نکته‌ هایی درباره قلم انسولین

از وقتی تکنولوژی قلم انسولین وارد بازار شده، کار را برای بیماران دیابتی خیلی آسان کرده است.

این قلم‌ ها حاوی انسولین هستند و هیچ نیازی به کشیدن انسولین از ویال ندارند.

کار با آنها آنقدر آسان است که حتی بیمارانی که در اثر بیماری دیابت دچار کاهش دید شده‌ اند نیز به راحتی می‌ توانند از این قلم‌ های انسولین استفاده کنند.

هر قلم‌ انسولین حاوی ۳۰۰ واحد انسولین است و میزان مصرف هر بیمار به تعداد واحد های استفاده‌ شده در روز بستگی دارد و هر چه بیمار مقاومت بیشتری نسبت به انسولین داشته باشد، قلم انسولین زودتر به پایان می‌ رسد.

این قلم‌ ها در انتها دارای پیچ‌ هایی هستند که هنگام تنظیم و بابت هر واحد انسولین صدای خاصی ایجاد می‌کنند بنابراین تنظیم دوز بسیار آسان است و حتی بیمارانی که کاملا نابینا هستند، مشکلی با این قلم‌ ها ندارند.

خوشبختانه قلم انسولین تحت پوشش سازمان‌ های بیمه‌ گر است و همه بیماران و در هر سطح اقتصادی می‌ توانند قلم را تهیه کنند.

قلم‌ ها ممکن است به شکل سریع‌ الاثر، طولانی‌ اثر یا شکل‌ های مخلوط باشند. بر خلاف انسولین‌ های قدیمی که بیمار بعد از تزریق انسولین باید ۴۵-۳۰ دقیقه تا خوردن غذا صبر می‌کرد، قلم‌های جدید انسولین نیازی به صبر کردن ندارند و بیمار بلافاصله بعد از تزریق آن می‌تواند غذا بخورد.

حتی در مواقعی که کودک از قلم استفاده می‌کند، مادر می‌تواند منتظر بماند تا کودک غذا بخورد و بلافاصله بعد از آن انسولین را بر اساس میزان مصرف غذا تزریق کند.

تکنولوژی بسیار پیشرفته‌ ای در  سر سوزن این قلم‌ ها به‌ کار رفته است. تقریبا بیمار هیچ دردی را حس نمی‌ کند.

یکی از عوارض تزریق با انسولین‌ های قدیمی ایجاد تورم و آتروفی (گودی محل تزریق) بود. به همین دلیل توصیه می‌شد محل تزریق انسولین به صورت چرخشی تغییر کند. مثلا بیمار مدتی انسولین را در بازو ها، سپس شکم، اطراف ناف (با فاصله ۱۰-۷ سانتیمتر دور ناف)، ران‌ ها و باسن استفاده کند.

با قلم انسولین این عارضه به ندرت دیده می‌شود. گر چه هنوز توصیه بر این است که بیماران انسولین سریع‌ الاثر مثل گلولیزین را در شکم و اطراف ناف و انسولین‌ های طولانی‌ اثر را در بازو ها و ران‌ ها تزریق کنند.

Please Login to comment