نشانه های فاسد شدن لوازم آرایش - پورتال رنگی

آرایش چهره ۰۱ مهر ۱۳۹۶ یک دیدگاه

نشانه های فاسد شدن لوازم آرایش

باید بدانید که لوازم آرایش هم مثل مواد غذایی تاریخ انقضا دارند و مصرف آنها بعد از تاریخ معین شده عوارضی ایجاد می‌کند که گاه خطرناک‌تر از مواد غذایی است.

لازم است هرچند ماه یک بار سراغ لوازم آرایشی‌تان هم بروید و کهنه‌ها را دور بیندازید؛ یادتان باشد زیبایی تاریخ ندارد ولی محصولاتی که به سلامت و زیبایی شما کمک می‌کنند تاریخ مصرف دارند.

تاریخ مصرف لوازم آرایش را فراموش نکنید

لوازم آرایشی ،عطرها و کرم های پوستی که تاریخ مصرف‌شان سپری شده باشد و همچنان استفاده شوند،احتمال بروز التهاب و عفونت را در شما افزایش می‌دهند. محققان علت بروز این مشکل را وجود هوا و باکتری در این محصولات می‌دانند. لوازم آرایشی که استفاده چند منظوره دارند مثل فرچه‌هایی که رژلب یا سایه را روی پوست پخش می‌کنند، می‌توانند اثرات این پدیده را تشدید کنند چون میکروب‌ها را بین پوست لب و چشم‌ها منتقل و ایجاد آلرژی و حساسیت را تشدید می‌کنند. جالب است بدانید ۶۰ درصد بانوانی که دچار آلرژی و حساسیت شده بودند لوازم آرایشی خود را به دوستان‌شان قرض داده بودند.

کرم‌ پودر تاریخ گذشته، عامل جوش و آکنه

اگر در کرم‌ پودرتان را هنوز باز نکرده‌اید،می‌توانید تا 2 سال آن را نگه دارید اما بعد از باز کردن، باید نهایتا بین 6 تا 12 ماه از آن استفاده کنید، چرا که بعد از این تاریخ دیگر قابل استفاده نخواهد بود. همچنین یادتان باشد کرم‌ پودرهای خود را دور از فضاهای مرطوب ( مثل حمام )، گرم و پر نور نگهداری کنید چون این محیط‌ها رشد باکتری‌‌ها را بیشتر می‌کنند و باعث می‌شوند کرم‌پودر و به طور کلی تمام لوازم آرایشی شما سریع‌تر فاسد شوند.

از نشانه‌های انقضا تغییر بو یا رنگ کرم‌پودر است، در این حالت ممکن است مصرف کرم‌پودر باعث ایجاد حساسیت و آکنه و جوش شود. یادتان نرود وقتی رنگ کرم شما کمی تغییر کند نشان می‌دهد که فاسد شده‌ و دیگر قابل استفاده نیست.

فاسد شدن سایه چشم

اگر چشمانی حساس دارید یا به سلامت چشم‌های‌تان اهمیت فراوانی می‌دهید و نمی‌خواهید قرمز شوند یا به خارش بیفتند هر 3 ماه یکبار سایه چشم‌تان را عوض کنید هرچند سایه‌ها تقریبا فرمولی شبیه باقی پودر‌ها مثل پنکیک و رژگونه دارند ولی از آنجا که با حساس‌ترین قسمت بدن سروکار دارند بنابراین انتقال باکتری‌ها به آنها و بعد سرایت‌شان به چشم می‌تواند بسیار خطرناک باشد.

در مورد سایه‌های چشم‌ غیر پودری و کرمی باید دقت بیشتری داشته باشید چون باکتری‌ها بسیار سریع‌تر در آنها رشد می‌کنند، اگر با انگشت سایه می‌زنید قبلش کاملا دست‌های‌تان را بشویید. علاوه بر این هر تغییر رنگ یا بو می‌تواند نشانه خراب‌شدن سایه باشد.

