چه مسائلی باعث بروز مشکل در بینایی می شود - پورتال رنگی

چشم و بینایی ۲۵ فروردین ۱۳۹۶ بدون دیدگاه

بروز مشکل در بینایی

قدرت بینایی از جمله موهبت های خداوند است. ضعف در بینایی علل مختلفی دارد که همه متوجه سبک و شیوه زندگی خود فرد است، نوع تغذیه، شغل فرد، محیط زندگی و … همه از عوامل دخیل در این امر هستندبسیاری از مشکلات بینایی، سال‌ها قبل از وارد شدن به سنین میانسالی بروز پیدا می‌کنند. عادات زندگی و مشکلات پزشکی در این امر دخیل هستند. بنابراین باید ببینید چه مسائلی باعث بروز مشکل در بینایی شما شده است تا در جهت رفع آنها اقدام نمایید.شکی نیست که قدرت بینایی انسان با افزایش سن کاهش می‌یابد و دیگر نمی‌توانید مثل دوران ۲۰ سالگی خود ببینید. با این حال، بسیاری از مشکلات بینایی سال‌ها قبل از وارد شدن به سنین میانسالی بروز پیدا می‌کنند. عادات زندگی و مشکلات پزشکی در این امر دخیل هستند.

تمام روز به صفحه نمایش خیره می‌شوید

اغلب ما بیش از ۴۰۰ دقیقه در روز را صرف نگاه کردن به صفحه‌ی کامپیوتر، تبلت، تلفن همراه و یا لپ تاپ می‌کنیم. در تمام این مدت چشم ما در معرض خطر فشار چشم دیجیتالی است که گروهی از مشکلات مانند تاری دید و خستگی چشم را به دنبال دارد.مشکل اینجاست که در این مواقع کمتر از حد کافی پلک می‌زنیم که خود موجب سوزش و خشکی چشم می‌شود. بررسی‌ها نشان می‌دهد هنگام استفاده از ابزارهای دیجیتال سرعت پلک زدن تا حدود ۷۰ درصد کاهش پیدا می‌کند.در عین حال، خواندن یک متن دیجیتالی مستلزم کار سخت چشم است، چون حروف دیجیتال از نقاط ریز تشکیل شده‌اند. خوشبختانه علائم این عارضه بعد از کم شدن میزان استفاده از ابزارهای این چنینی کاهش پیدا می‌کند. بهترین راه جلوگیری از ابتلا به این مشکل، به کار گرفتن قاعده ۲۰-۲۰-۲۰ است. طبق این قانون، شما باید بعد از هر بیست دقیقه نگاه کردن به نمایشگر دیجیتال، به مدت ۲۰ ثانیه به یک نقطه در فاصله ۲۰ فوتی (۶ متری) خودتان نگاه کنید. این کار به کاهش فشار وارده به چشم کمک زیادی می‌کند.

به مدت طولانی از لنز استفاده می‌کنید

استفاده طولانی‌مدت از لنزهای تماسی به معنی جذب کثیفی، گرد و خاک، مخاط، پروتئین و مواد معدنی که از آنها ساخته شده‌اند، توسط چشم است، که علاوه بر آلوده کردن چشم‌ها به آنها لطمه می‌زند و موجب خشک شدن نیز می‌شود.یک راه آسان برای اینکه متوجه شوید آیا لنزهایتان مشکل دارند یا نه این است که از عینک تان استفاده کنید. اگر دیدتان با عینک روشن‌تر شد، به احتمال زیاد لنزتان کثیف و آلوده است. حتی اگر بدانید که لنزها آلودگی ندارند، باز هم حداقل یک بار در روز باید آنها را تمیز کنید و یا طبق دستورالعمل روی باکس لنزها، آن را جایگزین کنید. اغلب لنزهایی که امروزه در بازار وجود دارند قابلیت جایگزینی روزانه، دو هفته‌ یک بار یا ماهانه دارند. لنزهایی که قابلیت جایگزینی روزانه دارند امن‌ترین لنزها هستند.

همچنین بخوانید:  علت پرش پلک چشم و راه درمان آن

قرنیه‌تان را می‌خارانید

قرنیه لایه نازک و شفافی است که در بخش جلویی کره چشم قرار دارد. خراش قرنیه ممکن است علائمی مانند تاری دید، قرمزی، یا احساس وجود شن و ماسه در چشم را ایجاد کند. اگر احساس می‌کنید دچار خراش قرنیه شده‌اید باید به چشم پزشک مراجعه کنید. گاهی استفاده از لنز تماسی نیز می‌تواند به خراش قرنیه منجر شود. خراش جزئی معمولا در عرض چند روز بهبود پیدا می‌کند و ممکن است پزشک برایتان قطره آنتی‌بیوتیک یا قطره استروئیدی تجویز نماید تا دچار عفونت و التهاب نشوید. اگر از لنز استفاده می‌کنید، بهتر است تا از قبل بهبودی خارش قرنیه از آن استفاده نکنید.

