چند بیماری‌ پوستی که در تابستان تشدید می‌ شود

پوست و مو ۲۷ تیر ۱۳۹۵ بدون دیدگاه

آفتاب‌ سوختگی

پوست کودکان نسبت به بزرگسالان چربی کمتری دارد، نازک‌ تر و حساس‌ تر است، ملانین کمتری دارد و در نتیجه مقاومت آن در برابر اشعه آفتاب کمتر است بنابر این کودکان بیشتر در معرض آفتاب‌ سوختگی هستند.

کهیر

عارضه‌ ای است که در اثر مصرف بعضی داروها، گزش حشرات و خوردن میوه‌ های تابستانی در فصل گرما بیشتر در کودکان بروز می‌ کند. راه‌ حل کلی جلوگیری از کهیر، شناسایی ماده حساسیت‌ زا و اجتناب از آن است. در مواقعی که کهیر شدید باشد می‌ توان از داروهایی که پزشک تجویز می‌‌ کند، استفاده کرد.

گزش حشرات

در فصل تابستان سفرها بیشتر می‌ شود. بهتر است کودکان زیر پشه‌ بند بخوابند. جای گزش را می‌ توان با محلول کالامین تسکین داد. همچنین محلول‌ هایی وجود دارند که می‌ توان با زدن آنها روی پوست کودک، جلوی گزش حشرات را گرفت.

التهاب پوست و اگزما

کودکانی که پوشک می‌ شوند به دلیل حساس‌ تر و ظریف‌ تر بودن پوست در معرض درماتیت پوستی یا التهاب‌ های پوست هستند. درماتیت پوستی در کشاله ران کودک در فصول گرم سال تشدید می‌ شود. تعویض مداوم پوشک کودک به محض خیس شدن بسیار مهم است.

بعضی از کودکان ممکن است به شیر حیوانات، گندم، لباس‌ های پشمی یا نایلونی، تخم‌مرغ و… حساسیت نشان دهند. حساسیت با ایجاد بثورات جلدی قرمز در گونه‌ ها و سایر نقاط بدن بروز می‌ کند. بثورات به ضایعات اگزمایی معروف‌ اند. این کودکان معمولا خود را می‌ خارانند و اگر ناخن بلند داشته باشند، ممکن است پوست خود را خراش دهند. ناخن‌ های آنها باید کوتاه باشد و دست‌ هایشان با دستکش‌ های نخی پوشانده شود. اگزما در کودکان معمولا تا یکی- دو سالگی از بین می‌ رود.

 عرق‌ سوز

در پوست بدن کودکان غدد عرق نیز به‌ طور کامل تشکیل نشد، بنابر این وقتی با گرما مواجه می‌ شود نمی‌ توانند به‌ خوبی دمای داخل بدن را از طریق تعریق کمتر کنند و به همین دلیل کودکان بیشتر در معرض گرما زدگی قرار می‌ گیرند. در هوای داغ پوست کودکان بیشتر دچار عرق‌ سوز می‌ شود. محلول کالامین برای کودکان مفید است. البته کودک را باید خنک نگه داشت و لباس‌ های کمتری به او پوشاند.

Please Login to comment