صحبت های هنرمندان در مراسم تشییع داوود رشیدی + عکس

فرهنگ و هنر ۰۷ شهریور ۱۳۹۵ بدون دیدگاه

صحبت های هنرمندان در مراسم تشییع داوود رشیدی + عکس

روز جمعه ۵ شهریور ۹۵ استاد بزرگ داوود رشیدی از عرصه هنر پر کشید و به دیار باقی شتافت. پورتال رنگی این ضایعه را به عرصه هنر و به خانواده عزیز ایشان تسلیت می گوید. امروز مراسم تشییع پیکر این پیشکسوت عرصه هنر ایران برگزار شد که در این مطلب به صورت مبسوط برای شما تصاویر آن را در نظر گرفته ایم.

بسیاری از علاقه مندان مرحوم داوود رشیدی باوجود اعلام ساعت ٩ صبح برای آغاز مراسم تشییع پیکر وی از ساعاتی قبل در محوطه تالار وحدت گرد هم آمدند.

محوطه بیرونی تالار وحدت مملو از افرادی بود که پوسترهای بازیگر سریال هزار دستان را در دست داشتند و با صورتی نمناک از اشک به این پوسترهای نگاه می‌کردند.

چشمتان که به هر سمت از این حیاط می‌افتاد، عکس‌هایی از حضور مرحوم داوود رشیدی را در سریال و فیلم‌های مختلف می‌دیدید و یاد و خاطره هنرنمایی‌های او در آثاری چون مختارنامه، امام علی (ع)،‌ولایت عشق و هزار دستان برایتان تداعی می‌شد.

بر اساس این گزارش، بخشی از حیاط تالار وحدت پوشیده از صندلی بود که برای میهمان‌های در نظر گرفته شده، روبروی در ورودی تالار جایگاهی برای سخنران و حضور میهمان‌ها روی صندلی در نظر گرفته شده بود. سبدهای گل در گوشه گوشه‌ این حیاط و در کنار دیوار چیده شده بودند. هنرمندان بسیاری در این فضا حاضر شدند تا برای آخرین بار با دوست و همکار قدیمی خود وداع کنند.

**تارخ: داوود رفت و طنین صدایش برایمان ماندگار شد

به گزارش فارس، از چند خیابان مانده به خیابان استاد شهریار موتور و ماشین‌های پلیس بسیاری حضور داشتند که برای نظم دادن به این مراسم آمده‌ بودند.

به گزارش پورتال رنگی، مراسم با قرائت آیاتی از قرآن کریم آغاز شد و «امین تارخ» به نمایندگی از انجمن بازیگران روی سن آمد و دل‌نوشته‌ای برای داوود رشیدی خواند: به راستی زندگی ترکیبی از جشن و عزاست. جشن دریافت بزرگترین هدیه‌های جهانی در سینما و از طرفی عزای سفر کیارستمی. از طرفی همین روزها جشن تئاتر عروسکی بچه‌ها، از طرفی عزای رشید سینمای ایران. اما در این میان بزرگان خاندان رشیدی خواستند تا جشن تئاتر بچه‌ها به کار خود ادامه دهد و این اعجاز هنرمند است. به جرأت می‌توان گفت تا به حال در سینمای ایران این حجم از اتفاق‌های خوب در کنار هم نیافتاده بود و ما نیز رفتن داوود رشیدی را می‌پذیریم چرا که بخشی از تقدیر است. داوود رشیدی رفت اما دنیایی از خوبی‌ها به جای گذاشت. به این خاطر که گفته بود آمدم، دیدم و رفتم. او به پیروزی‌های بزرگ‌تری می‌اندیشید و به یقین غمی در دل داشت.

