آموزش نکات مهم برای پیشگیری از عصبانیت کودک - پورتال رنگی

روانشناسی کودک ۱۶ شهریور ۱۳۹۶ بدون دیدگاه

آموزش نکات مهم برای پیشگیری از عصبانیت کودک

اگر شما فرزند دارید حتما این وضعیت را چندین بار مشاهده نمده اید که برای مثال شما در یک فروشگاه هستید که فرزند شما شروع به گریه و دادوبیداد کردن می نماید و چه در مکان های متفاوت دیگر و در اکثر مواقع والدین می توانند علت آنرا تشخیص دهند و مهمتر از بقیه این است که چگونه بتوانید از وقوع آن جلوگیری نمایید.در این مقاله ما قصد درایم تا شما را با چگونگی عدم وقوع این چنین موردی راهنمایی کنیم.عصبانیت کودکان

توصیه های ساده و موثر برای جلوگیری از عصبانیت کودکان

1-اطمینان حاصل نماییید که فرزند شما روی تختش خوابیده است:

اگر شما به فرزندتان اجازه دهید که روی تخت شما بخوابد می تواند یک عادت بد در او شود. برای جلوگیری از ایجاد عادت بد در کودکتان باید به او بیاموزید که روی تخت خودش بخوابد و این کار می تواند به فرزند شما در نحوه کنترل تنهایی اش کمک کند ، جالب است بدانید که روانشاسان معتقدند زمانی که کودک بتواند تنهایی خود را کنترل کند قدرت کنترل اعصاب نیز در او افزایش می یابد.

2-به فرزندتان آزادی بدهید:

به عنوان والدین ، غریزه شما دستور خواهد داد که در شرایط بد از فرزندتان مراقبت کنید و یا از آن دفاع کنید. اما اگر شما به آنها آزادی بدهید ، آنها بهتر می توانند شرایط را کنترل کنند و به خوبی در دست بگیرند و با این کار به فرزندتان می فهمانید که توانا هستند و می توانند به تنهایی از پس مشکلاتشان برآیند.

آموزش نکات مهم برای پیشگیری از عصبانیت کودک

3-غذاهای مخصوص کودکان را درست نکنید

درست کردن غذایی که کودک شما آنرا دوست نداشته باشد می تواند در طی زمان به او آسیب برساند.آیا آنها همه چیز را امتحان میکنند؟! بجای آنکه به کودکتان غذای مخصوص خردسالان را بدهید ، غذایی که نوجوانان و افراد به بلوغ رسیده استفاده می کنند ، بدهید واین کار با تامین مواد مورد نیاز بدن در خشم و عصبانیت کودک می تواند بسیار موثر باشد.

4-رفتار فرزندانتان را یاد بگیرید

اگر کودک شما بتواند اهمیت داشتن رفتار خوب را بطور کامل درک کند . به کودکتان کلمات زیبا و مناسب بیاموزید ، همانند “لطفا” و “سپاس گذارم”و همیشه در مقابل آنها مودبانه حرف بزنید و بگذارید که ادب کودکتان از شما سرچشمه بگیرد و شخصیتش پرورش یابد و به فردی که شما دوست دارید ، تبدیل شود.

همچنین بخوانید:  گفتن این جملات به کودکان ممنوع

5-یک روز را در هفته به خانواده تان اختصاص دهید.

یک روز را در هفته به خانواده تان اختصاص دهید و در آن روز خانواده تان را کنار یکدیگر جمع کنید و غذاهایی که خانواده تان از آن لذت می برند استفاده کنید. به پیک نیک بروید و تفریح کنید. کودکان اکثرا برای عدم توجه گریه می کنند و خشمگین می شوند، که با این کار کودک شما احساس توجه خواهد داشت و دیگر خشمگین نخواهد بود.

6-پدر بزرگ و مادر بزرگ ندارند

منظور این است که با بزرگان خانواده جمع شوید و فرزندتان از تنهایی خارج شود و با کودکان هم سن خودش بازی کند و همین که شما در کنار یکدیگر جمع شوید می تواند در کودک شما بسیار موثر باشد.

7-به فرزندانتان پول بدهید

به فرزندانتان پول بدهید و ارزش آنرا به به کودکتان آموزش دهید که در آینده فردی موفق باشد و با این کار دیگر فرزندتان در فروشگاه ها برای نخریدن چیزی که به شما گفته است ، گریه نخواهد کرد و خودش نسبت به پولی که دارد هزینه می کند و خواسته هایش را برآورده می نماید.

8-به فرزندتان آموزش های لازم را درخانه بدهید

فرزند شما به اندازه کافی به مدرسه خواهد رفت و بنابرین زمان کافی را در خانه به کودکتان اختصاص دهید و با او کتاب بخوانید ، راه بروید ، پازل ها را بچینید و کارهای دیگر.به آنها رویا پردازی را یاد بدهید که این عمل از یاد دادن ریاضی ضروری تر می باشد.

ریشه اصلی عصبانیت کودکان

عصبانیت در هر سنی بروز می کند ، اما بیشتر کودکان چهره ی خندانی دارند و زیاد دچار این موضوع نمی شوند. اما گاهی اوقات علائمی مانند ، گرسنگی ، بیماری ، خستگی ، حسادت و … در کودک باعث ایجاد عصبانیت می شود.

