نکات مهم بهداشت دهان و دندان در معلولان - پورتال رنگی

دهان و دندان ۲۴ تیر ۱۳۹۵ بدون دیدگاه

رعایت بهداشت دهان و دندان در معلولات

اگر بیمار نمی‌ تواند دهان خود را باز کند، بهتر است با یک مسواک کمکی که در گوشه دهان گذاشته می‌ شود به آرامی دهان را باز کنید. البته می‌ توان با فشار انگشت زیر چانه بیمار نیز این کار را انجام داد.

مسواک را داخل دهان فرو ببرید و به آرامی روی سطوح دندان جلویی و سپس عقبی بکشید. دقت کنید مسواک باید روی تمام سطوح دندان کشیده شود. مسواک نباید زیاد زبر یا زیاد نرم باشد.

حتما روی زبان بیمار را نیز مسواک بکشید. زبان دارای پرز است و باکتری‌ های دهان ممکن است داخل پرزها بمانند.

از خمیردندان‌ هایی استفاده کنید که زیاد کف نمی‌ کنند. بسیاری از این افراد دچار اختلال در بلع هستند و ممکن است مقداری از آن را ببلعند. اگر فرد قادر به تف کردن نیست با استفاده از یک گاز داخل دهان را تمیز کنید.

بهترین خمیر دندان برای جلوگیری از پوسیدگی دندان، خمیردندان‌ های حاوی فلوراید است. استفاده از محلول دهانشویه نیز برای بهداشت دهان و دندان مفید است.

مسواک برقی برای افراد معلول وسیله مناسبی است. در صورتی که از مسواک معمولی استفاده می‌ کنید، هر 3 ماه یکبار مسواک را عوض کنید.

داخل دهان بیمار را حین مسواک زدن نگاه کنید. در صورت دیدن ضایعات داخل دهان حتما به دندان‌ پزشک مراجعه کنید.

استفاده از نخ دندن را فراموش نکنید. مقدار مناسبی از نخ دندان (حدود 40 سانتی‌ متر) را دور انگشتان اشاره خود بپیچید. دقت کنید هنگام کشیدن  نخ داخل دندان، نخ به لثه‌ ها نرسد. این کار را به آرامی انجام دهید.

بعضی از مواد خوراکی مانند کشمش، انجیر خشک، پاستیل، شکلات‌ های چسبنده، گز و… چسبندگی زیادی روی دندان‌ ها دارند. در صورت استفاده این مواد خوراکی بلا فاصله دندان‌ های فرد معلول را مسواک بزنید.

بعضی از معلولان دچار دندان‌ قروچه هستند. دندان‌ قروچه به‌ تدریج باعث سایش سطح دندان‌ ها می‌ شود. ارجاع این معلولان به دندان‌ پزشک الزامی است.

اختلالات بلع بیمار نیز باید با کمک متخصصان توانبخشی بر طرف شود. یکی از علل اصلی پوسیدگی دندان در معلولان اشکال در بلعیدن غذا و باقی ماندن آن به مدت طولانی در دهان است.

افراد معلول بیش از افراد عادی اجتماع به معاینه دندان‌  پزشک نیاز دارند. حتما به تاریخ مراجعات بعدی معاینه توجه کنید.

مهم‌ ترین نکته در بهداشت دهان و دندان معلولان همان مسواک زدن است و این کار را حتما مراقب فرد ناتوان باید بر عهده گیرد. مسواک باید مناسب و متناسب با اندازه دهان انتخاب شود. دور از هیجان و اعمال زور با فرد صحبت کنید و برای او کاری که قرار است انجام دهید، توضیح دهید.

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
Notify of