نظر طب سنتی درباره اسطوخودوس

طب سنتی ۲۴ تیر ۱۳۹۵ بدون دیدگاه

لاوندر یا همان اسطوخودوس گیاهی بومی حوزه مدیترانه و از خانواده نعناع که با گل‌ های بسیار زیبای خود در سراسر آفریقا پراکنده است و از دیر باز مورد استفاده پزشکان سنتی و درمان‌ کننده بسیاری از بیماری‌ ها و درد ها بوده است.

به عقیده طب سنتی، کمپرس جوشانده گیاه لاوندر یکی از تسکین‌ بخش‌ ترین داروهای طبیعی موجود در بهبود دردهای ناشی از کوفتگی‌ های عضلانی و ضرب‌ دیدگی است.

علاوه بر این، در طب سنتی آمده گل خشک‌ شده لاوندر در ترکیب با عسل و آب گرم، معجونی فراهم می‌ کند که می‌ تواند در بهبود سرگیجه و ضعف عمومی بدن هم موثر باشد.

از نظر طب سنتی، دمنوش لاوندر هم با عطری خوش که القا کننده سلامت و پاکیزگی است، یکی از بهترین داروهای گیاهی برای بهبود عملکرد معده و دستگاه گوارش محسوب می‌ شود و همچنین با بهره‌ مندی از خاصیتی بالا در پاکسازی طبیعی، به جنگ اختلالات کبدی می‌ رود.

یکی دیگر از ویژگی‌ های قابل‌ توجه گیاه لاوندر از دیدگاه طب سنتی، خاصیت ضد التهاب آن است که باعث کاهش درد و تورم دستگاه تنفسی می‌ شود و بیماری‌ هایی مانند سرفه، آسم و تنگی‌ نفس را تا حد قابل‌ قبولی بهبود می‌ بخشد.

بر اساس آنچه در طب سنتی مطرح می‌ شود، عصاره اسطوخودوس می‌ تواند از شدت آکنه، اگزما و التهاب‌ های پوستی هم بکاهد و پوست شفاف و جوانی به شما هدیه دهد.

ماساژ مداوم با روغن لاوندر یکی دیگر از راه‌ هایی است که باعث داشتن پوستی شاداب، عضلاتی بدون درد و بدنی پر نشاط خواهد شد.

متخصصان طب سنتی بر این باورند که نوشیدن دمنوش لاوندر در کاهش تهوع و پیشگیری از خواب رفتن عضلات دست و پا موثر است و باعث خوابی دلنشین و آرام می‌ شود. شاید به دلیل تمام این خواص معجزه‌ آسا باشد که گیاه لاوندر، در سبد مصرفی بسیاری از خانواده‌ های آسیایی و اروپایی نقش پر رنگی دارد و نوشیدن دمنوش‌ های آن یا استفاده از روغن و عصاره‌ اش تا این اندازه اهمیت دارد.

loading...

اولین نفری باشید که در این بحث شرکت می کنید !