چگونه شانس ازدواج مجدد داشته باشیم؟ - پورتال رنگی

زناشویی ۳۱ شهریور ۱۳۹۵ بدون دیدگاه

چگونه شانس ازدواج مجدد داشته باشیم؟

بنا به دلایل مختلف برخی از افراد مجبورند که دو بار ازدواج کنند که این شانس ازدواج دوم باید شکل بگیرد تا بتوانند اقدام به شروع زندگی تازه کنند. در این مطلب به این مورد پرداخته ایم که امیدواریم مورد استفاده تان قرار بگیرد.

لزوم تشکیل زندگی برای بار دوم

مهرداد کاظم زاده عطوفی روان شناس بالینی و دبیر انجمن علمی روان شناسی بالینی ایران در هفته نامه زندگی مثبت نوشت:

در جامعه ما باید این فرهنگ نهادینه شود که فرد بعد از جدایی از همسر به هر دلیلی، به شروع یک رابطه تازه نیاز دارد . اینکه خیلی ها فکر می کنند با فوت یا طلاق همسر، زندگی مشترک فرد برای همیشه تمام شده و باید آخر زندگی تنها بماند، خلاف قواعد سلامت و به نوعی خلاف قواعد شرع است. هر انسانی نیازهای مختلفی (از فیزیولوژیک گرفته تا نیاز به امنیت، نیاز به دوست داشتن و دوست داشته شدن) دارد که در صورت برآورده نشدن، آسیب خواهد دید. بسیاری از افرادی که به هر دلیلی تن به ازدواج مجدد نمی دهند، دچار افسردگی هایی می شوند که در نهایت منجر به آسیب های مختلف جسمی و روانی خواهد شد.

معمولاً استرس در طول دوره زندگی در میان همه اقشار جامعه دیده می شود حال این امر در بعضی از مواقع خصوصاً هنگام مرگ همسر تشدید می یابد، همچنین شدت و عمق عواقب منفی استرس در طول مدت ازدواج نیز افزایش می یابد چرا که در حدود نیم قرن زندگی و وابستگی های متقابل، مرگ یکی، دیگری را هم دربرمی گیرد و خود این امر نیز استرس آور است.

%da%86%da%af%d9%88%d9%86%d9%87-%d8%b4%d8%a7%d9%86%d8%b3-%d8%a7%d8%b2%d8%af%d9%88%d8%a7%d8%ac-%d9%85%d8%ac%d8%af%d8%af-%d8%af%d8%a7%d8%b4%d8%aa%d9%87-%d8%a8%d8%a7%d8%b4%db%8c%d9%85%d8%9f-1

شانس ازدواج مجدد

طلاق به عنوان یک واقعه حیاتی از اصول و حساسیت‌های خاص خود برخوردار است. در چند سال اخیر میزان طلاق در جامعه ما به دلایل متعدد شدت یافته است، اما همین واژه طلاق که به ظاهر ساده و کمی هم فراگیر در جامعه است، برای افراد درگیر آن با طوفان‌های روحی، روانی، اقتصادی و… فراوانی همراه است.

به گزارش پورتال رنگی به نقل سلامت نیوز از بعد فقهی و قانونی هم در هر مرحله از اقدام به طلاق باید برخی اصول رعایت شود. اما بررسی آمار ثبت وقایع حیاتی در کشور نشان می‌دهد که طی یک‌ دهه گذشته طلاق روند صعودی به خود گرفته است، طوری که به اعتقاد کارشناسان، آمار طلاق در ایران به زلزله‌ ای خاموش تبدیل شده که هر روز در حال تکان‌ دادن جامعه است.

در سال گذشته ۱۶۳هزار و ۷۶۵ واقعه طلاق به ثبت رسیده است که ۱۴۶ هزار و ۷۱۴ مورد از ‌آنها در نقاط شهری و ۱۷ هزار و ۵۱ مورد از‌ آنها در نقاط روستایی بوده است. در هر ماه به طور متوسط ۱۳ هزار و ۶۴۷ واقعه طلاق، در هر شبانه روز به طور متوسط ۴۴۹ واقعه طلاق و در هر ساعت به‌طور متوسط ۱۹ واقعه طلاق به ثبت رسیده است. نرخ خام حاصل از ثبت طلاق در کشور ۱/۲ در هزار به‌دست آمده و میانگین طول مدت ازدواج در زمان طلاق‌ها ثبت شده مذکور ۳/۸ است.

