نکات اساسی در چیدمان میز پذیرایی

دکوراسیون داخلی ۲۲ آذر ۱۳۹۴ بدون دیدگاه

نکات اساسی در چیدمان میز پذیرایی

در بین ما ایرانیان میهمانی دادن و میهمانی گرفتن از جایگاه خاصی برخوردار است و همیشه سعی می کنیم تا با بهترین پذیرایی از میهمانان زیباترین لحظات را رقم بزنیم. یکی از موارد مهم در هنگام میهمانی، چیدن سفره یا چیدن میز پذیرایی است؛ گفتنی است که چیدمان میز شام یا میز ناهار دارای اصول و شرایطی است که اگر با رعایت آنها میز خود را بچینیم یقینا زیباترین میز را خواهیم داشت. در این مطلب دکوراسیون و چیدمان میز پذیرایی را برای شما در نظر گرفته ایم که امیدواریم این آموزش را بپسندید و در منزل اجرایی کنید و از نتیجه آن راضی باشید.
چیدمان میز پذیرایی
باید دانست که چیدمان میز پذیرایی دارای ظرافت های خاصی است و این ظرافت بسته به این است که شما قصد سرو چه چیزهایی را دارید. بنابراین باید گفت که

تعداد و طرز چیدن وسایل غذاخوری برای ناهار و شام بستگی به دو چیز دارد:

اولین نکته در چیدمان میز پذیرایی:
نوع غذا

دومین نکته در چیدمان میز پذیرایی:
رسمی یا غیر رسمی بودن مجلس

آموزش گام به گام چیدمان میز پذیرایی:

بشقاب، کارد، چنگال و قاشقی که برای هر نفر در دو طرف بشقاب قرار می دهید باید ۲ تا ۵/۲ سانتی متر از لبه میز فاصله داشته باشد. کارد را در طرف راست بشقاب، طوری قرار دهید که لبه تیز آن رو به بشقاب واقع شود. قاشق را در همان طرفی که کارد هست و در سمت راست آن بگذارید. چنگال را باید سمت چپ بشقاب گذاشت. مواقعی که خوردن غذای مورد نظر احتیاج به کارد نداشته باشد، آن را نباید روی میز گذاشت و در این صورت چنگال را باید به طرف راست بشقاب آورد.

نکات اساسی در چیدمان میز پذیرایی

در صورتی که چند نوع کارد و چنگال و قاشق مورد احتیاج باشد، باید آنها را به ترتیب استفاده و در هر طرف از سمت به طرف بشقاب چید. مثلاً اگر غذای اول سوپ است، باید در سمت راست بشقاب از خارج به داخل، اول قاشق سوپخوری را قرار داد، بعد از صرف سوپ، آن را با بشقاب سوپخوری برداشت تا با غذای بعد، کارد و چنگال به کار برده شود. به این ترتیب آخرین غذا یا وسایلی که بلافاصله پهلوی بشقاب قرار دارد صرف می شود.
اگر احتیاج باشد که یک یا چند لیوان برای هر نفر روی میز گذاشته شود آنها را باید در سمت راست، بالای کارد قرار داد. چنانچه بلندی لیوان ها با هم فرق داشته باشد، بهتر است آنها را به ترتیب بلندی از چپ به راست بچینید. در موقعی که آشامیدنی را در لیوان می ریزید، بیش از سه چهارم آن را پر نکیند تا به آسانی بدون آنکه چیزی روی میز بریزد، بتوانید لیوان را بردارید.
بشقاب کوچک نان یا دسر باید در سمت چپ بشقاب بزرگ و بالای چنگال قرار گیرد و چنانچه به جز غذاها کره هم روی میز آورده شود، باید از همان بشقاب نان استفاده کرد.
اگر می خواهید برای هر کس کارد کوچکی برای مالیدن کره به نان، جزء وسایل روی میز بگذارید، آن را روی بشقاب نان و کره و در کنار آن عمود یا موازی با کارد یا چنگال آن شخص بگذارید. در هر حال دسته کارد را باید به طرفی قرار دهید ک برداشتن آن با دست به آسانی انجام پذیرد.
بشقاب مخصوص سالاد را باید در سمت چپ بشقاب قرار دهید و دستمال سفره نیز در سمت چپ قرار می گیرد. زیبایی تزئین وسط میز غذاخوری بستگی به سلیقه شما و سایر وسایل و لوازم موجود دارد. در هر حال هیچ یک از تزئینات وسط میز نباید به اندازه ای بلند باشد که افراد دور میز نتوانند یکدیگر را ببینند. برای میزهای رسمی از شمع های سفید و میزهای غیر رسمی از شمع هایی با رنگ های شاد استفاد کنید.
اگر از شمعدان و یا شمع سر میز غذاخوری استفاده می کنید، شمع ها باید در فاصله ای بالاتر از گل ها بسوزند تا گلبرگ های گل را نسوزانند. فضایی که این وسایل در وسط میز اشغال می کنند، نباید بیشتر از یک دوم سطح وسط میز باشد؛ زیرا شما برای چیدن ظروف و میهمان شما به فضایی برای قرار دادن دستها، در وسط میز به فضایی کافی احتیاج دارد.

پورتال رنگی _ نکات اساسی در چیدمان میز پذیرایی
منبع: توتیا

برچسب ها

Please Login to comment