نشانه های فاسد شدن لوازم آرایش

خطرناک‌تر از همه؛ ریمل

ریمل خطرناک‌ترین لوازم آرایشی است که باید زود به زود دور انداخته شود. این لوازم آرایشی محل اسکان انواع باکتری است که در محیط گرم و تاریک درون آن، جا خوش کرده‌اند و با هر بار استفاده می‌توانند به چشم‌ها انتقال یابند. از عوارض آن، عفونت‌های چشمی و در موارد شدیدتر، نابینایی است.

ریمل باید هر چند ماه یکبار ( در حالت ایده‌آل 2 تا 3 ماه و نهایتا 6 ماه ) عوض شود،با باز شدن درریمل اکسیژن روی مواد تشکیل‌دهنده ریمل تاثیر گذاشته و کاری می‌کند که باکتری‌ها درون آن جمع شوند. وقتی باکتری‌ها درون ریمل تجمع کنند، می‌توانند باعث قرمزی، خارش یا حتی گاهی ورم ملتهبه و گل‌مژه در ناحیه چشم‌ها شود.

از طرف دیگر هر بار که برس ریمل را بیرون می‌آورید، از آن استفاده می‌کنید و دوباره آن را سر جایش برمی‌گردانید، در این مسیر برس تعدادی باکتری جذب می‌کند و آن را درون ریمل می‌برد.

وقتی ریمل شما خراب می‌شود بویی نزدیک به بوی گازوئیل از آن به مشام می‌رسد. هر گاه در چشم‌های‌تان احساس ناراحتی کردید و نشانه‌هایی از بعضی بیماری‌ها در آنها دیدید، باید اولین کاری که می‌کنید دور انداختن تمام لوازم آرایشی‌های مربوط به چشم‌تان باشد چون ممکن است بیماری به آنها سرایت کرده باشد. اگر بعد از یک یا 2 روز همچنان در چشم‌های‌تان احساس التهاب و ناراحتی کردید حتما به یک متخصص چشم مراجعه کنید.

پنکیک آلوده و فاسد

هر پنکیک یا پودری را حداقل می‌توان 2 تا 3 سال استفاده کرد به شرط آنکه در محیطی خشک و خنک نگهداری شوند اما پنکیک‌هایی که منشا گیاهی دارند چون مقدار بسیار کمی آب در آنها وجود دارد درنتیجه رشد باکتری‌ها در آنها محتمل است. بنابراین اول از همه به برچسب پنکیک‌تان نگاه کنید اگر روی آن عبارت گیاهی << botanical>> وجود داشت یا نوشته بود که دارای موادی چون بابونه، آلوورا، بامبو، چای سبز یا…. است، باید در نگهداری آن دقت بیشتری کنید چون در آنها مقداری آب وجود دارد. پودرهای فشرده تا 2 سال و پودرهای نرم را تا 3 سال می‌توانید استفاده کنید.

پنکیک تاریخ گذشته چندان قابل تشخیص نیست اما شاید بتوان تا حدی حدس‌هایی درباره فساد آن زد مثلا اگر دیدید در یک دوره زمانی دچار تغییر رنگ شد احتمالا تاریخ مصرف آن به انتها رسیده و قابل استفاده نیست یا اگر متوجه شدید بافت آن تغییر کرده‌ یا مواردی از این قبیل، تاریخ مصرف آن گذشته است.

رژگونه را هر سال عوض کنید

دقیقا همان قانونی که درباره پنکیک‌ها وجود داشت در مورد رژگونه‌های پودری هم صدق می‌کند یعنی اگر در مواد تشکیل‌دهنده آن آب وجود نداشته‌ باشد، می‌توانید تا مدت‌ها یعنی 2 تا 3 سال از آن استفاده کنید البته اگر رژگونه کرمی باشد، باید هرسال آن را عوض کنید. اگر می‌خواهید عمر رژگونه را زیاد کنید به طور مرتب برس آن را بشویید و رژگونه را در محیطی تاریک و خشک نگهداری کنید. اگر رژگونه‌تان مرطوب یا نم‌دار شود احتمال رشد باکتری‌ها در آن تسریع می‌شود.

