک باشد؛ می‌پرسید چه زمانی؟ ادامه مطلب را بخوانید

‏ بعد از خوردن نوشابه تا مدتی مسواک نزنید‏

هر چند که نوشابه‌های گازدار، در مجموع خوراکی‌های مفیدی نیستند و ضرر آنها بسیار بیشتر از منفعت آنهاست ‏اما از آنجا که متاسفانه آمار مصرف نوشابه‌های گازدار در کشور ما بسیار بالاست، بهتر است به‌عنوان اولین نکته ‏درباره این نوشابه‌ها صحبت کنیم. نوشابه‌های گازدار دارای ترکیبی اسیدی هستند که می‌تواند به شدت روی دندان‌ها ‏تاثیر بگذارد و مینای دندان‌ها را دچار انحلال موقت کند. بعد از مدتی که از مصرف نوشابه گذشت، بزاق دهان، ‏تلاش می‌کند تا با ترکیبات خود محیط دهان را به حالت خنثی برگرداند و مواد معدنی حل شده از مینای دندان را به تدریج جذب کند. این زمان معمولا چیزی حدود نیم تا یک ساعت بعد از مصرف نوشابه است و در ‏این مدت مینای دندان بسیار ضعیف و شکننده خواهد بود. اگر در این مدت روی دندان‌ها، مسواک زده شود، این مسواک، ‏مینای ضعیف و شکننده دندان را دچار صدمه و سایش می‌کند. آبمیوه‌های طبیعی و سایر مواد غذایی ترش هم، ‏همین تاثیر را به‌روی دندان‌ها خواهند داشت و به‌صورت موقت مینای دندان‌ها را ضعیف و شکنده می‌کنند. بهتر ‏است بعد از مصرف انواع خوراکی‌های ترش تا حدود یک ساعت دندان‌هایمان را مسواک نزنیم. بعد از این مدت ‏مینای دندان به کمک بزاق بازسازی می‌شود و مسواک زدن دندان‌ها بی خطر خواهد بود.‏

در این مواقع مسواک زدن مضر است!

‏ اگر باردار هستید، بخوانید‏

استفراغ کردن در بین خانم‌های باردار، اتفاقی رایج و تا حدودی طبیعی است. خانم‌های باردار ممکن است در دو سه ‏ماه اول بارداری استفراغ‌های مکرر را تجربه کنند و در بعضی افراد استفراغ‌ها ممکن است تا آخرین روزهای ‏بارداری ادامه پیدا کند. اگر شما استفراغ‌های دوران بارداری را تجربه می‌کنید بهتر است به این نکات دقت کنید:
‏ با ‏هر بار استفراغ، مقداری از اسید معده به دهان شما می‌آید و روی دندان‌های شما می‌نشیند. این اسید ممکن است به ‏مینای دندان شما آسیب رسانده آن را دچار انحلال و سایش شیمیایی کند. بنابراین بهتر است بعد از استفراغ دهان خود ‏را بلافاصله آبکشی کنید تا اسید معده از روی دندان‌هایتان پاک شود.
‏ دقت کنید؛ مسواک زدن بلافاصله بعد از ‏استفراغ ممنوع است زیرا ضربات مسواک بر روی مینای ضعیف شده از اسید معده، می‌تواند آسیب شدیدی به دندان‌ها ‏وارد کند.‏

مراقب بخیه‌ها باشید‏

یکی دیگر از زمان‌های مسواک ممنوع اولین شب بعد از کشیدن دندان است. در این زمان، زخم ناشی از کشیدن، تازه ‏است و لخته روی زخم به تازگی تشکیل شده است. مسواک زدن ناحیه دندان کشیده شده، ممکن است باعث خونریزی ‏دوباره از ناحیه زخم شود یا بخیه‌های محل کشیده شدن دندان را جابه‌جا کند. بنابراین فراموش نکنید اگر به تازگی ‏دندان‌هایتان را کشیده‌اید یا جراحی در ناحیه دهان انجام داده اید، ناحیه زخم را در روز اول بعد از جراحی، مسواک ‏نزنید.‏

اگر کودکتان فلورایدتراپی کرده است …‏

فلورایدتراپی یک روش پیشگیری از پوسیدگی است که ممکن است به‌صورت عمومی یا موضعی انجام شود. در این ‏عمل، فلوراید به صورت قرص مصرف می‌شود یا به‌صورت موضعی روی دندان‌ها قرار می‌گیرد و با نفوذ به ‏ساختمان دندان باعث تقویت آن می‌شود. این روش پیشگیری اغلب برای کودکان اجرا می‌شود و در کشور ما بیشتر ‏فلورایدتراپی به روش موضعی انجام می‌شود. برای کودکان زیر ۶ سال فلورایدتراپی به فواصل ۳ تا ۶ ماهه و در ‏مطب انجام می‌شود و می‌توان آن را به کمک ژل، کف یا لاک‌ها (وارنیش) برای فلورایدتراپی انجام داد؛ اولین شب ‏بعد از فلورایدتراپی نباید برای او مسواک بزنید تا در این مدت وارنیش چسبندگی خود به دندان را به خوبی حفظ کرده، فلوراید مورد نیاز را آزاد کند.‏

