دیوان عالی چالش پروژه کتب اسکن شده گوگل را رد کرد

بین الملل , تکنولوژی , خبری , کامپیوتر ۳۱ فروردین ۱۳۹۵ بدون دیدگاه

آیا دوباره گوگل با برنامه کتب اسکن شده گوگل یا همان گوگل بوک به دردسر خواهد افتاد ؟

دیوان عالی آمریکا روز دوشنبه درخواست گروهی از نویسندگان که ادعا داشتند تلاش گسترده گوگل برای اسکن میلیون ها کتاب در کتابخانه آنلاین گوگل بوک که نقض قانون کپی رایت می باشد را رد کرد.

انجمن صنفی نویسندگان و جمعی از نویسندگان خاص با پروژه ای که به کتاب های گوگل یا گوگل بوک معروف است مشکل دارند، زیرا معتقدند بصورت غیرقانونی آنها را از درآمد محروم می کند.

تجدید نظر سه قاضی دادگاه کیفری به اتفاق آرا درباره این پرونده مبنی بر آن است که کار با انصاف کامل بررسی شده و تلاشهای گوگل را کاملا تحت نظر قانون می دانند.

شاکیان خصوصی در این رابطه هستند که این اقدام علیه گوگل را مطرح کردند شامل جیم باتون، پرتابگر سابق تیم یانکی نیویورک است که خاطرات تحسین برانگیزی به نام توپ چهارم را نوشته است.

تعدادی از نویسندگان مشهور شامل رمان نویس ها، شاعر مارگارت آتوود و آهنگ نویس – آهنگساز استفان سوندهیم نیز مختصرنامه ای دوستانه با امضا تحت حمایت انجمن نویسندگان به دادگاه فرستادند.

نویسندگانی از گوگل نیز بودند، شرکتی که زیرمجموعه آلفابت در سال ۲۰۰۵ بود که یکسال بعد از این پروژه، راه اندازی شد .

دادگاه بدوی دعوا قضایی در سال ۲۰۱۳ این مسئله را رد کرد در حالی که باعث تجدیدنظر نویسندگان شد.

گوگل مدعی شد که تلاش آن در واقع سبب افزایش فروش کتاب از طریق آسانتر پیدا کردن آن برای خوانندگان خواهد شد، در حالی که معرفی کتابهای آنها در غیر این صورت دیده نخواهد شد. مطابق اسناد دادگاه، این شرکت کپی دیجیتالی بیش از ۲۰ میلیون کتاب را تهیه کرده است. برخی ناشران موافق بودند که گوگل کار آنها را کپی کند.

کتابهای گوگل به کاربر این امکان را می دهد محتوای کتاب را جستجو کند و گزیده ای از نتایج جستجو را نشان می دهد. گوگل در اسناد دادگاه گفته است: خدمات این شرکت به کاربران بطور چشمگیری راهی جدید برای یافتن کتابهای مورد علاقه خود را می دهند و به مردم می گوید کجا می توانند آنها را خریداری کنند.  این شرکت همچنین افزود: کاربران نمی توانند هیچ بخش قابل توجهی از هیچ کتابی را مطالعه کنند .

این شرکت گفته است اگر نویسندگان بر این چالش غلبه کنند، با بیلیون ها دلار خسارت مواجه خواهد شد.

loading...

اولین نفری باشید که در این بحث شرکت می کنید !