از چه سنی ضد آفتاب لازم است؟

پوست و مو 28 تیر 1395 بدون دیدگاه

ضد آفتاب برای کودکان تا 6 ماهگی کاملا ممنوع است و بعد از 6 ماهگی تا 2 سالگی نیز هنوز بین متخصصان پوست در مورد استعمال یا عدم استعمال ضد آفتاب اختلاف‌ نظر وجود دارد ولی بعد از 2 سالگی تا 12 سالگی کودکان می‌ توانند از ضد آفتاب‌ های مخصوص برای این سنین استفاده کنند.

بعد از 12 سالگی همه افراد می‌ توانند از ضد آفتاب‌ های بزرگسالان استفاده کنند.

تفاوت نوع و جنس ضد آفتاب اطفال با بزرگسالان در این است که ضد آفتاب‌  های اطفال ترکیباتی دارند که باعث حساسیت  پوست کودک نمی‌ شوند. از طرفی، پوست اطفال لطیف‌ تر است و ممکن است مواد ضد  آفتاب‌ های قوی جذب پوست شود.

برای پیشگیری از ضد آفتاب‌ هایی موسوم به فیزیکی (همان مخصوص اطفال) برای کودکان استفاده می‌ شود که حداقل عوارض و حساسیت را داشته باشد. ضد آفتاب‌ های فیزیکی بیشتر نور را منعکس می‌ کنند تا اینکه با فعل و انفعالات شیمیایی اثر نور خورشید را خنثی کنند.

اما این سوال ممکن است مطرح شود که چرا در گذشته هیچ کودکی یا حتی بزرگسالان از ضد آفتاب استفاده نمی‌ کردند و مشکلی هم ایجاد نمی‌شد؟

امروزه به دلیل آلودگی هوا و نازک‌ تر شدن لایه اوزون نیاز به کرم‌ های ضد آفتاب بیشتر احساس می‌ شود. نکته بعدی نیز این است که به هر حال آفتاب در سنین بزرگسالی تاثیر خود را روی پوست می‌ گذارد و از پوست باید از همان دوران کودکی محافظت کرد.

برخی بزرگسالان دارای لکه‌ های تیره روی سر و صورت و دست یا کک و مک هستند یا پوست برخی سالمندان بیش از حد چروکیده است (به‌ خصوص افراد دست یا کک و مکی که در روستاها زندگی می‌ کنند)، این مشکلات پوستی نتیجه محافظت نکردن از پوست در طول سالیان است.

همچنین افرادی که به مدت طولانی و بدون محافظ در معرض نور خورشید قرار می‌ گیرند، ممکن است در آینده به بیماری‌ های پوستی یا تومور های بدخیم سرطانی هم مبتلا شوند که در روستاییانی که شغل کشاورزی دارند، شایع‌ تر است.

بعضی‌ ها دلیل عدم حفاظت از آفتاب را در این می‌ دانند که ضد آفتاب ممکن است باعث کمبود ویتامین D شود که از آفتاب تامین می‌ شود ولی کمبود ویتامین D را می‌ توان با استفاده از قطره برای کودکان جبران کرد اما از عوارض آفتاب فقط با کرم ضد آفتاب می‌ توان پیشگیری کرد.

برچسب ها

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
Notify of