نشانه های اختلال در خوردن را بشناسید

غدد ، تغذیه و متابولیک 26 تیر 1396 2 دیدگاه

نشانه های اختلال در خوردن را بشناسید

ما در بخش سلامت پورتال رنگی سعی می کنیم مطالب بروز در حوزه پزشکی و سلامت را برای شما کاربران عزیز گردآوری کنیم و در این مقاله برای شما خبری درمورد خوردن و اختلال در آن پرا گرداوری کرده ایم. با ما همراه باشید.

انجمن ملی اختلالات خوردن، تخمین می زند که بیشتر از نیمی از همه افرادی که مبتلا به «اختلالات خوردن» هستند، هرگز درمان نشده اند. اولین گام بحرانی برای درمان، توانایی تشخیص نشانه هایی از «اختلالات خوردن» در یک فرد است. بسیاری از افراد، بطور مشترک به این عقیده باور دارند که:«اختلال خوردن» در واقع یک اصطلاح گفتاری است.
“تام هیلدربرانت” رئیس انجمن تقسیم اختلالات خوردن و وزن از Mount Sinai میگوید:اختلال خوردن، چیزی بیشتر از «مصرف زیاده از حد» است. این یک نوع الگو ازآشفتگی در خوردن است. اختلال خوردن در باره نیروی اراده یا انتخاب نیست. افرادی که با آن مبارزه میکنند شکم پرست نیستند که به محض اینکه بخواهند، بتوانند آن را متوقف کنند.
دکتر هیلدربرانت اغلب بیمارانی را می بیند که برای سالها و قبل از اینکه به دنبال درمان باشند، تنها سکوت کرده اند. دلیل آن نیز این است که این افراد در واقع نمیدانستند که این یک نوع اختلال است؛ حتی گاهی از داشتن آن خجالت زده نیز هستند.

نشانه های اختلال در خوردن را بشناسید

1- معیارهای تشخیصی اختلال خوردن

در سال 2013 «اختلال خوردن»، درنسخه پنجم از (DSM-5 )* به عنوان یک اختلال خوردن قابل تشخیص به رسمیت شناخته شد. معیارهای تشخیصی شامل:خوردن غیرمعمول در اندازه های بزرگ غذا برای دوره های کوتاه مدت زمانی و نیز احساس عدم کنترل بود. جنبه کلیدی آن نیز این است که «احساس عدم کنترل» وجود دارد. هیلدربرانت میگوید:شما دوست دارید یکبار شروع به خوردن کنید، اما نمیتوانید دست از خوردن کشیده و آن را قطع کنید.
یکی از بیماران میگوید:“میدانم که این احساس در بچگی شروع شد؛ من تلاش کردم تا با غذا ارتباط برقرار کنم و تصویر خوبی از بدن خود بسازم. تلاش کردم تا رژیم بگیرم اما نمیتوانستم جلوی خود را بگیرم. این یک اختلال پیچیده و جدی است که پیامدهایی درباره سلامت ذهنی و روانی دارد.

2- نشانه های رفتاری اختلال خوردن

کدام نشانه های رفتاری میتواند نشان دهنده این باشد که یک فرد به «اختلال خوردن» مبتلاست؟ شاید برخی از نشانه های این باشد که به طور مثال، فرد مقداری غذا در جایی ذخیره یا انباشته میکند و بعد ظرف خالی آن را نیز پنهان میکند. دکتر شریر دستیار پروفسور روانپزشکی و علوم رفتاری از دانشگاه جاونز هاپکینز میگوید:افراد مبتلا ممکن است گاهی از احساس گناه خود صحبت کنند.
افسردگی، اضطراب و سوء مصرف مواد بطور کلی با «اختلال خوردن» همراه هستند. دکتر فریدمان رئیس مرکز «برنامه تلاش مجدد اجباری» (CORE) میگوید:میتوان در جستجوی رفتارهایی مثل اضطراب، احساس غمگینی بیش از حد، سوء مصرف مواد مخدر و یا رفتارهای نمایشی اجباری در فرد بود.