داود رفت اما هیبت مدیر متعهدی را بر جای گذاشت و طنین صدایش برایمان ماندگار شد. او همیشه زنده است. بازیگران سینمای ایران مدیریت او را به خاطر دارند و همگی خود را مدیونش می‌دانند، اما کودکی بسیاری از بچه‌های ما با حضور خانم محترم برومند شکل گرفت و صدای قصه‌گوییش در ذهنشان مانده است. ایشان خوشبختی را به زندگی داود رشیدی آورد. لیلی و سینا نشانه‌هایی از خوشبختی هستند و همچنین فرهاد.

لیلی، سینا و فرهاد عزیز زنده باشید. بانوی بزرگ زنده باشی و سعادتمند. داود عزیز روحت شاد.

**داوود رشیدی یکی از ستون‌های استوار تئاتر جدید ایران است

به گزارش پورتال رنگی، در ادامه این مراسم علی نصیریان همراه با بغضی در گلو روی سن قرار گرفت و در ابتدای صحبت‌های خود با تشکر از حضار گفت: اصلاً‌ دوست نداشتم به این تالار بیایم تا داود را برای سفر آخرتش بدرقه کنم. داود بمی‌خواستم با تو روی این صحنه حضور داشته باشم.

وی ادامه داد: داوود رشیدی یکی از ستون‌های استوار تئاتر جدید ایران است. منظور از جدید جنبشی بود که فارغ‌التحصیل‌های بازیگری شروع کردند و دهه ۴۰ به ثمر رسید. رشیدی در میان حتی هنرمندانی که به خارج از کشور رفته بودند و به ما پیوستند خیلی امروزی بود برای اینکه همیشه بهترین نمایش‌ها را انتخاب می‌کرد.

نصیریان با اشاره به همکاری مشترک خود با رشیدی بیان داشت: در نمایش «کاپیتان قره‌گز» با یکدیگر همکاری داشتیم. رشیدی در انتخاب متن و بازیگری بسیار به روز عمل می‌کرد و معرف این عملکرد نمایش در انتظار گودو بود. در این عرصه دو نفر پیشگام بودند که یکی از آنها داود رشیدی بود و او با جسارت، شهامت، مهارت و اجرای خوبی که داشت، نقطه عطفی در کارهای خود و تئاتر ایران بر جای گذاشت.

بازیگر سریال «میوه ممنوع»‌ در ادامه گفت: ممتازترین کار هنری رشیدی کارگردانی تئاتر بود که در حال حاضر ناشران ترجمه برخی از نمایشنامه‌های او را چاپ می‌کنند. او یکی از ۵ نفری بود که در آثار علی حاتمی از قبیل «هزاردستان»‌ و «کمال‌الملک»‌ بازی کرده بود.

نصیریان با بیان تدریس و آموزش توسط رشیدی عنوان داشت: رشیدی در حیطه آموزش و تدریس نیز حضور داشت و در شورای هنرهای نمایشی و مدیریت هنر نمایش پیشرفت خوبی از خود نشان داده بود. او یکی از ستون‌های پیشرفت ایران در حوزه تئاتر بود. رشیدی به فرهنگ و هنر این سرزمین خدمت کرد و باید بگویم که «هر خدمتی که کردم، بی‌مزد بود و منت».

**مشایخی: قبل از مرگ به فکر هم باشیم

بخش دیگری از این مراسم به صحبت‌های جمشید مشایخی اختصاص یافت، بازیگر سریال «هزاردستان»‌، در ابتدای صحبت‌های خود با گلایه گفت: چرا تا زمانی که زنده هستیم سراغی از ما گرفته نمی‌شود و به محض پر کشیدن از این دنیا مراسم‌هایی این چنینی برگزار شده و درباره متوفی سوال می‌پرسند؟ در تمام این مدت که داوود رشیدی در بستر بیماری بود،‌چرا هیچکس سراغی از او نمی‌گرفت؟‌ الان اگر من بخواهم از او تعریف کنم چه فایده‌ای دارد.