وقتی شما رژگونه خود را روی کرم صورت یا کرم‌پودر می‌مالید، چربی‌ها لابه‌لای موهای برس گیر می‌کنند و به رژگونه انتقال می‌یابند. این حالت باعث می‌شود یک لایه کمرنگ سفید خاکستری روی رژگونه‌ پودری یا لایه‌ای گچی روی کرم‌ها به وجود بیاید. برای اینکه از به وجود آمدن این حالت جلوگیری کنید بعد از استفاده از مرطوب‌کننده یا کرم‌پودر چند دقیقه صبر کنید و بعد رژگونه بزنید.همچنین می‌توانید قبل از استفاده از رژگونه چربی‌های صورت را پاک کنید و بعد از استفاده نیز برس رژگونه را با یک حوله خشک تمیز کنید.در مورد کرم‌ها و پودرها ترکیب ظاهری آنها نیز می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد. اگر ترکیب رژگونه‌تان بسیار سفت و سخت شده ‌بود و به راحتی از هم جدا نمی‌شد و تکان نمی‌خورد، باید یک رژگونه نو بخرید.

آلودگی خط چشم

خط‌ چشم مایع یا مداد باید هر 3 ماه یکبار عوض شوند. اگر از مداد استفاده می‌کنید توصیه می‌کنیم هر بار قبل از استفاده آن را بتراشید تا اگر آلودگی روی آن وجود داشت از بین برود. آلودگی خط چشم معمولا هیچ نشانه آشکاری ندارد. اگر خط چشم‌تان آلوده باشد احتمال قرمزی،خارش و در موارد بد، التهاب به وجود می‌آ‌ید، البته گاهی می‌توان قبل از التهاب تشخیص‌هایی داد مثلا اگر به طور واضح دیدید که ماده آرایشی شما لایه‌لایه شده است فورا از شر آن خلاص شوید. ناگفته نماند که از مداد چشم می‌توان زمان بیشتری استفاده کرد.

از آنجایی که رژلب‌ها مدام با لب‌ها در تماس هستند، بهتر است هر سال عوض شوند البته در رژلب‌ها آبی وجود ندارد بنابراین احتمال فاسد شدن آنها بسیار کمتر است، البته اگر اخیرا بیمار بوده‌اید بهتر است رژ خود را دور بیندازید.هیچ‌گاه رژلب خود را به کسی قرض ندهید یا از رژ کسی استفاده نکنید چون احتمال سرایت بیماری از این راه بسیار است.

رژلب‌ها دارای مواد روغنی شکل هستند بنابراین در طول زمان بوی روغن مانده می‌گیرند. باید بدانید که ظاهر این محصول می‌تواند فاسد شدنش را نشان دهد. هرگاه احساس کردید در بافت و ترکیب رژتان تغییری ایجاد شده، آن را دور بیندازید، یکی دیگر از نشانه‌های فاسد شدن ، سفت شدن رژ است به طوری که رنگدانه‌های آن به راحتی روی لب نمی‌نشینند و اگر شما از آن استفاده کنید ناصافی‌اش را احساس می‌کنید.

نکات مهم و طلایی برای نگهداری بهتر لوازم آرایش

مواد آرایشی هم مانند برخی وسایل دارای تاریخ انقضا هستند و بعد از مدت زمان معینی باید دو ریخته شوند.

مواد آرايشي و بهداشتي مثل مواد غذايي، زمان مصرف معيني دارند اما اگر اين مواد و وسايل در شرايط نامناسبي نگهداري شوند، زودتر از موعد فاسد و از رده خارج مي‌شوند بنابراين در اینجا نکاتی برای نگهداری بهتر لوازم آرایشی به شما پیشنهاد می کنیم.

سایه

اگرچه سایه های شکسته را می توان با استفاده از کمی الکل و صبر و حوصله زیاد دوباره به هم چسباند، ولی راه دیگری هم برای نجات آنها وجود دارد. باقیمانده سایه را بشکنید و آن را در یک ظرف کوچک قرار دهید. جالب است که سایه شکسته می تواند رنگ بیشتر و جذاب تری ایجاد کند.