همچنین بخوانید:  همدردی نکردن با مردان پر توقع

استان‌های البرز و گیلان، خراسان رضوی و کرمانشاه بیشترین و استان‌های سیستان و بلوچستان، ایلام، یزد و چهارمحال و بختیاری کمترین نرخ ثبت طلاق را به خود اختصاص داد‌ه‌ اند. در سال ۹۴ بیشترین ترکیب طلاق ثبت شده مربوط به گروه سنی مردان۳۰ الی ۳۴ ساله و زنان ۲۵ تا ۲۹ ساله بوده که تعداد آن برابر با ۱۶ هزار و ۲۸۶ واقعه است. این در حالی است که در سال گذشته نسبت ازدواج به طلاق‌های ثبت شده ۲/۴ است. به عبارت دیگر از هر ۱۰۰ ازدواج ۲۳ طلاق به ثبت رسیده است.

شانس ازدواج مجدد چگونه است؟

طلاق هم همچون دیگر مسائل زندگی بشری سوغات زندگی مدرنیته و شرایط کنونی جامعه است. در این شرایط هیچ تضمینی برای دوام زندگی زوجین نمی‌توان برشمرد مگر اینکه افراد به مهارت‌های زندگی آشنا بوده و در انتخاب شریک زندگی خود تمام جوانب را مورد بررسی قرار دهند. این در حالی است که در کشور ما هنوز دیدگاه‌های سنتی نسبت به زن مطلقه یا بیوه وجود دارد. بر اساس آمار شانس زنان برای ازدواج مجدد يک نهم مردان است و همين امر امكان انتخاب درست را بيش از پيش محدود می‌كند.

با یک حساب سرانگشتی می‌توان گفت که سالانه در كشور ما حدود ۵۰۰ هزار نفر دوباره مجرد مي‌شوند، اين مجرد‌ها دوباره در كنار ۱۱ ميليون مجرد كشور قرار می‌گيرند، اما شرايط برای آنها با كسانی كه تا به حال ازدواج نكرده‌اند متفاوت است. مجموعی از عوامل فردی، خانوادگی، اجتماعی و فرهنگی باعث می‌شود كه عده‌ای از اين افراد دوباره تصميم به ازدواج بگيرند و عده‌ای ديگر هيچ‌گاه دوباره به سمت ازدواج نروند. يک مساله مهم درباره ازدواج مجدد، «انتخاب» افراد است.

از لحاظ قانونی و فقهی طلاق در ابعاد مختلف شامل طلاق رجوعی، طلاق بائن، طلاق مکروه، طلاق سنت و طلاق حرام می‌شود که هر یک از آنها بنابر شرایط خود از ویژگی‌ها و شرایط خاص نیز برخوردار هستند.

%da%86%da%af%d9%88%d9%86%d9%87-%d8%b4%d8%a7%d9%86%d8%b3-%d8%a7%d8%b2%d8%af%d9%88%d8%a7%d8%ac-%d9%85%d8%ac%d8%af%d8%af-%d8%af%d8%a7%d8%b4%d8%aa%d9%87-%d8%a8%d8%a7%d8%b4%db%8c%d9%85%d8%9f-2