منتظر تولد نوزادتان هستید

تغییرات بصری، مانند تاری و دوبینی، در دوران بارداری شایع است. تغییرات هورمونی در این دوران موجب تغییرات مایع پشت قرنیه و در نتیجه تغییر شکل و ضخامت آن می‌شود و در نهایت ممکن است زن باردار دچار نزدیک‌بینی یا دوربینی موقتی شود. همچنین این گروه از زنان ممکن است با خشکی چشم مواجه شوند.همه این داروها موجب خشکی چشم می‌شوند. کاهش تولید اشک و یا تغییر در ترکیب اشک که باعث تبخیر بسیار سریع آن می‌شود، علت خشکی چشم در این موارد است. ممکن است احساس کنید چیزی در چشم شما وجود دارد و یا تاری دید، درد، قرمزی و اشک‌ریزی زیاد را تجربه کنید.زنان به لطف تغییرات هورمونی ناشی از بارداری، قرص‌های ضدبارداری و درمان جایگزینی هورمونی، بیشتر مستعد ابتلا به خشکی چشم هستند. بیماری‌هایی مانند آرتریت روماتوئید و دیابت نیز خطر خشکی چشم را افزایش می‌دهند.

به آب سیاه چشم مبتلا هستید

این درست است که افراد مسن به طور کلی در معرض خطر بالاتری برای گلوکوم یا آب سیاه چشم هستند، اما همه افراد، از نوزادان گرفته تا افراد صد ساله، ممکن است به این بیماری دچار شوند. این بیماری زمانی رخ می‌دهد که تجمع مایعات اضافی در چشم باعث افزایش فشار داخلی چشم شده و به عصب بینایی آسیب بزند.این عصب که مانند کابل برق شامل سیم‌های متعدد است، در هنگام آسیب باعث ایجاد نقاط کور متعددی نیز می شود.افراد ۱۸ تا ۶۰ سال باید چشم خود را حداقل هر دو سال یک بار معاینه کنند. بعد از ۶۰ سالگی این کار باید به طور سالانه انجام شود. آب سیاه قابل درمان نیست و منجر به کوری چشم خواهد شد، اما اگر زود متوجه آن شوید، می‌توانید با استعمال قطره‌های دارویی که فشار را کاهش می‌دهند، آن را کنترل کنید.

همچنین بخوانید:  رابطه بیماری آب مروارید و بیماری دیابت

آنتی هیستامین، داروهای فشار خون یا ضد افسردگی مصرف می‌کنید

مشکلات بینایی و چشمی

تا اونجایی که برداشت کردم مشکلات بینایی عبارتند از : کاهش حاد قدرت بینایی – تیرگی بینایی – دوبینی – پرش چشم – آب مروارید که در مورد همشون توضیح داده شده …

دو جزء موثر در بینایی عبارتند از :

۱- توانایی ایجاد تصویر
۲- هماهنگی و قدرت عضلات اطراف کاسه چشم در کنترل حرکات چشم
هر دو مورد می‌ تواند در سیر بیماری ام اس تحت تاثیر قرار گرفته و سبب بروز اختلالات بینایی گردد.

التهاب و تخریب میلین در عصب بینایی که چشم و مغز را به هم ارتباط می دهد، باعث ایجاد نوریت(Neuritis) میشود که کاهش حاد قدرت بینایی را به دنبال دارد.درمان ایتدایی در موارد خفیف با صبر کردن است تا التهاب خود به خود از بین برود و عملکرد بازگردد. اگر این مشکل ناتوان کننده و شدیدتر باشد، کورتون وریدی با دوز بالا ممکن است برای کاهش التهاب داده شود.کورتون با دوز بالا ممکن است بهبودی را سرعت بخشد ولی آن را به طور کامل درمان نخواهد کرد.گفته شد که همه نوریت های بینایی نیاز به درمان ندارند. اگرچه کاهش بینایی نگرانی شدیدی در بیمار و پزشک به وجود می آورد ولی بهتر است رویکردی آرام و دقیق نسبت به آن داشت.در برخی موارد حتی بعد از کاهش التهاب، نقصان بینایی باقی می ماند و این موضوع به خصوص در شب و زمانی که نور کم است قابل توجه است، گاهی در نور طبیعی نیز، رنگ ها به صورت رنگ پریده ظاهر می شوند. بعلاوه گاهی اوقات سوراخ هایی در میدان بینایی به وجود می آید و قسمتی از میدان دید تیره و تار می شود. این مشکل را با عینک نمی توان درمان کرد و البته به مرور زمان این مشکل رفع خواهد شد و فرد شکایتی نخواهد داشت.

