چاقی از جنینی شروع می‌ شود

چاقی و لاغری ۲۸ تیر ۱۳۹۵ بدون دیدگاه

بر اساس دانش روز، زمینه بروز چاقی از نوزادی و حتی از دوره جنینی فراهم می‌ شود.

اگر تغذیه مادر در دوران بارداری نا مناسب باشد و به‌ ویژه در ۳ ماه اول بارداری بیش از حد اضافه وزن پیدا کند، تعداد سلول‌ های چربی در جنین افزایش پیدا می‌ کند و احتمال چاقی و اضافه وزن افزایش می‌ یابد.

نتایج بررسی‌ ها نشان داده تعداد سلول‌ های چربی در دوران جنینی با احتمال بروز چاقی در کودکی و حتی در بزرگسالی ارتباط دارد. دیابت بارداری در مادران که علت عمده آن افزایش دریافت افزایش دریافت است نیز با چاقی کودک ارتباط دارد و اغلب نوزادانی که از این مادران متولد می‌ شوند، وزن بالایی دارند و به احتمال (۹۵ درصد) در سال‌ های بعد دچار چاقی و مشکلات متابولیک خواهند شد.

مادرانی با نمایه توده بدنی طبیعی در ۳ ماه اول بارداری باید (۰/۵تا ۱/۵ کیلوگرم) وزن اضافه کنند اما متاسفانه در فرهنگ ما خانواده‌ ها خانم‌ های باردار را بیش از حد با مواد غذایی پر انرژی تغذیه و آنها را به خوردن تشویق می‌ کنند.

گاهی خانم‌ ها در ۳ ماهه اول بارداری حتی ۸ کیلوگرم وزن اضافه می کنند، بنابر این مقدار و روش وزنگیری خانم‌ ها در دوران بارداری بسیار مهم است و با اختلالات متابولیک، بیماری‌ های قلبی، کبدی، کلیوی و چاقی جنین پس از تولد و سال‌ های بعد ارتباط دارد. تغذیه ۲ سال اول زندگی نیز با چاقی بزرگسالی ارتباط دارد.

loading...

اولین نفری باشید که در این بحث شرکت می کنید !