شوت ها

شوت های روژگونه یکی از مهم ترین عوامل انتشار باکتری ها هستند. بنابراین لازم است آنها را حداقل دو بار در ماه تمیز کنید. برای این کار می توانید از شامپو استفاده کنید. شوت را خیس کنید، با شامپو بشویید و سپس آن را به مدت یک روز در جایی قرار دهید تا خشک شود.

نشانه های فاسد شدن لوازم آرایش

لاک ناخن

اگر با گذشت زمان، لاک غلیظ شده و دیگر به خوبی قابل استفاده نیست، کمی رقیق کننده به آن بیفزایید و لاک را تکان دهید. بدین ترتیب می توانید برای مدتی دیگر از لاک استفاده کنید.

رژ لب

اگر رژ لب موردعلاقه تان تقریبا تمام شده و باقیمانده آن دیگر قابل استفاده نیست، آن را با جسمی کوچک خارج کنید، در یک ظرف کوچک قرار دهید و سپس ظرف را به مدت یک ساعت در فریزر قرار دهید. بدین ترتیب می توانید با استفاده از یک شوت کوچک، روژ لب را با هر رنگی که دوست دارید ترکیب کنید.

ریمل

شستن برس ریمل با آب یا الکل اشتباه بزرگی است، زیرا این مایعات، ترکیب شیمیایی ریمل را به هم می ریزند و موجب سوزش چشم می شوند. در عوض می توانید هر یک هفته یک بار برس را با دستمال پاک کنید تا تکه های اضافه ریمل از لا به لای آن خارج شوند.

موچین

برای داشتن ابروهای زیبا لازم است داشتن یک موچین خوب ضروری است. اشتباهی که بسیاری از افراد انجام می دهند این است که موچین را بدون پوشش پلاستیکی اش رها می کنند. وقتی موچین باز رها شود، تیزی و ظرافت خود را از دست می دهد و دیگر نمی تواند موهای ریز را از زیر پوست خارج کند.

مداد چشم

گاهی مدادهای چوبی ترک بر می دارند و دیگر قابل تراشیدن نیستند. برای سالم نگه داشتن مدادها و نیز برای جلوگیری از آلوده شدن آنها، در مداد را همیشه روی آن قرار دهید.

اگر چند مداد را در کیفتان قرار می دهید و آنها را حمل می کنید، با یک نوار پلاستیکی مدادها را در کنار هم قرار دهید تا به راحتی شکسته نشوند.

توصيه‌هايي درباره لوازم آرایشی توسط بهترين متخصصان پوست آمريكا

اين وسايل را دور بريزيد!

دور ريختن وسايل آرايشي و بهداشتي كهنه، فاسد يا خراب مي‌تواند شروع خوبي باشد. اهميت اين كار اصلا كمتر از خريد وسايل جديد نيست. دكتر شيلا گارنر، فوق‌تخصص زيبايي پوست در كلينيك شوانا در كاليفرنيا مي‌گويد: «انگار رابطه‌اي از نوع علاقه شديد ميان خانم‌ها و وسايل و لوازم آرايش‌شان برقرار است كه باعث مي‌شود آن‌ها تمايلي براي دورانداختن هيچ وسيله‌اي نداشته باشند. اما اگر خوب فكر كنيد مي‌بينيد كه ما اين وسايل را روي صورت، لب‌ها و چشمان خودمان مي‌گذاريم، يعني حساس‌ترين قسمت‌هاي بدن، براي همين بايد مراقب باشيم از وسايل و مواد كهنه يا فاسد شده استفاده نكنيم.»