ضعف در هماهنگی و قدرت عضلات چشم باعث دوبینی می شود. این مشکل در حمله حاد ممکن است با کورتون درمان شود، با گذشت زمان نیز، مغز معمولا دو بینی را جبران می کند و در نتیجه تصاویر دریافتی علی رغم ضعف عضلات طبیعی می شود. اگر چشم با پارچه ای بسته شود، این جبران صورت نخواهد گرفت، این عمل را باید در هنگام مطالعه، رانندگی و تماشای تلویزیون انجام داد. راه حل ساده تر استفاده از منشور هایی است که به عنوان عینک استفاده می شوند.پرش چشم ممکن است در بیماری ام اس اتفاق افتد که به آن نیستاگموس (Nystagmus) می گویند. ام اس ممکن است با انواعی از نیستاگموس همراه باشد در مجموع این مشکل بیش از آن که یک مشکل بزرگ و جدی باشد، آزار دهنده است، کلونازپام، گاباپنیتین و دارو های دیگر گاهی نیستاگموس را کاهش می دهند.آب مروارید (کدر شدن عدسی چشم) ممکن است در بیماری ام اس دید را کاهش دهد چون کورتون احتمال بروز آب مرواید را زیاد می کند در بین بیماران ام اس، آب مروارید در سنین پایین‌تر نسبت به سایر افراد ایجاد می شود. گرچه پیدایش آب مروارید بندرت دیده می شود.برداشتن عدسی غیر طبیعی از طریق عمل جراحی باعث بهبود در بینایی می شود. همانند سایر علائم ام اس، نوسانات قابل توجهی در علائم بینایی در افراد مبتلا به ام اس ممکن است اتفاق افتد.کاهش شدت بینایی و دوبینی ممکن است با خستگی، افزایش درجه حرارت (پدیده اتوف)، استرس و عفونت افزایش یابد.در شرایط فوق، کنترل و درمان این علایم ممکن است به بهبود بینایی کمک کند و این نوسانات به معنی بروز حمله های جدید و عود بیماری نیستند.

همچنین بخوانید:  رابطه تغییر رنگ چشم با نوع رژیم غذایی

تحت تاثیر قرارگرفتن و درد در هردو چشم معمولا نادر میباشد. چند روز قبل از بهبودی عارضه ، معمولا وضعیت بینایی بدتر میشودو از شروع علائم تا بهبود علائم آن 12-4 هفته طول میکشد. درمان علائم به وسیله استروئیدهای خوراکی یا تزریقی برای کنترل التهاب میباشد.

دوبینی ( Double Vision ) : این حالت زمانی اتفاق می افتد که تطابق جفت ماهیچه های مخصوص کنترل حرکت چشم در اثر ضعف در یک یا چند ماهیچه از بین میرود . دوبینی اغلب بدون درمان پزشکی خاصی بهبود میابد.

حرکت کنترل نشده چشم (Uncontrolled Eye Movements ) : حرکت کنترل نشده افقی یا عمودی چشم تحت عنوان نیستاگوموس یکی دیگر از علائم شایع در بیماری مولتیپل اسکلروزیس میباشد. نیستاگوموس به صورت خفیف و یا شدید و آسیب رسان به بینایی میتواند باشد . درمان هایی برای کنترل و بهبود عوارض ناشی از نیستاگوموس گزارش شده است.نابینایی موقت ( Temporary Blindness ) : این حالت در یک چشم و در زمان حمله بیماری مولتیپل اسکلروزیس میتواند ایجاد شود. حمله بیماری به صورت عود ناگهانی علائم قبلی و یا پیدایش علائم جدید میباشد که حداقل 24 ساعت طول میکشد و فاصله این حمله از حمله بعدی حداقل 1 ماه میباشد. نابینایی موقت نیز از عوارض التهاب عصب بینایی میباشد.

منبع: seemorgh / mscenter /akairan

vote
نظر شما در مورد این مطلب
Subscribe
Notify of
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x