وی ادامه داد:‌فقط می‌توانم بگویم که خانم احترام برومند در مدت بیماری داوود سختی‌های بسیاری کشیدند و از اینجا از ایشان تشکر می‌کنم.

این بازیگر ادامه داد: در ۸ نمایش با داود رشیدی همکاری داشتم همچنین در آثار مرحوم علی حاتمی و سه فیلم سینمایی. ایشان استاد من بود و من نیز خاک پای خانواده داود هستم و در ابتدا به همسر ایشان تسلیت عرض می‌کنم و امیدوارم یاد بگیریم قبل از اینکه فردی از دنیا رود درباره او صحبت کنیم.

**مرادخانی: یادمان نرود که رشیدی در کنار خداوند بزرگ جای گرفت

به گزارش پورتال رنگی، علی مرادخانی معاون هنری ارشاد، در ادامه این مراسم گفت: خداوند بزرگی را به همه نمی‌دهد و این بزرگی که امروز نصیب داود رشیدی شده است، مدیون شرایطی است که ایشان در تئاتر و سینمای ایران ایجاد کرده است.

وی ادامه داد: دوست دارم از خانم برومند و لیلی و فرهاد رشیدی که در این مدت برای داود رشیدی زحمت کشیدند تشکری داشته باشم.

مرادخانی در پایان گفت: در شرایطی که همه ما قرار داریم و عزیزی را به جایگاه واقعی خود روانه می‌کنیم، نباید یادمان برود که او به وصال معشوق خودش رسیده و خوب است که در این شرایط برای او دعا کنیم.

**فرهنگ: داوود رشیدی با هیبت خاصی مقابل دوربین قرار می‌گرفت

داریوش فرهنگ از جمله دیگر هنرمندان کشورمان نیز در سخنانی با بیان اینکه من سخنان زیادی درباره داوود رشیدی زمان حیاتش گفتم که کسی آنها را پیگیری و مطالبه نکرد، اظهارداشت: زیر این آفتاب سوزان آمدم‌های بسیاری آمده‌اند که از همه تشکر می‌کنم. خیلی بد است که در زمان بودنمان رسمی نیست که از ما درباره استادمان سوال بپرسند و وقتی که فردی از این دنیا می‌رود، همه درباره او از تو می‌پرسند. سال ۴۷ بود که اولین تئاتر حرفه‌ای‌ام با نام «در انتظار گودو» را با همکاری او شروع کردم و قبل از آن هم شنیده‌ بودم که او در حوزه تئاتر کولاک کرده است.

وی عنوان داشت: من و مهدی هاشمیدر همان دوران و زمانی که تازه بازیگر بودیم از او خواستیم تا ما را در تئاترش راه بدهد و او با بلند نظری پذیرفت. با هیبت خاصی مقابل دوربین قرار می‌گرفت و بسیار خوش رو و خوش اخلاق بود و هیچ وقت از کسی چیزی طلب نمی‌کرد و به همه هدیه می‌داد.

وی افزود: امیدوارم همکاران دیگر ما در زمان حیاتشان از دیگر همکارانشان درباره اساتیدشان سوال بپرسند.

**ایوبی: اگر بزرگان فرهنگ و هنر نبودند چه نشانه‌ای از ما باقی می‌ماند؟

به گزارش پورتال رنگی، حجت الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی سخنران بعدی مراسم بود که پس از قرائت شعری برای حاضران گفت: همه ستاره‌های حاضر در جمع بدانید که قدرتان را می‌دانیم و مطمئن هستیم که با زحمات شما هنر ایران سربلند شده است.

وی افزود: نمی‌دانم اگر این بزرگان فرهنگ و هنر نبودند از ما چه نشانه ای باقی می‌ماند؟ ما این بنای بزرگ را مدیون شما هستیم و می‌دانم همه کسانی که نام ایران را می‌شناسند امروز عزادارند. از بانو برومند متشکرم که در تمام این سال‌ها با شکوه، عظمت و زیبایی از گل سر سبد فرهنگ ایران پذیرایی کرد و ما این گوهر گران‌بها را با غم و اندوه به خاک می‌سپاریم.