لوازم آرايش را در حمام نگذاريد

بسياري از خانم‌ها وسايل آرايش و زيبايي خود را در حمام خانه نگهداري مي‌كنند كه البته شايد بدترين جا براي نگهداري اين وسايل باشد چرا كه گرما و رطوبت اين محيط مي‌تواند باعث تسريع فاسدشدن و از بين رفتن اين مواد شود. دكتر ولز مي‌گويد: «اگر محصولي را فقط يك بار مورد استفاده قرار دهيد سپس ماه‌ها از آن استفاده نكنيد و بعد سراغ آن برويد ممكن است ببينيد خراب شده. در واقع نخستين استفاده از محصول كه با بازكردن درب يا جداكردن پوسته لاستيكي يا روكش شروع مي‌شود، محصول را در تماس با اكسيژن قرار مي‌دهد و اين اكسيژن است كه باعث شروع روند فساد مي‌شود. رطوبت و گرماي هوا مي‌تواند اين روند را تسريع ببخشد و باعث شود برخلاف تصور شما محصولاتي كه فقط يك‌بار از آن استفاده كرده‌ايد، خيلي زود فاسد و خراب شود. در اين مواقع بايد وسوسه استفاده از اين محصولات را فراموش كنيد و خيلي سريع آن‌ها را دور بيندازيد.»
در ضمن يادتان باشد هميشه پس از استفاده از لوازم آرايشي درب آن‌ها را ببنديد يا آن‌ها را درون قوطي‌ها و بسته‌هاي خود قرار دهيد. دكتر مونيكا ولز در اين مورد توضيح مي‌دهد: « اگر آرايش خود را در مقابل آينه حمام انجام مي‌دهيد حتما تك‌تك وسايلي را كه استفاده كرده‌ايد در جاي خود قرار دهيد و بستن درب آن‌ها را هم فراموش نكنيد.» باز گذاشتن بسته‌هاي كرم‌پودر، رهاكردن ژل‌ها، سايه‌ها و رژ لب‌ها بدون درب در محيط حمام مي‌تواند باعث شود آن‌ها به انواع ميكروب‌ها آلوده شوند. فضاي مربوط حمام جايي است كه انواع ميكروب‌ها مي‌تواند در آن رشد كند و در اين حالت ممكن است آن‌ها به لوازم آرايش شما راه پيدا كند و باعث آلودگي آن‌ها شود. هر چقدر هم كه عجله داشته باشيد چند ثانيه را براي بستن درب وسايل استفاده شده و قراردادن سرپوش يا روكش آن‌ها وقت بگذاريد.

مواظب چشم‌هاي‌تان باشيد

البته تمام لوازم آرايش را نبايد براساس ظاهر آن‌ها مورد قضاوت قرار دارد. روي بسياري از وسايل بهداشتي و آرايشي، زمان توليد و انقضاي مصرف آن‌ها نوشته شده است. روي برخي از آن‌ها سال توليد و اعداد بين 6 تا 24 درج شده است كه اين به معناي آن است كه توليد تا آن اعداد ـ كه نشان‌دهنده يك ماه است ـ قابل مصرف هستند.
براي مثال كرم‌پودري كه روي آن نوشته شده، تاريخ توليد: 4/2010 و در كنار آن عدد 24 آمده تا تاريخ 24 ماه يعني 4/2012 قابل استفاده است.
اما برخي وسايل آرايشي روي بسته‌هاي خود فاقد زمان انقضا هستند. دكتر مادرو كيبرو، متخصص پوست در مركز مشاوره زيبايي نورمن كاسماتيك مرل، مي‌گويد كه مي‌توان قوانين مشابهي را در مورد مواد با كاربرد يكسان مورد اشاره قرار داد. او مي‌گويد بهترين كار اين است كه رژ لب و ماتيك‌هاي مايع و مواد فونداسيون مايع را حداكثر براي 6 ماه و ريمل‌ها را حداكثر براي 3 ماه پس از شروع مصرف مورد استفاده قرار داد. اين متخصص مي‌گويد كه به‌خصوص در مورد ريمل‌ها بايد بسيار دقت كرد:« اگر حتي چند هفته بعد از خريد ريمل احساس كرديد سفت شده يا حالت خود را از دست داده يا بوي بدي مي‌دهد حتما آن را دور بيندازيد و يك ريمل جديد بخريد، مطمئن باشيد اين كار به نفع شماست چرا كه باعث مي‌شود سلامت چشمان خودتان را حفظ كنيد.» فكر نكنيد كه اين مسئله سختگيري بي‌جايي است. دكتر كيبرو ادامه مي‌دهد: «خيلي ساده شما ممكن است با استفاده از يك ريمل قديمي يا كهنه و خراب دچار عفونت چشم شويد. حتي استفاده مشترك از يك ريمل توسط دو نفر هم مي‌تواند باعث بروز بيماري در ابروها، مژه‌ها و چشمان شما شود. هيچ‌كدام از وسايل آرايشي خود را در اختيار ديگران قرار ندهيد تا دچار مشكلات بعدي نشويد. در ضمن يادتان باشد خريد يك ريمل جديد به جاي ريمل قديمي هزينه چندان زيادي ندارد اما يك عفونت چشم ممكن است مخارج بسيار زيادي براي شما به همراه داشته باشد.»