3- نوسانات وزن

بالا و پایین رفتن مداوم وزن، اگرچه که شاخص قابل اطمینانی نیست، ولی برخی داستانها میگویند:همه افرادی که چاق هستند، یا دارای اضافه وزن هستند، اختلال خوردن دارند. دکتر هیلدربرانت میگوید:افرادی نیز وجود دارند که با اینکه وزنشان طبیعی است، مبتلا به این اختلال هستند.
دکتر فریدمان بر این نکته تاکید دارد که هر گونه نشانه ای از «اختلال خوردن» نباید به هیچ عنوان نادیده گرفته شود. وی می افزاید:تعداد زیادی از این بیماران فکر نمیکنند که این یک بیماری باشد و فکر میکنند اگر کمی تلاش کنند، نشانه ها ناپدید میشود؛ اما این در همه موارد رخ نمی دهد.

در مورد اختلال در خوردن بیشتر بدانید

تنظیم هیجانی و اختلال خوردن

روانشناسان شناختی پیوسته کوشیده‌اند تا خطاهای شناختی افراد مبتلا به اختلالات خوردن را شناسایی کنند. در سال‌های اخیر، با پی بردن به نقش خلق منفی به عنوان یکی از عوامل مؤثر در بروز این اختلال، تحقیقات زیادی در حوزه هیجان و تنظیم هیجانی در حوزه اختلالات خوردن صورت گرفت. محققین بر این باورند که افراد مبتلا به اختلالات خوردن در تنظیم هیجانات خود با مشکلاتی روبرو هستازم ند و مهارت‌های لازم برای مقابله با هیجانات منفی را ندارند و خوردن راهکاری است که به وسیله آن می‌توانند برای مدتی هر چند کوتاه از این احساسات ناخوشایند فاصله بگیرند.

نشانه های اختلال در خوردن را بشناسید

تنظیم هیجانی ریشه در مطالعه دفاع‌های روان شناختی، استرس و مکانسیم‌های مقابله، نظریه دلبستگی و نظریه هیجان دارد. تنظیم هیجانی به عنوان یک سازه مستقل نخستین بار در پژوهش‌های رشد کودک و پس از آن در مطالعات بزرگسالی وارد شد. برمبنای رویکرد کارکردگرایی، هیجانات از آن جهت که غالباً پاسخی سازگارانه‌ای به مشکلات و موقعیات هستند، تکامل یافته‌اند. نظریه‌های هیجانی بر اهمیت هیجانات در بروز پاسخ‌های حرکتی، فیزیولوژیکی و رفتاری، تسهیل سازی فرایند تصمیم گیری، تقویت حافظه و تعاملات بین فردی تاکید دارند، با این وجود هیجانات همان طور که می‌توانند کمک کننده باشند و سبب تسهیل فراینها گردد، می‌توانند آسیب رسان نیز باشند. هیجانات زمانی که به گونه‌ای و یا شدت نامناسب، نامرتبط با بافت مورد نظر و پایداری طولانی مدت بروز کنند، مشکل ساز تلقی می‌شوند. اصطلاح تنظیم هیجانی به خودی خود ابهام آمیز است؛ زیرا مشخص نمی‌شود که آیا هیجانات در جستجو تنظیم فرایند دیگری مانند افکار، پاسخ‌های رفتاری یا فیزیوژیکی هستند (تنظیم به وسیله هیجان) و یا خواستار تنظیم خود می‌باشند (تنظیم هیجانات). با این حال منظور از تنظیم هیجانی، مفهوم دوم است؛ یعنی فرایندهایی که هیجانات با استفاده از آنها خود را تنظیم می‌کنند. با این وجود تنظیم هیجانی به فرایندهای اشاره دارد که بر هیجانی که ما تجربه می‌کنیم، زمان و نوع تجربه و نحو بروز آن اثر می‌گذارد.

زندگی رنگی با پورتال رنگی

2
دیدگاه بگذارید

1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
  Subscribe  
Notify of
خاتون

سلام
كانال تلگرامي تاروت رنگي مدتيه در بخش فال صوتي مشكلي داره ولي راهي براي ارتباط با ادمين نيست