وی گفت: آقای رشیدی تا زمانی که هر جوان ایرانی در هنر بازیگری می‌درخشد، ما قدردان شما هستیم.

**احترام برومند: همه ایران از شمال تا جنوب ما را یاری کردند

احترام برومند همسر زنده یاد داوود رشیدی نیز در سخنانی با بیان اینکه قصد صحبت کردن نداشته است، عنوان داشت: واقعیت‌هایی هست که باید مطرح کنم. همه در این زمان به ما محبت کردند و از دور و نزدیک به صورت حضوری و غیر حضوری خود را در غم ما شریک دانستند. حتی مردم از یزد برایمان حاضر بودند پسته بیاورند و یا از جنوب خرما. خیال همه شما راحت که این قدر خوب هستید و دولتمردان ما تحت تاثیر شما قرار می‌گیرند.

وی در پایان گفت: ممنونم از آقای مشایخی که از ما تعریف کردید. آقای نصیریان من بدون داوود رشیدی هیچ هستم… چرا که با حضور او آبروی ما حفظ شده بود.

به گزارش پورتال رنگی، در ادامه لیلی رشیدی فرزند داوود رشیدی پیام تسلیت رئیس جمهور اصلاحات را برای حاضران قرائت کرد و پس از آن نماز میت توسط حجت الاسلام دعایی بر پیکر این هنرمند پیشکسوت خوانده شد.به گزارش فارس، پس از قرائت نماز، پیکر زنده یاد «داوود رشیدی» برای خاکسپاری در قطعه هنرمندان پس از تشییع با حضور جمع کثیری از مردم به بهشت زهرا(س) منتقل شد.

به گزارش پورتال رنگی، علی نصیریان، جمشید مشایخی، عزت الله انتظامی، محمد سریر، بهمن فرمان‌آرا، فرهاد توحیدی، فاطمه معتمدآریا، داریوش اسدزاده، لیلا حاتمی، زهرا حاتمی، هوشنگ قوانلو، رضا کیانیان، داود گنجه‌ای، بیژن امکانیان، علی دهکردی، ویشکا آسایش، فرشته طائرپور،عبدالله اسکندری، اکبر زنجان‌پور، منوچهر شاهسواری،محمدرضا خاکی، مسعود فروتن، حبیب دهقان‌نسب، اسماعیل خلج، خسرو سینایی، الهام کردا، سیروس الوند، هادی مرزبان، جعفر والی، پرویز پورحسینی، صدیق تعریف، آتش تقی‌پور، رسول نجفیان، قطب الدین صادقی، الهام کردا، عبدالرضا اکبری،داریوش ارجمند، غلامرضا موسوی، پوری بنایی،داریوش فرهنگ، پرستو گلستانی، حبیب رضایی، لیلی گلستان، نصرت الله وحدت، آهو خردمند، جعفر پناهی، علیرضا خمسه، افسانه چهره آزاد، پرستو صالحی، پانته آپناهی‌ها، سعید اسدی،مجید مشیری و … حضور داشتند.

به گزارش پورتال رنگی، مراسم یادبود این هنرمند فقید روز جمعه ۱۱ شهریورماه ساعت ۱۶ در مسجد بلال صداوسیما برگزار می‌شود.

مراسم تشییع پیکر زنده‌یاد داوود رشیدی صبح یکشنبه هفتم شهریور با حضور هنرمندان و مردم در تالار وحدت برگزار شد.