لوازم آرايش را روي پوست‌تان امتحان كنيد

دكتر گارنر اعتقاد دارد در واقع بهداشت است كه زيبايي را مي‌سازد. او معتقد است مهم‌ترين جنبه زيبايي يك زن در سلامت پوست اوست. مراقبت از پوست، مهم‌ترين كاري است كه يك خانم بايد براي زيبايي خود انجام دهد. استفاده از پاك‌كننده‌ها و مرطوب‌كننده‌ها حتي مهم‌تر از انواع لوازم آرايشي هستند. مراقبت از پوست است كه مي‌تواند به شما ظاهري زيبا دهد. در واقع مراقبت از پوست، پايه زيبايي است. اگر شما پوستي لطيف و نرم داشته باشيد است مي‌توانيد لوازم آرايشي را به‌صورت مناسب روي آن استفاده كنيد.»
اما مهم‌ترين توصيه اين پزشك متخصص در مورد وسايلي است كه براي پوست خود به كار مي‌گيريد: « يك خانم بايد بسيار مراقب محصولات بهداشتي و آرايشي كه استفاده مي‌كند، باشد و نبايد هر محصولي ر ا روي پوست صورت خود آزمايش كند.» بايد در اين زمينه كاملا دقت كنيد و حتما از نظرات متخصصان با تجربه استفاده كنيد. يادتان باشد اگر پوست صورت‌ شما حالت مناسبي داشته باشد احساس بهتري نسبت به‌خودتان خواهيد داشت و در آن صورت وضع زندگي شخصي و اجتماعي شما بهتر خواهد شد. پس به تك‌‌تك مسائل اهميت بدهيد.

آیا لازم است تمام لوازم آرایش مان را در یخچال نگهداری کنیم ؟

البته محصولاتی که مواد نگهدارنده ندارند، باید در جایی خنک مانند یخچال قرارداده شوند. همچنین ریمل‌ها و خط چشم‌های ضدآب و بادوام نیز باید در یخچال نگهداری شوند، زیرا این گونه محصولات حاوی مواد فرارند و گرمای هوا باعث تبخیر مواد فرار می‌شود.

اگر در منطقه‌ای گرم زندگی می‌کنید که درجه دما بیش از 40 درجه سانتی‌گراد است، کرم‌های مرطوب‌کننده‌تان را باید داخل یخچال نگاه دارید؛ وگرنه سه برابر سریع‌تر از وضع معمول به حالت ماندگی می‌رسند.

ویتامین‌هایC و E در مقابل گرما دوام ندارند؛ به همین دلیل، لوازم آرایشی حاوی این دو ویتامین را در یخچال قراردهید. اما اگر در دمایی مطبوع، بین 15 تا 21 درجه سانتی‌گراد زندگی می‌کنید، به طور کلی احتیاج چندانی به قراردادن لوازم آرایشی داخل یخچال نخواهید داشت. در این میان، به خاطر داشته باشید که محصولاتی که ماده اصلی تشکیل‌دهنده‌شان روغن و موم است را نباید در هوای سرد یخچال نگاه دارید.

روغن مایع داخل یخچال به جامد تبدیل می‌شود و به این ترتیب ماهیت آن محصول تغییر می‌یابد. پس آنها را در هوای سرد یخچال نگهداری نکنید.

زندگی رنگی با پورتال رنگی

1
دیدگاه بگذارید

1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
  Subscribe  
Notify of
اشی sqjrm

این تذکر خوبی برای خانم های ایرانی که جزو نفر اول در ارایش کردن