چرا جواب تلفن را می دهید

روانشناسی و موفقیت ۰۴ اسفند ۱۳۹۵ ۵ دیدگاه

چرا جواب تلفن را می دهید

چند دفعه اتفاق افتاده که وقتی غرق در امور خانه یا در بدترین شرایط بوده اید، ناگهان زنگ تلفن – درینگ، درینگ – به صدا در آمده است؟ یا وقتی به تنهایی یا همراه با خانواده قصد خروج از منزل را داشته اید یا غرق در لحظات خاصی ( به تنهایی یا با افراد مورد علاقه خود ) بوده اید، مجدداً – درینگ ، درینگ – باز هم زنگ تلفن به صدا در آمده است؟

آیا در چنین مواقعی جواب تلفن را داده اید؟ اگر مانند اکثریت مردم باشید، حتماً چنین کرده اید. اما چرا ؟ پاسخگویی به تلفن از معدود اموری است که ما قدرت کنترل و تصمیم گیری کامل بر آن داریم. در حال حاضر داشتن یک دستگاه ” منشی تلفن ” برای پاسخگویی به تلفن امری عادی است، که این امکان را فراهم می کند تا بعد از دریافت پیام در زمان مقتضی به شخص تماس گیرنده تلفن کنیم.

یکی از پر استرس ترین لحظات برای ما زمانی است که صبح، هنگام خروج از خانه زنگ تلفن به صدا در می آید و یکی از بچه ها برای پاسخگویی، به سوی آن می دود. در این حال به جای آنکه از خانه خارج شویم، به طرف تلفن می رویم و در باره کار شخصی که آن سوی خط است صحبت می کنیم. این کار ارزش زمان و استرس صرف شده را ندارد.

چرا جواب تلفن را می دهید

چرا جواب تلفن را می دهید

من به راز کوچکی پی بردم. یک تلفن با ” قابلیت خاموش کردن زنگ” تهیه کردم و همیشه حدود نیم ساعت پیش از خروج از خانه آن را خاموش می کنم. بدین ترتیب بچه ها وسوسه نمی شوند که پاسخ زنگ تلفن را بدهند.

چندین سال قبل من با یکی از دوستان خود حین صرف شام در مورد مبحث پاسخگویی به تلفن صحبت می کردیم. در این مورد با هم توافق داشتیم که وقتی افراد خانواده دور هم جمع هستند، جز در مواقعی که منتظر تلفن مهمی هستیم، پاسخگویی به تلفن پیامی آزار دهنده برای یکپارچگی و وحدت خانواده دارد و نوعی بی احترامی به حریم خانواده است. آن پیام آزار دهنده این است: «شخص نامعلومی تماس می گیرد و پاسخ به او ، برای من مهمتر از بودن با شماست». داغ دردناکی است، اینطور نیست؟

جادویی ترین لحظات بین شما و فرزندانتان زمانی است که با یکدیگر مشغول مطالعه کتاب یا بازی هستید و ناگهان زنگ تلفن به صدا در می آید. ولی شما به جای آنکه وقت خوش خود را به هم بزنید، نگاهی رد و بدل می کنید و توافق دارید که در این لحظه هیچ چیز به اندازه با هم بودن مهم نیست. این راهی است که به فرزندانتان نشان می دهد چقدر برای شما اهمیت دارند. آنها این واقعیت را می دانند که زندگی شما کاملاً به تلفن وابسته است و تصمیم عدم پاسخگویی به آن به سادگی صورت نگرفته است.

مسلما، دفعات زیادی پیش خواهد آمد که بخواهید جواب تلفن را بدهید. نظر من آن است که با دقت آن را انتخاب نمایید. از خود سؤال کنید: « آیا در حال حاضر پاسخگویی به تلفن زندگی مرا آسان تر می کند یا بر استرس من می افزاید؟ » جواب ندادن به تلفن، در عین سادگی در موقعیت های خاصی، می تواند فشار زندگی خانوادگی شما را تا حد زیادی کاهش دهد.

پورتال رنگی – چرا جواب تلفن را می دهید
منبع: کتاب از کاه کوه نسازید، انتشارات نسل نواندیش

5

Please Login to comment
5 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
اشی

مطلب خیلی خوب و اموزنده ای بود با تشکر

لیلا

کاری که من از ۶ سال پیش دارم انجام می دم و لذتش رو می برم.

Anonymous

خیلی مثبت و عالی بود واقعا حقیقته.
ممنون از مطلب بجا و پسندیدتون.

کیانوش

بسیار مفید بود، ممنونم.

m~*~*~*~*~*m)

zzzzzzzzzzzzzzzzzzzziiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiibbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbaaaaaaaaaaaaaaaaaa