پیشگیری از درد دندان درآوردن کودک

دهان و دندان ۱۹ آذر ۱۳۹۶ بدون دیدگاه

پیشگیری از دردر دندان درآوردن کودک

در این مقاله به معرفی راهکارهایی که شاید کمتر در مورد آنها شنیده باشید، می پردازیم تا با استفاده از ابزارهای طبیعی که در خانه یا فریزر دارید به کودک در حال دندان درآوردن کمک کنید.

دندان درآوردن کودک یکی از چالش برانگیزترین زمان ها برای مادر و کودک است. در این مقاله به معرفی راهکارهایی که شاید کمتر در مورد آنها شنیده باشید، می پردازیم تا با استفاده از ابزارهای طبیعی که در خانه یا فریزر دارید به کودک در حال دندان درآوردن کمک کنید.

لطفا به خاطر داشته باشید که بسیاری از این راهکارها شامل اجازه دادن به کودک برای جویدن چیزی در دهانش است. بنابراین احتیاط کنید و از دادن چیزهایی که ممکن است خطر خفگی داشته باشد بپرهیزید و هرگز بدون وجود مراقب در کنار کودک از این راهکارها استفاده نکنید. این توصیه ها کاملا جنبه اطلاعاتی داشته و توصیه های پزشکی نیستند.

این ایده ها می توانند با استفاده از وسایلی که در گوشه و کنار خانه دارید، عملی شوند :

نان بیگل یخ زده: همیشه برای مواقع ضروری و فوری مقداری نان بیگل یخ زده در فریز داشته باشید. (بیگل نوعی نان دوناتی شکل است که خمیر آن را به شکل حلقه درست کرده و پیش از پختنش آن را برای مدت کوتاهی در آب می‌جوشانند. در نتیجهٔ این کار نانی به‌دست می‌آید که مغزی متراکم، خمیری و جویدنی دارد و پوستهٔ آن قهوه‌ای‌رنگ و گاهی اوقات ترد است.) بافت نان بیگل بسیار منحصر به فرد است و سردی آن هم بسیار برای لثه های کودک آرامش بخش است.

وافل یخ زده:

پیشگیری از دردر دندان درآوردن کودک

بافت وافل مشابه بافت بیگل است اما طعم شیرین آن برای کودک بسیار خوشایند است.

حوله لطیف و بابونه:

یک حوله نرم و لطیف کوچک را با چای بابون مرطوب کنید و آن را در فریزر قرار دهید تا سفت شود. بابونه به آرام شدت لثه ها کمک می کند و علاوه بر آن بافت حوله و سردی آن به کرخت شدن لثه ها و بهتر شدن آنها کمک می کند.

یخ خرد شده و حوله:

کمی یخ را خرد کنید و آنها را داخل یک حوله لطیف قرار دهید و طوری آن را گره بزنید که یخها از آن خارج نشوند. کودک می تواند انتهای گره را با دست بگیرد و انتهای دیگر حوله را که یخ ها داخل آن قرار دارند در دهانش بجود.

میوه در پستانک غذاخوری:

پستانک غذاخوری را با توت فرنگی یا سایر میوه های یخ زده پر کنید و به کودک اجازه بدهید آن را بجود. این راهکار بسیار نتیجه بخش است زیرا میوه یخ زده طعم بسیار خوشایندی دارد و کودک مجبور نیست یک وسیله سرد را در دستانش نگه دارد.

پیشگیری از دردر دندان درآوردن کودک

هویج تازه:

دقت داشته باشید که هویج نباید یخ زده باشد. حتما از هویج کامل استفاده کنید تا کودک نتواند آن را گاز بزند و در گلویش بپرد. بهتر است از هویج های بزرگ وبسیار سرد استفاده کنید.

قاشق سرد:

یک قاشق کوچک را برای مدتی در یخچال یا فریز قرار دهید و بعد آن را به کودک بدهید تا در دهانش بکند.

سیب سرد:

جویدن سیب سرد و لیز خوردن آن روی لثه ها احساس خوبی به کودک می دهد و یک راهکار خوشمزه است!

سن دندان درآوردن کودکان

دندان درآوردن معمولا از چهار تا هفت ماهگی شروع می‌شود. دو دندان جلوی پایین معمولا ابتدا ظاهر می‌شوند. حدود چهار تا هشت هفته بعد، چهار دندان بالایی و حدود یک ماه بعد، دو پیشین پایینی رشد می‌کنند.

بعد اولین دندان آسیا درمی‌آید و به دنبال آن دندان نیش ظاهر می‌شود ولی اگر شیرخوار شما در این سنین هنوز دندان درنیاورده است به مفهوم وجود بیماری و مشکل نیست.

دندان درآوردن گاهی باعث تحریک‌پذیری، گریه، تب با درجه پایین، افزایش ترشح بزاق و تمایل به جویدن اجسام سفت در شیرخوار می‌شود. بیشتر مواقع لثه اطراف دندان‌های جدید متورم و دردناک می‌شود. برای رفع این مشکل، می‌توانید به آرامی لثه‌های او را با یک یا دو انگشت تمیز ماساژ دهید. استفاده از حلقه‌های دندان‌گیر نیز مفید است ولی این حلقه‌ها باید از پلاستیک نرم ساخته شده باشند. تسکین‌دهنده‌های درد و مواد دارویی که در موضع استفاده می‌شوند، مفید و ضروری نیستند و از طرفی چند دقیقه بعد از دهان شسته می‌شوند و اثر آنها از بین می‌رود. اگر شیرخوار بدحال است یا تب بالا (بیشتر از ۵/۳۸ درجه سانتی‌گراد) دارد، احتمالا مربوط به دندان درآوردن نیست و بهتر است با متخصص کودکان مشورت کنید.

برای جلوگیری از پوسیدگی دندان‌ها، هرگز اجازه ندهید شیرخوار در حال نوشیدن شیر با بطری به خواب برود (چه در روز و چه در شب). با این عمل، از باقی ماندن شیر در اطراف دندان‌ها جلوگیری می‌شود و زمینه پوسیدگی دندان‌ها از بین می‌رود.

برای تمیز کردن دندان‌های شیرخوار، می‌توانید با یک گاز یا پارچه تمیز مرطوب در انتهای روز دندان‌ها را با ملایمت تمیز کنید.

زندگی رنگی با پورتال رنگی

Please Login to comment