همچنین بخوانید:  راهکارهایی برای منظم کردن کودک

این کودکان به دلایل مختلف سر و صدا و قشقرق راه می اندازند یا سعی می کنند شما را عصبانی و تحریک کنند. همچنین ممکن است از شما نافرمانی کنند یا بشدت به شما بچسبند و با جار و جنجال از شما بخواهند همیشه در آغوش شما باشند. بدون شک تربیت کودکان، کار دشواری است.

برای مثال کودکی را مجسم کنید که وسط یک فروشگاه شلوغ شروع به بدرفتاری می کند و جسورانه به والدینش درشتی می کند. در چنین مواقعی حتی والدینی که در مورد تربیت فرزندشان خیلی به خود اطمینان دارند نیز مأیوس و دلسرد می شوند و به دنبال روش و کلمات مناسبی می گردند تا کودک خود را آرام کنند. در این مقاله قصد داریم طی چند مرحله، نحوه رفتار مناسب والدین با این گونه کودکان را گوشزد کنیم تا از این طریق، بدخلقی این گونه کودکان تقلیل یابد و کودک و والدین احساس بهتری داشته باشند.

بسیاری از خانواده ها از کودک خشمگین خود گلایه دارند و بسیار تمایل دارند که علت این رفتارها را بدانند و راه های پیشگیری و اصلاح رفتار را در این زمینه به کار گیرند.

آموزش نکات مهم برای پیشگیری از عصبانیت کودک

در واقع کودک با رفتار پرخاشگرانه خواستار به دست آوردن هدفی دیگر است و ابداً قصد حمله به دیگران یا اذیت کردن آنها را ندارد. البته ممکن است پرخاشگری جنبه انتقام گیری نیز داشته باشد؛ یعنی کودکی که مورد اذیت و آزار قرار گرفته و نتوانسته خشم خود را ابراز کند، اکنون با پرخاشگری به کاهش اضطراب خود می پردازد.

یکی از دلایل بسیار مهم پرخاشگری در کودکان ، یادگیری است؛ یعنی کودکانی که الگوهای رفتاری پرخاشگرانه داشته اند، همانند الگوهای خود رفتار می کنند. چنانچه کودک دارای پدر یا مادری با خلق وخویی عصبانی و پرخاشگر یا شاهد رفتارهای خشونت بار پدر و مادر خود با افراد دیگر باشد، مسلما او نیز پرخاشگر خواهد شد. بنابراین کودکان از طریق مشاهده، رفتارهای والدین را می آموزند و الگوبرداری می کنند . کودکان مضطرب نیز نمی توانند کودکان آرامی باشند و رفتارهایی پرخاشگرانه از خود بروز می دهند، البته آنها بلافاصله پشیمان می شوند و از والدین خود عذرخواهی می کنند. اگر از کودک مضطرب بپرسیم که چرا عصبانی هستی؛ خواهد گفت نمی دانم؛ یا خواهد گفت دست خودم نیست. همچنین گاهی کودکان در مدرسه قربانی خشونت می شوند و همین باعث می شود خود آنها نیز عامل خشونت شوند. برای درمان پرخاشگری در کودکان اولین گام این است که نوع پرخاشگری آنها و علت آن را شناسایی و پرخاشگری را به صورت موردی برطرف کنیم. در مورد کودک پرخاشگری که الگوپذیری ، عامل این گونه رفتار او بوده، باید روی الگوی کودک کار کرد و راه های دیگری جز پرخاشگری را به آن الگو آموخت.

همچنین بخوانید:  عوارض اعتیاد مادران به اینترنت

در مواردی که علت پرخاشگری ، اضطراب است، باید از نگرانی درونی و اضطراب کودک مطلع شویم. به کودکان مضطرب باید فرصت صحبت کردن بدهیم تا نگرانی خود را ابراز کنند و تا حد امکان سعی کنیم در جهت رفع نگرانی هایی که آنها را آزرده است، قدم برداریم. ورزش کردن برای این کودکان بسیار مؤثر است و باعث تخلیه هیجان می شود.

اما در مورد رفع پرخاشگری و شیطنت با مصرف دارو حتما با پزشک متخصص باید ارتباط داشته باشیم تا کودک از نزدیک معاینه شود. هنگامی که کودک قربانی خشونت در مدرسه شده است، باید با مسئولان مدرسه صحبت کنیم و لازم است که آنها طبق قانون و مقررات خاص با کودکان خشونت گرا برخورد کنند و نیز کودکانی را که قربانی خشونت شده اند، مطابق رفتارهای خوبشان مورد تشویق و تایید قرار دهند.

چنانچه نوع پرخاشگری کودک ، خصمانه است، باید کودک را از آزار و اذیت دور کنیم تا مجبور نباشد برای تلافی و انتقام، افراد دیگر را اذیت کند و اگر پرخاشگری وسیله جلب نظر دیگران است، باید راه های دیگری را برای مطرح کردن کودک برگزینیم تا او ناچار نباشد از روش خشونت برای جلب توجه استفاده کند.

زندگی رنگی با پورتال رنگی

votes
نظر شما در مورد این مطلب
Subscribe
Notify of
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x