دندان‌های نیش (سومین دندان‌ها از وسط)

دندان‌های نیش که نوک تیز و سطح برجسته‌ای دارند، دندان‌های مهمی هستند زیرا فرم لب‌ها ‏و قوس فکی را می‌سازند. این دندان‌ها به دلیل موقعیت قرارگیری در فک و فرم برجسته شان، نسبت به ضربات ‏مسواک بسیار حساس هستند. لثه و استخوان پوشاننده دندان‌های نیش، ظریف هستند؛ بنابراین از مسواک زدن مستقیم روی ‏نیش‌ها خودداری کنید.‏

۹ مرحله مسواک زدن

در آخرین لحظات شب که حسابی خوابتان می‌آید، تازه یاد مسواک زدن می‌افتید. خیلی هول هولکی سراغ مسواک می‌روید و در عرض یک دقیقه دندان‌هایتان را مسواک می‌زنید ولی آیا روش درست مسواک زدن همین است؟ در این مقاله، روش صحیح مسواک زدن را قدم به قدم به شما آموزش می‌دهیم.

در این مواقع مسواک زدن مضر است!

۱٫مسواک و خمیردندان را آماده کنید

اول دندان‌هایتان را نخ بکشید. سپس سر مسواک‌تان را خیس کنید و کمی خمیردندان حاوی فلوراید روی آن بمالید.

۲٫از آخرین دندان سمت چپ فک بالایتان شروع کنید

در جهت عقربه‌های ساعت مسواک زدن دندان‌ها را ادامه دهید. نوک موهای مسواک را در خط رویش دندان‌ها قرار دهید و به سر مسواک یک زاویه ۴۵ درجه بدهید. سپس برای ۲۰ ثانیه به سر مسواک حرکت لرزشی با دامنه کوتاه بدهید.

۳٫مسواک‌تان را بچرخانید

پس از ۲۰ ثانیه به سر مسواک‌تان یک حرکت چرخشی بدهید تا مواد غذای از سطح لثه و دندان جدا شده و داخل دهان بیفتند. حالا نوبت سه دندان بعدی است.

۴٫سطح بیرونی دندان‌ها را با حرکت در جهت عقربه ساعت مسواک بزنید

مسواک‌تان را روی سطح بیرونی دندان‌ها قرار دهید و یک زاویه ۴۵ به سر مسواک‌تان بدهید. سپس با حرکت آرام در جهت عقربه‌های ساعت دندان‌ها را سه تا سه مسواک بزنید. سطح بیرونی دندان‌های بالا و پایین را با این روش مسواک بزنید.

۵٫سطح پشتی (زبانی) دندان‌های جلوی فک بالا را مسواک بزنید

مسواک‌تان را به صورت عمودی نگه دارید و با حرکت آرام و با دامنه کوتاه به صورت جلو و عقب سطح پشتی دندان‌های قدامی بالا را مسواک کنید. دو تا سه بار این حرکت را تکرار کنید.

۶٫پشت دندان‌های قدامی پایین را مسواک بزنید

مسواک‌تان را به صورت عمودی نگه دارید و با حرکت آرام و با دامنه کوتاه به صورت جلو و عقب پشت دندان‌های قدامی پایین را مسواک بزنید. دو تا سه بار این حرکت را تکرار کنید.

۷٫سطح جونده دندان ها را مسواک بزنید

سطح جونده دندان های آسیای کوچک و بزرگ را با یک حرکت رفت و برگشت با دامنه کوتاه مسواک بزنید.

۸٫سطح داخلی گونه و سطح زبا‌ن‌تان را مسواک بزنید

۳۰ ثانیه برای سطح داخلی گونه و ۳۰ ثانیه برای زبان‌تان وقت بگذارید. حرکت سر مسواک شما باید بسیار آرام و چرخشی باشد.

۹٫شستن دهان در مرحله آخر فراموش نشود

در مرحله آخر یک لیوان آب کنید و با آن دهان‌تان را بشویید. می‌توانید پس از آن از دهان‌شویه هم استفاده کنید.

زندگی رنگی با پورتال رنگی

2

Please Login to comment
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
رزا

اگه بدلیل کشیدن دندان یا بخیه شدن لثه دندان نمی‌تونیم مسواک بزنیم میتونیم از دهان شویه هایی که داروخانه‌ها دارن استفاده کنیم. .ولی برای بچه های کوچک مناسب نیست. چون خوردنی نیست و فقط باید قرقره بشه.ممنون از این مطلب مفید.

ندا رحیمی

سپاس از همراهی دوستان خوبی مثل شما با پورتال رنگی