نوزادتان نمی خوابد؟ مشکلی نیست بگذارید گریه اش را بکند.

بهداشت و سلامت کودک ۰۹ خرداد ۱۳۹۵ بدون دیدگاه

اگر نوزادتان نمیخوابد، بهترین راه اینست که بگذارید گریه اش را بکند، با اینکار مشکل روحی برایش ایجاد نمی شود.

خیلی از نوزادان در طول شب زیاد نمی خوابند و این موضوع اعصاب پدر و مادر را خراب می کند. خانمهای مسن همیشه روش هایی برای خواباندن بچه ها را پیشنهاد می کنند اما واقعیت این است که خیلی اوقات هرچقدر شیشه شیر گرم به آنها بدهید و برایشان لالایی بخوانید بازهم بچه نمی خوابد.

والدین حساس، از این ایده خوششان نمی آید که بگذاریم بچه آنقدر گریه کند تا خودش خوابش ببرد، اما براساس تحقیقات جدیدی این بهترین روش است و مشکل روحی و روانی برای بچه ها به بار نمی آورد.

خوابیدن کودک

تیم تحقیقاتی دانشمندان استرالیایی ۴۳ خانواده که بچه های بین ۶ تا ۱۶ ماه داشتند را به سه دسته تقسیم کردند. دسته اول از تکنیک ” پایان ساکت کردن” استفاده کردند که یعنی بگذاریم تا بچه هر چقدر می خواهد گریه کند، دسته دوم تکنیک ” مخفی شدن در موقع خواب” را بکار بردند که حدود زمان خواب شب بچه از دید او پنهان می شدند و او را در اتاق تنها می گذاشتند. دسته سوم هم بعنوان معیار مقایسه درنظر گرفته شدند و از هیچ تکنیکی استفاده نکردند.

این کار تا ۳ ماه ادامه یافت و در پایان مشخص شد که بچه های گروه اول نسبت به سومی ، ۱۵ دقیقه زودتر و گروه دوم نسبت به گروه سوم ۱۲ دقیقه زودتر خوابیدند. البته بچه های گروه اول در یک مورد دیگر هم اول شدند و آن تعداد بیدار شدن های شبانه بود که بسیار کاهش یافته بود.

خانم “مارش وینراب” پروفسور دانشگاه تمپل به خبرگزاری CNN گفت که: ” موقع خواباندن بچه هر یک دقیقه هم مهم است. اینکه بچه به مقدار کافی بخوابد برای والیدن هم بسیار مفید است، اما مهمترین قسمت این تکنیک این است که در کوتاه مدت و طولانی مدت بی خطر است.”

وی افزود: ” برخی پزشکان به والدین گفته بودند که این روشها در مدت بلندتر باعث عصبی شدن و تغییر رفتار کودکان می شود. اما این تحقیق بطور واضح نشان داد که چنین مشکلی نیست و درواقع کودکان دو گروه اول نسبت به کودکان گروه معیار، استرس کمتری نشان دادند.”

محققین سطح هورمون کورتیزول (هورمون استرس) را در طول تحقیقات در بچه ها اندازه گیری کردند و مشخص شد که دو گروه اول سطح هورمون پایین تری داشتند و ضمنا والدین هیچ تغییر رفتاری در آنها مشاهده نکردند.

هدایت گر این تحقیق، ” میشل گرادیسار” که استادیار گروه روانشناسی دانشگاه فلیندرز در استرالیا هست بیان کرد که برخلاق انتقادات، این تکنیک ها روی ارتباط والد و کودک تاثیری نمی گذارد. وی افزود: ” ما در طول تحقیقات بیشتر هیچ اختلافی مشاهده نکردیم و درواقع بیشتر مطمئن شدیم که استفاده از این تکنیک ها کاملا امن هستند.:

 

loading...

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که در این بحث شرکت می کنید !