نکات کلیدی در تهیه انواع ترشی و انواع شور - پورتال رنگی

شور و ترشی 16 دی 1394 بدون دیدگاه

نکات کلیدی در تهیه انواع ترشی و انواع شور

ما ایرانیان عادت داریم به استفاده از مخلفات در کنار انواع غذاهایمان؛ مثلا از ماست، دوغ، سالاد، ترشی و… به طور معمول در همه فصول استفاده می شود. بیشتر خانمها و حتی آقایان سعی می کنند این مخلفات را در منزل تهیه کنند؛ مثلا ماست درست می کنند، دوغ را در انواع گازدار و بی گاز تهیه می کنند، سالادهای مختلف درست می کنند و اقدام به تهیه ترشی هم می کنند. در تهیه انواع مخلفات معمولا مشکلی پیش نمی آید مگر در تهیه انواع ترشی ها و یا شوریجات. بیشتر خانمها گلایه دارند که چرا ترشی های شان آن طعم دلخواه شان را ندارند و یا چرا مثلا خیار شورشان کپک می زند و مسائلی از این دست. در این مطلب از پورتال رنگی ما به کمک شما آمده ایم تا بتوانید با رعایت نکات مهم در ترشی انداختن و تهیه انواع شور بتوانید آنچه دلخواه تان است را به دست آورید. امیدوریم با مد نظر داشتن نکاتی که در ادامه می خوانید بتوانید بهترین ترشی و شور را تهیه کنید و در کنار خانواده از خوردن آن لذت ببرید.

طرز تهیه انواع شور و ترشی

چگونه ترشی و شور تهیه کنیم که خوشمزه باشند؟

این سئوالی است که ممکن است شما هم با آن درگیر باشید. مطمئن باشید با رعایت مواردی که در ادامه عنوان شده اند می توانید به پاسخ این سئوال دست پیدا کنید.

نکات اساسی در درست کردن انواع ترشی و شور

  • انواع میوه‌هایی كه در ترشی استفاده می‌كنید سالم و بدون لك باشد و در سركه پخته شود.
  • شیشه های كوچک دهان گشاد، بهترین انتخاب ظروف برای ترشی و شور می‌باشد، زیرا زمانی كه شیشه را باز می‌كنید در مدت زمان كوتاه مصرف می‌شود.
  • سبزیجات و صیفی‌جات را پس از شستن كاملاً خشك كنید، زیرا آب باقی‌مانده در سبزیجات و صیفی‌جات باعث كپك زدن ترشی و شور می‌شود.
  • زمانی كه سركه را به مواد ترشی اضافه می‌كنید باید كاملاً روی مواد را بپوشاند. برای تهیه شور نیز آب شور باید روی مواد را بپوشاند.

در ظرف ترشی و شور را محكم ببندید تا هوا وارد آن نشود

در بعضی ترشی‌ها كه سبزیجات آن زیاد است، پس از یك الی دو هفته سركه جذب مواد می‌شود. در این حالت می‌توانید كمی سركه اضافه كنید.
هنگام مصرف ترشی یا شور دقت كنید وسیله‌ای كه با آن قصد برداشتن ترشی یا شور را از ظرف اصلی دارید حتماً تمیز باشد.

تهیه انواع ترشی و انواع شور

تاریخ آماده سازی ترشی را روی ظرف بنویسید تا زمان مصرف آن مشخص شود

موسیر را شسته، مقداری آب جوش روی آن بریزید. زمانی كه آب سرد شد، در آبكش ریخته و مجدداً در ظرفی بریزید و روی آن آب جوش بریزید (این عمل را در طی 24 ساعت سه بار تكرار كنید). سپس در آب سرد ریخته، دو روز بگذارید بماند، در این مدت چند بار آب آن را عوض كنید. زمانی كه كاملاً نرم و لطیف شد، در صافی بریزید و روی پارچه تمیزی پهن كنید تا آب اضافی آن كاملاً گرفته شود. بادنجان‌ها را نیز پس از تمیز كردن با پوست به قطعات یك اندازه خرد كنید و در مقداری سركه بجوشانید. سپس در آبكش بریزید، تا تلخی آن گرفته شود.
آب نمک باید كاملاً روی سبزیجات و صیفی جات را بپوشانید. در صورت نیاز می‌توانید به میزان آب و نمك را اضافه نمایید.

سیاه دانه یک معجزه برای تهیه ترشی

سیاه دانه از ادویه‌های مناسب ترشی می‌باشد كه قبل از استفاده در تابه روی حرارت باید تفت داده شود.این عمل باعث معطر شدن سیاه دانه می‌شود. باید توجه كنید اگر زمان تفت دادن كم باشد عطر سیاه دانه خارج نمی‌شود واگر زمان زیاد باشد، سیاه دانه می‌سوزد. بنابراین، هنگامی كه بوی معطر سیاه دانه به مشام رسید از روی حرارت بردارید.

پورتال رنگی _ نکات کلیدی در تهیه انواع ترشی و انواع شور
منبع: بیتوته

برچسب ها

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
Notify of