چرا همیشه احساس گرسنگی دارید؟

سیستم گوارشی 01 مرداد 1396 بدون دیدگاه

احساس گرسنگی

ما در بخش سلامت پورتال رنگی سعی می کنیم مطالب بروز در حوزه پزشکی و سلامت را برای شما کاربران عزیز گردآوری کنیم و در این مقاله برای شما خبری درمورد گرسنگی های مکرر را گرداوری کرده ایم. با ما همراه باشید.

همیشه گرسنه ها بخوانند

دقیقا 2 ساعت و 36 ثانیه از آخرین وعده غذایی تان گذشته است. این را به خاطر نگاه کردن مداوم به ساعت در خاطر دارید. هوس کردن، برای شما یک روشی از زندگی است. معده تان مانند یک دبه بی انتها است و حتما باید دو بار شام بخورید و گرسنه شدن حس همیشگی شما است.
دکتر پیک نویسنده کتاب درمان گرسنگی دلایل اصلی گرسنه بودن خانم ها را برای ما شرح می دهد.

دلیل اینکه همیشه گرسنه هستید

1:شما متابولیسم سریعی دارید

بعضی از خانم ها به لطف ژنتیکشان خوش شانس آفریده شده اند. بعضی های دیگر سخت تمرین می کنند و عضله می آوردند و اینگونه متابولیسم شان را سرعت می بخشند. و البته هر چه سوخت و ساز بدن تان سریع تر باشد، به سوخت بیشتری هم نیاز دارید. طبق یک تحقیق از دانشگاه ورمونت، تقریبا 32 درصد مردم متابولیسمی دارند که بیش تر از 8 درصد متغیر ( بالاتر یا پایین تر) از متوسط جمعیت است. بنابراین داشتن متابولیسم سریع ممکن است روزانه 100 تا 400 کالری اضافه تر بسوزاند. این مقداری نیست که شما آرزویش را دارید اما دلیل این است که چرا دوست دارید لازانیا را به عنوان شام دوم بخورید.

2:شما غذاهای فرآوری شده می خورید

غذاهای فرآوری شده مانند نان سفید، کلوچه و حتی سس سالاد، قند خون تان را بالا می برد وباعث در هم شکستنش می شود و شما را گرسنه تر از قبل از خوردن این چیز ها می کند. تحقیقی که در مجله بین المللی آبسیتی منتشر شد نشان می دهد که غذاهای پر چرب و پر قند در قسمت تنظیم حالت مغز دخالت می کند و علائمی مانند افسردگی و پر خوری را پدیدار می کند. شکر فرآوری شده به خاطر تاثیر قوی اش روی قسمت پاداش مغز، رایج ترین دلیلی است که اشتهای مردم در طول روز بالا باقی می ماند. مقدار استفاده از غذاهای بسته بندی شده را محدود کنید و سعی کنید تا می توانید از کربوهیدرات های غلاتی استفاده کنید.

3:هورمون های تان نامیزان است

سندروم پیش از قاعدگی یک دلیل است اما بعضی از مسائل هورمونی ممکن است باعث شوند که شما در تمام طول ماه گرسنه باشید. پر کاری تیروئید یکی از مشکلات رایج هورمونی است که باعث گرسنگی می شود. وقتی هورمون های تیروئید بالا باشند ، عملکرد حیاتی بدن نیز سرعت می گیرد و شما بیش از آنچه که باید انرژی از دست می دهید. ممکن است بر اثر عملکرد نادرست تیروئید بیماری هایی بگیرید که یکی از رایج ترین آنها پر کاری تیروئید است. بیماری کمی قند خون و دیابت هم می تواند باعث گرسنگی شود. اگر احساس می کنید شامل یکی از موارد بالا می شوید، با دکترتان راجع به عملکرد نادرست و نامیزانی هورمون های تان صحبت کنید.

چرا همیشه احساس گرسنگی دارید؟

4:شما گرسنگی را با اشتها اشتباه می گیرید

متاسفیم که خیلی رک می گوییم اما اکثر خانم هایی که احساس گرسنگی می کنند در واقع فقط دوست دارند که چیزی بخورند و گرسنه نیستند. دکتر پیک می گوید:گرسنگی یک احساس بیولوژیکی اولیه همراه با علائمی مانند سر درد، لزرش و انقباضات روده است که باعث سر و صدای معده می شود. اشتها یک احساس روانی است که شما خواهان یک غذای خاصی هستید و به دنبالش می روید.

انواع گرسنگی

گرسنگی ناشی از نیاز واقعی بدن به مواد غذایی

گرسنگی واقعی پاسخی است که بدن ما به کمبود مواد غذایی می‌دهد و با علائمی مانند افت قند خون، دل ضعفه، تحریک پذیری، سردرد، صدای قار و قور شکم و حتی لرزش بدن (در صورت گرسنگی شدید) بروز می‌کند. مهمترین مسئله این است که به طور مرتب در طول روز مواد غذایی مناسب مصرف کنید تا قند خونتان دچار افت نشود و در بین روز به ریزه‌خواری کشیده نشوید. برای برطرف کردن گرسنگی عادی بدن و پیشگیری از علائم آن به خصوص ضعف بهتر است یک عدد میوه مانند سیب و میان‌وعده‌های سالم مانند آجیل دم دستتان باشد تا دچار مشکل نشوید.