در این میان چهره‌های سرشناسی در مراسم حضور داشتند که تصاویر تعدادی از آن‌ها را در ادامه مشاهده می‌کنید:

صحبت های هنرمندان در مراسم تشییع داوود رشیدی + عکس (۱)
لیلی رشیدی، دختر مرحوم داود رشیدی

صحبت های هنرمندان در مراسم تشییع داوود رشیدی + عکس (۲)
حبیب رضایی، علی مصفا، حسین فریدون، علی نصیریان

صحبت های هنرمندان در مراسم تشییع داوود رشیدی + عکس (۳)
منوچهر شاهسواری،امین تارخ و علی دهکردی

صحبت های هنرمندان در مراسم تشییع داوود رشیدی + عکس (۴)
لیلا حاتمیصحبت های هنرمندان در مراسم تشییع داوود رشیدی + عکس (۵)

ویشکا آسایشصحبت های هنرمندان در مراسم تشییع داوود رشیدی + عکس (۶)

جمشید مشایخی

صحبت های هنرمندان در مراسم تشییع داوود رشیدی + عکس (۷)
احترام برومند(همسر داوود رشیدی)

صحبت های هنرمندان در مراسم تشییع داوود رشیدی + عکس (۸)
مهدی فقیه و علی فتخ الله زاده(صف دوم)

صحبت های هنرمندان در مراسم تشییع داوود رشیدی + عکس (۹)
مجید شهریاری و اکبر زنجان پور

صحبت های هنرمندان در مراسم تشییع داوود رشیدی + عکس (۱۰)
رضا کیانیان و امین تارخ

صحبت های هنرمندان در مراسم تشییع داوود رشیدی + عکس (۱۱)
مرضیه برومند

صحبت های هنرمندان در مراسم تشییع داوود رشیدی + عکس (۱۲)
داریوش فرهنگ

صحبت های هنرمندان در مراسم تشییع داوود رشیدی + عکس (۱۳)
عبدالله اسکندری و سید غلامرضا موسوی

صحبت های هنرمندان در مراسم تشییع داوود رشیدی + عکس (۱۴)
مریلا زارعی

صحبت های هنرمندان در مراسم تشییع داوود رشیدی + عکس (۱۵)
خسرو احمدی، رضا بابک و داریوش اسدزاده

صحبت های هنرمندان در مراسم تشییع داوود رشیدی + عکس (۱۶)
سیاوش طهمورث، سیروس الوند، بهمن فرمان‌آرا و قطب‌الدین صادقی و عبدالرضا اکبری(ردیف دوم)

صحبت های هنرمندان در مراسم تشییع داوود رشیدی + عکس (۱۷)
گلاب آدینه، افسانه چهره آزادو لیلا حاتمی

صحبت های هنرمندان در مراسم تشییع داوود رشیدی + عکس (۱۸)
علیرضا خمسه

صحبت های هنرمندان در مراسم تشییع داوود رشیدی + عکس (۱۹)
حجت الله ایوبی، رئیس سازمان سینمایی

صحبت های هنرمندان در مراسم تشییع داوود رشیدی + عکس (۲۰)
مسعود فروتن

صحبت های هنرمندان در مراسم تشییع داوود رشیدی + عکس (۲۱)
احمد مسجد جامعی و احمد دنیامالی

صحبت های هنرمندان در مراسم تشییع داوود رشیدی + عکس (۲۲)
پرویز پورحسینی

صحبت های هنرمندان در مراسم تشییع داوود رشیدی + عکس (۲۳)
مانی حقیقی و سیروس الوند

صحبت های هنرمندان در مراسم تشییع داوود رشیدی + عکس (۲۴)
رضا فیض نوروزی (نفر اول سمت چپ)

صحبت های هنرمندان در مراسم تشییع داوود رشیدی + عکس (۲۵)

صحبت های هنرمندان در مراسم تشییع داوود رشیدی + عکس (۲۶)

مرادخانی، فریدون، علی عسگری و دعایی

پورتال رنگی _ صحبت های هنرمندان در مراسم تشییع داوود رشیدی + عکس

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان – ایسنا – خبرگزاری فارس

loading...

اولین نفری باشید که در این بحث شرکت می کنید !