مطالبی مفید از کتاب «هیچوقت به گذشته برنگرد» دکتر Henry Cloud - پورتال رنگی

مهارت های زندگی ۲۵ اسفند ۱۳۹۵ یک دیدگاه

به گزارش پورتال رنگی و به نقل از روانشناس و نویسنده کتاب « هیچوقت به گذشته برنگرد» دکتر Henry Cloud، آدم های موفق، در دوره هایی از زندگی به 10 نوع کشف و شهود شخصی می رسند که به آنها اجازه می دهد تصمیمات زندگی شان و وقت و انرژی که صرف می کنند بیشترین بازدهی را داشته باشد. رفتاری که نتیجتا آنها را تبدیل به آدم های موفق می سازد.

آدم های موفق چه کارهایی را نمی کنند ؟

بازگشت به کاری که عملی نبود

این بازگشت می تواند به شغلی باشد که در آن خوب نبودید و به هر دلیلی، از عهده اش بر نمی آمدید. این برگشتن می تواند به یک رابطه دوستی یا حتی زناشویی باشد که به هر دلیلی، پایان خوبی نداشت.

به سمت کاری نمی روند که توقع اولش این است که خودشان نباشند

هر کار اصلی و مهمی که انجام می دهید باید جواب مشخصی داشته باشد به این سئوال که چرا این کار را می کنید؟ آیا ظرفیتش را دارید؟ آیا کاری است ماندگار و مداوم؟ اگر جواب به هر سه سئوال مثبت بود شروع کنید.

تلاش برای تغییر شخصیت یک نفر دیگر

وقتی متوجه شدید که به زور نمی توانید یک نفر را تغییر هید او را به حال خودش بسپارید. با این کار، همه وقت و انرژی ناموثری که صرف می کردید ذخیره می شود. اصلا خودتان هم احساس آزادی و راحتی خواهید کرد.

باور به اینکه نمی شود همه را راضی نگه داشت

اگر یک روز با تمام وجود به این حس رسیدید که امکان ندارد همه را راضی نگه دارید از آن پس، تمرکزتان روی افرادی خواهد بود که واقعا دوست دارید برای شان مطلوب باشید. با این تصمیم، صلح و آرامش نیز به شما بازخواهد گشت.

همچنین بخوانید:  چگونه از یک رابطه کسل کننده جلوگیری کنیم ؟

پرهیز از منفعت کوتاه مدت

آدم های موفق، در عمل می فهمند که لذت آنی و پیروزی سریع، مسیری نیست که آنها را به اهداف شان برساند. این یکی از مهم ترین پرنسیپل های موفقیت در هر زمینه ای است. اکثر آدمها خیلی سریع این واقعیت را می پذیرند ولی عمل نمی کننند.

اعتماد به آدم های بی عیب و نقص

انسان طبیعتا جذب انسان های کامل و قوی و منظم می شود. ما ذاتا، دیدن کمال شخصیت در افراد دیگر را می پسندیم. ولی باید بر احتیاط مان بیفزائیم اگر بعضی ها زیادتر از حالت عادی کامل و بی نقص هستند. تنها دلیلش این است که دنیا جای بی نقصی نیست. هیچ پدیده یا یا هیچ انسانی بدون ضعف و نارسایی نیست. برای همین اگر بعضی ها خودشان را کاملا بی نقص و با نیت عالی معرفی می کنند سریع همه چیز را متوقف کنید.

بلند نظری

افرادی که موثر و موفق رفتار می کنند بیشتر از هر چیز به عاقبت و سرانجام دوردست هر اتفاق نظر دارند. نتیجه گیری از یک پیروزی یا یک شکست، بلندنظرانه نیست.

دیدن دو روی سکه

هر کار، اتفاق و انسانی که با آن روبرو می شویم یک نمای ظاهری دارند و یک نمای درونی. افراد موفق، با دقت و پشتکار، سعی می کنند همه جوانب را مورد شناسایی قرار دهند.

احساس قربانی بودن

انسان موفق در درون هر رابطه یا تصمیم یا سرانجام هر کار، به دنیال یافتن نقش و مسئولیت شخصی خودش می باشد. احساس قربانی بودن، خصیصه آدم های موفق نیست.

همچنین بخوانید:  ترفندهای روانی برای زندگی ساده تر

یافتن ریشه های اشتباه

همه انسانها طبیعی و سالم است که اشتباه کنند. اما انسان های موفق قادر هستند نوع اشتباهات و دلایل شان و نحوه تکرارشان را شناسایی کنند. آنها می توانند بفهمند چرا اشتباه می کنند چون از قابلیت های خودشان، تصور واقعی دارند. رنج و درد و خطا بخشی از زندگی است. ولی تکرار آن، عادی نیست.

vote
نظر شما در مورد این مطلب
Subscribe
Notify of
1 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
الهام
فروردین ۱۱, ۱۳۹۶ ۱۰:۲۵ ب.ظ

سلام ترجمه کتاب موجوده ؟ قصد خریدشو دارم . ممنون

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x