گرسنگی ناشی از استرس

واکنش افراد مختلف نسبت به استرس متفاوت است. برخی از افراد، زمانیکه دچار استرس می‌شوند نمی‌توانند غذا بخورند. اما برخی دیگر دچار پرخوری می‌شوند. زمانیکه تحت استرس هستید و زیاد می‌خورید حواستان باشد به سمت چه نوع مواد غذایی کشیده می‌شوید! اکثر افراد به سمت شکلات و شیرینیجات و سیب زمینی سرخ کرده و غیره می‌روند. معمولا زمانی که مغز تحت استرس قرار می‌گیرد به سمت مواد غذایی اشتها آور تمایل بیشتری نشان می‌دهد. نتایج پژوهشی که در Journal of Consumer Psychology به چاپ رسیده است نشان می‌دهد اکثر افراد زمانی که دچار استرس می‌شوند بدون اینکه بدن‌شان نیازی به غذا داشته باشد شروع به خوردن می‌کنند چون این کار برایشان مانند انجام یک فعالیت آرامبخش است.

گرسنگی ناشی از خستگی و کسالت

نیاز به خوردن در مواقع بیکاری را گرسنگی ناشی از کسالت می‌گویند. همه ما زمانی که دچار یکنواختی و روزمرگی می‌شویم نیاز به پر کردن وقت خود داریم. اکثر این افراد زمان خود را با مصرف مواد غذایی پر می‌کنند. اما توصیه می‌کنیم در این مواقع به جای رفتن سر یخچال به کارهای دیگری مانند پیاده روی، مطالعه، صحبت کردن با اعضای خانواده و دوستان و غیره بپردازید.

چرا همیشه احساس گرسنگی دارید؟

گرسنگی برای سرگرمی

اگر روی میز کارتان پر از خرت و پرت و خوراکی باشد بدون شک دچار این نوع گرسنگی خواهید شد. در واقع خودتان را بدون اینکه متوجه باشید در حین کار کردن با مواد غذایی و هله هوله مشغول خواهید کرد. این حالت در زمان تماشای تلویزیون یا کار با رایانه نیز رخ می‌دهد. بر اساس مقاله‌ای که در American Journal of Clinical Nutrition به چاپ رسیده است در این صورت میزان کالری دریافتی روزانه بیش از نیاز بدن خواهد بود و در پایان کار یا تماشای فیلم، احساس سنگینی بیش از اندازه‌ای خواهید داشت.

گرسنگی احساسی

خیلی از افراد زمانیکه دچار احساسات شدید مانند خشم، عصبانیت، ناراحتی، افسردگی و غم می شوند شروع به خوردن می‌کنند که می‌تواند برای سلامتی خطرناک باشد. نتایج پژوهشی که در دانشگاه ایالت اوهایو آمریکا انجام شده است نشان می‌دهد گرسنگی احساسی افراد را به سمت مصرف مواد غذایی نامناسب مانند میان‌وعده‌های چرب و شیرین می‌کشاند. در اینصورت باز کردن یک بسته چیپس، کلوچه و انواع هله هوله‌ها بهترین راه برای فرو نشاندن خشم و احساسات دیگر تلقی می‌شود.

گرسنگی مربوط به جشن و سرورگرسنگی مربوط به جشن و سرور

اگر نمی‌خواهید دچار این گرسنگی شوید موقعی که به عنوان مثال جشن تولد یا جشن بازنشستگی در محل کارتان شروع می‌شود حواستان را بیشتر جمع کنید. این روزها چنین مراسمی در محل کار یا دانشگاه و آموزشگاه‌ها و غیره باب شده است و انواع شیرینی‌جات و پیتزا و غیره نیز در آن سرو می‌شود. در این صورت است که شما بدون اینکه گرسنه‌تان باشد تمام خوراکی‌های که تعارفتان می‌شود را میل می‌کنید و شاید تا آخرین برش پیتزا را هم نوش جان کنید و گرفتار گرسنگی مربوط به جشن و سرور شوید.

گرسنگی بصری

شنیده‌اید که شکم سیر می‌شود اما چشم گرسنه می‌ماند؟ بدون شک دیدن یک غذای خوشمزه و با تزیین عالی و همچنین دسرهای خوش آب و رنگ باعث ایجاد این نوع گرسنگی می شود. واقعیت این است که مقابله با این نوع گرسنگی نیز بسیار دشوار است. گاهی چشم‌ها حتی از چند عدد بیسکوییت باقی‌مانده در ته ظرف نیز نمی‌گذرند و تا شما را به تمام کردن آن تشویق نکنند دست بردار نیستند. اگر نمی‌خواهید تناسب اندامتان به خاطر این نوع گرسنگی به هم بخورد بهتر است اول از خودتان بپرسید آیا واقعا گرسنه هستید یا خیر! اگر واقعا گرسنه نیستید چشم‌ها را به اصطلاح درویش کنید. اگر گرسنه‌تان است یک تا دو عدد بیسکوییت برداشته و تا رسیدن زمان غذای اصلی محل را ترک کنید.

گرسنگی قبل از عادت ماهانه

قبل از شروع عادت ماهانه زمانی است که خانم‌ها میل بی‌حدی به خوردن به خصوص مصرف شیرینیجات پیدا می‌کنند. این اشتها ناشی از تغییرات هورمونی است که میل به مصرف میان وعده‌های شیرین، چرب، شور و غیره را افزایش می‌دهد. نمی‌توان این اشتها و میل شدید به خوردن را نادیده گرفت. بهتر است بدانید که مصرف شیرینیجات و مواد چرب زیاد در این دوره باعث تشدید علائم پیش از قاعدگی می‌شود. بنابراین بهتر است به خوردن یک پیاله ماست با میوه یا کشمش و کمی شکلات سیاه و میوه‌های تازه بسنده کنید.

زندگی رنگی با پورتال رنگی

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
Notify of