پیشگیری از یبوست در ماه رمضان

سیستم گوارشی ۲۷ خرداد ۱۳۹۵ بدون دیدگاه

پیشگیری از یبوست در ماه رمضان

پیشگیری از یبوست در ماه رمضان

پیشگیری از یبوست در ماه رمضان

پیشگیری از یبوست در ماه رمضان : نُقل خبر : غزاله اسلامیان متخصص تغذیه با بیان اینکه یبوست شایع ترین مشکل گوارشی روزه داران است، گفت: رژیم غذایی پر فیبر و تحرک مانع از بروز یبوست در روزه داران می شود. به گفته وی درمورد پیشگیری از یبوست در ماه رمضان، فیبرهای غذایی نقش مهمی در حفظ سلامت بدن دارند. غزاله اسلامیان اظهار کرد: حبوبات، سبزیجات، مغزها، میوه ها، غلات و دانه های خوراکی به عنوان فیبر تلقی می شوند که بهتر است به طور متوسط روزانه ۵ تا ۸ واحد در برنامه غذایی هر فرد گنجانده شود.

پیشگیری از یبوست

رژیم غذایی پر فیبر چیست؟

رژیم غذایی پر فیبر به دریافت روزانه بیش از ۳۰ گرم فیبر اطلاق می شود که باید در برنامه غذایی افراد گنجانده شود.
این متخصص تغذیه اضافه کرد: در رژیم غذایی پرفیبر توصیه به مصرف میوه ها و سبزیجات خام است و پوست کندن میوه ها و سبزیجات باعث کاهش فیبر آنها می شود. وی با بیان اینکه کاهش مواد غذایی حاوی فیبر می تواند سبب اختلال در دستگاه گوارش شود، اظهار کرد: یبوست از مهمترین مشکلاتی است که اغلب افرادی که در نوع تغذیه روزانه خود از فیبر استفاده نمی کنند از آن شکایت دارند.
اسلامیان به بروز یبوست در روزه داران اشاره کرد و گفت: یبوست به عنوان شایع ترین مشکلات گوارشی روزه داران محسوب می شود که البته عارضه طبیعی روزه نیست. کم نوشیدن آب، سبزیجات،کاهش حرکات دودی روده و تغییر در برنامه غذایی روزه دار سبب بروز یبوست می شود.

درمان یبوست

راهکارهای درمان یبوست

متخصص تغذیه در خصوص راهکارهای درمان یبوست اظهار کرد: ابتدا بایستی از عدم وجود بیماری های عصبی، گوارشی، اختلالات غدد یا یبوست ناشی از مصرف دارو در افراد مطمئن شد سپس به درمان آن پرداخت. به گفته وی بیمارانی که به مصرف ملین ها عادت کرده اند، ابتدا باید نوع ملین خود را تغییر دهند و ملین های ملایم تر را انتخاب کنند سپس به تدریج دوز مصرفشان را کاهش دهند تا دارو به کلی قطع شود.
وی ادامه داد: افزایش مصرف نان های تهیه شده از غلات کامل، حبوبات، سبزیجات،میوه، مغزها و دانه های خوراکی و افزایش مصرف مایعات حداقل ۲ لیتر در روز از راه هایی است که به درمان یبوست کمک می کند.
اسلامیان افزود: انجام ورزش و تحرک کافی از جمله پیاده روی می تواند مشکل یبوست را بر طرف کند.

نُقل خبر : پیشگیری از یبوست در ماه رمضان
منبع: ایرنا
یبوست

برچسب ها
loading...

اولین نفری باشید که در این بحث شرکت می کنید !