چطور شادتر باشیم ؟ هفت روش علمی برای حفظ دیدگاه به زندگی و حفظ چالش های آن - پورتال رنگی

انرژی مثبت ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۵ بدون دیدگاه

چطور شادتر باشیم ؟

دانشمندان اکنون مطمئن هستند که ژنتیک نقش مهمی در شادی ما ایفا می کند. برخی افراد بطور ژنتیکی مستعد ابتلا به بیماری های اعصاب  و روان مثل نگرانی و افسردگی هستند درحالیکه برخی قوی تر هستند.

اما تنها حدود ۵۰ درصد از حال روحی ما به ژنتیک بستگی دارد و مابقی به عواملی مثل  حوادث زندگی، شرایط محیطی، سبک زندگی و روش برخورد ما با مسائل بستگی دارد. خوشبختانه بخش بزرگی از اینها می توانند نحت کنترل ما در بیایند.

جدا از عوامل بنیادینی مثل غذا، خواب و  سرپناه  که برای بقا و شادی لازم هستند، ما اغلب بدنبال احساس رضایت عمیق تری می گردیم. نسل های متعددی از انسان ها سعی در تعریف مفهوم شادی داشته اند که البته معمولا به  نوع اجتماع، فرهنگ ، دیدگاه شخصی یا دین آنها بر می گردد. اما بطور خلاصه می توانیم برخی گفته های اندیشمندان امروزی برای کسب شادی را به این صورت بیان کنیم:

  • ارتباطات اجتماعی، مهارت در انجام کار و احساس استقلال

براساس مقاله یک پزشک هندی از دانشگاه تگزاس که در مجله “روانشناسی امروز ” چاپ شده ، علاوه بر نیازهای بنیادین ، سه اصل مهم دیگر برای احساس رضایت عمیق لازم هستند.

وی بیان می کند که اولین آنها داشتن  ارتباطات اجتماعی یا ” احساس تعلق”  است. فرهنگ آمریکایی،  فرد گرایی و استقلال – که البته عوامل اصلی احساس ارزشمند بودن و هویت هستند- را تشویق می کند، اما در پایان روز اینکه فردی را داشته باشیم ( مثل همسر، دوست یا عضو خانواده) که بتوانیم با او وقت بگذرانیم تعیین کننده احساس شادی یا نارضایتی است.

اصل بعدی این است که احساس مهارت در کاری که در زندگی انجام می دهیم داشته باشیم. یعنی ما توقع داریم که اگر قرار است دکتر بشویم، بالاخره بعد از سال ها درس خواندن و تلاش بتوانیم مهارت های لازم را در این رشته کسب کنیم و ماهر بشویم.

همچنین بخوانید:  انرژی مثبت امروز 10 اسفند 1395

و آخرین اصل، احساس خودمختاری و آزادی است، اینکه احساس کنیم  تعیین کننده مسیر زندگی خودمان هستیم بسیارمهم است.

البته این اصول تنها زمانی مفید هستند که درست بکار برده شوند. مثلا می توانیم احساس تعلق را به دو صورت پیاده سازی کنیم: ” نیاز به دوست داشته شدن” یا “دوست داشتن دیگران”.

یا برای بدست آوردن حس قدرتمند بودن می توان بدنبال رقابت با دیگران رفت یا فقط شور و شوق شخصی را کافی دانست.  و یا برای بدست آوردن حس استقلال، بدنبال کسب قدرت بیرونی یا درونی رفت.

در هر سه حالت ، گزینه دوم عملکرد صحیح است.

  • خود را با دیگران قیاس نکنید!

ما اغلب به دنبال  کسب یک مهارت خاص یا رسیدن به هدف های مشخصی هستیم. اما گاهی وقتی بطور غلطی انگیزه اینکار را پیدا می کنیم و کارهایی را که به ما می گویند انجام می دهیم در نهایت شادتر نمی شویم.

تحقیقات نشان داده اند که انجام کارهای بزرگ مثل نقل مکان به یک شهر جدید تنها باعث ۴۰ درصد شادی در همان زمان می شوند که در طول چند ماه آینده از بین می رود. بنابراین برای نتیجه گیری در طولانی مدت بهتر است بجای مقایسه خود با دیگران و انجام کارهایی صرفا برای رسیدن به نتیجه، روی کارهایی که بطور طبیعی از انجام آنها لذت می بریم تمرکز کنیم.

پزشک هندی در مصاحبه ای بیان کرد: ” وقتی دست از مقایسه با دیگران بر میداریم ، به سمت کاری متمایل می شویم که بطور غریزی از انجام آن لذت می بریم و تمرکز روی این کار در طولانی مدت می تواند باعث کسب مهارت و نتایج جانبی آن مثل پول و قدرت شوند. انجام این کار خیلی بهتر از تلاش برای رقابت با دیگران است. “

  • تلقین کنید تا برایتان رخ دهد!

گاهی تنها انتخاب شاد بودن بسیار مهم است و مبارزه را راحت تر می کند. نتایج تحقیقات نشان داده اند که تنها تصمیم به لبخند زدن یا محکم راه رفتن بر روی اعتماد بنفس و وضعیت خلقی بسیار تاثیر میگذارد.

همچنین بخوانید:  چهارده روش دوری از انرژی منفی

این فرمول برای کسب مهارت هم صادق است. تلاش برای کسب مهارت ،  مستلزم گذراندن مراحل جدیدی است. اگر بدون فکر کردن به نتیجه و ترس از شکست و تلقین موفق شدن تصمیم بگیرید که اقدام کنید ، شادی زیادی از تلاش های جدید و کسب موفقیت ( مثلا یادگیری چیزهای جدید ) می برید.

  • به پول بیشتر از زمان اهمیت دهید!

پول به احساس شادی ناشی از مستقل بودن کمک می کند اما در پایان روز زمان بسیار مهم تر از پول است. مطالعات نشان داده اند که افرادی که به زمان اهمیت بیشتری می دهند شادتر باقی می مانند تا افرادی که خیلی بدنبال کسب ثروت هستند.

بعد از مدتی کار کردن الزامی در زندگی، نیاز است که ساعات کار اضافی را حذف کنیم تا بتوانیم با خانواده و دوستان وقت بگذرانیم یا کارهایی که دوست داریم را انجام دهیم.

  • گاهی آفلاین شوید!

چیزی که گذشتگان نگران آن نبودند، امروزه مشکل ما است. بزودی یکی از نیازهای اصلی ما برای شادی این خواهد بود که بتوانیم مدتی از تکنولوژی و هیاهوی اجتماع و ارتباط با دیگران کناره گیری کنیم.

مطالعه ای در سال ۲۰۱۵، نشان داده است که تنها یک هفته خروج از فیس بوک باعث احساس شادی بیشتر  وحضور در زمان حال شده است.

دوری از شبکه های اجتماعی و فرهنگ امروزی جلب توجه دیگران، می تواند به ما کمک کند که از مقایسه خود با دیگران دست برداریم.

اوقات خوش را به یاد داشته باشید!

  • یادآوری خاطرات خوب

در به یادآوردن کارهایی که انجام داده ایم ، تمرکز برای به یادآوردن شادی هایی که احساس کرده ایم بجای شهرت و پولی که بدست آورده ایم باعث می شوند تا بجای رفتن بدنبال تایید دیگران ، شخصیت و قدرت درونی مان تقویت شود.

همچنین بخوانید:  آموزش روشهای پاکسازی افکار منفی

مطالعه اخیر در دانشگاه لیورپول نشان داده که برای ایجاد قدرت درونی بیشتر، باید تلاش کنیم تا خاطرات شادی بخش را تقویت کنیم که درنتیجه باعث حفظ ما از بیمار های اعصاب می شوند.

یکی از ساده ترین راه ها برای افرادی که منفی باف هستند این است که سعی در بیاد آوردن خاطرات خوب داشته باشند.

  • جریان زندگی خلاق را دنبال کنید!

براساس یک گفته های یک روانشناس، متاسفانه زندگی ما در واقع یک رمان نیست، بنابراین احساس جریان داشتن زندگی و  پیشرفت در مراحل زندگی مثل کار و هنر ، کلید اساسی شادی ماست.

پزشک هندی افزود: ” راه شاد بودن بسیار ساده است. ما نیاز داریم کاری که برایمان معنا دار است را در زندگی انجام دهیم تا در اوقات روزانه مان در آن غرق شویم.”

vote
نظر شما در مورد این مطلب
Subscribe
Notify of
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x