طلاق رجعی چیست؟

در بین انواع طلاق‌ها می‌توان به طلاق‌ رجعی اشاره کرد، در این طلاق اگر زوجین قبل عده یعنی سه ماه و ١۰ روز بعد از طلاق به هم برگردند، بدون عقد دوباره زن و شوهر هستند. در واقع این موضوع می‌تواند از بسیاری پیامدهای فردی، خانوادگی، اجتماعی و… پیشگیری کند و تلاش برای تفاهم مجدد را موجب شود. در اصل این رجوع به معنای همان بازگشت دوباره است، اما این بازگشت دارای شرایط خاصی است و به این معنا نیست که مرد هر زمان که بخواهد می‌تواند زن را به زندگی برگرداند، اقدام به بازگشت زن باید حتما در دوران عده زن باشد. اقدام به بازگشت تنها به اراده شوهر انجام می‌شود و اگر زن بخواهد اقدام به بازگشت کند، اراده او هیچ تاثیری نخواهد داشت. در ضمن اقدام به بازگشت زن توسط مرد می‌تواند با سخن و کلام باشد. در طلاق رجعی تا زمانی که زن در دوران عده به ‌سر می‌برد به ‌نوعی هنوز به‌عنوان همسر مرد شناخته شده و مرد باید به او نفقه بپردازد و در صورتی که مرد خواهان ازدواج دوباره باشد، باید به دادگاه رفته و از او اجازه بگیرد. بر اساس قوانین موجود در طلاق رجعی، زن و شوهر از هم ارث می‌برند، مرد حق ندارد تا زمانی که مدت عده به پایان نرسیده است، مطلقه رجعیه خود را از محل سکونتش یعنی منزل خود خارج کند.

همچنین بخوانید:  مردان از کدام اخلاق دختران خوششان نمی آید ؟

نگاه‌ها به فرد مطلقه متفاوت است

فاطمه دو سال پیش به دلیل اعتیاد از همسرش مهدی طلاق گرفته است. هم اکنون با ترک اعتیاد مهدی قرار است به زودی با یکدیگر ازدواج کنند. این زن ۳۰ ساله با بیان اینکه زندگی یک زن مطلقه با مشکلات فراوانی رو به رو است، به «آرمان امروز» می‌گوید: در جمع فامیل، محل کار و رابطه با دوستان اینکه مطلقه هستی از هر ویژگی دیگر برجسته تر است. بعد از طلاق اکثر دوستانم رابطه شان را با من قطع کردند. برخی از همکارها حتی در محل کار کنایه‌ها، حرف‌ها و نگاه‌های معنی داری دارند که نشان از عدم درک مناسب از طلاق در جامعه ما دارد. در اصل این نوع طرز فکر نسبت به فرد مطلقه مشکلات و نارسایی‌های زندگی او را دو چندان می‌کند. او با بیان اینکه برای ازدواج مجدد با همسر سابقم به مشاوره مراجعه کرده و نظرات او را جویا شدم، می‌افزاید: یکی از شروط عقد مجدد عدم مصرف مواد مخدر از سوی مهدی است و با این تفاسیر او به هیچ عنوان نباید مواد مخدر مصرف کند.

کفالت پسر و فوت پدر!

علی تک فرزند خانواده است. والدین او برای معافیت فرزندشان از خدمت سربازی تصمیم به طلاق سوری می‌گیرند تا به این ترتیب فرزندشان بتواند از شرایط کفالت در سربازی استفاده کند. والدین او بعد از طلاق سوری و طی مراحل قانونی موفق به اخذ کفالت و معافیت از سربازی فرزندشان شدند، اما از بد حادثه در این حین پدر علی فوت کرد و مادرش هم از حقوق بازنشستگی، مستمری و ارث و میراث همسرش محروم شد. علی به «آرمان امروز» می‌گوید: دوسال خدمت سربازی به هیچ عنوان ارزش چنین مسائلی را نداشت. با اینکه والدینم به شکل سوری از یکدیگر طلاق گرفتند، اما من نسبت به این قضیه عذاب وجدان دارم و من در چند سال اخیر منشا بروز مشکلات و اتفاق ناگوار برای خانواده ام بودم.

همچنین بخوانید:  آقایان بخوانند: ویژگیهای شوهر ایده آل

عدم ‌وجود آمار شفاف درباره میزان رجوع زوجین

با توجه به اینکه در کشور ما هنوز درباره میزان رجوع و بازگشت دوباره زوجین به یکدیگر آمار و اطلاعات دقیقی وجود ندارد، اما با توجه به شرایط خاص در زندگی افراد مطلقه در برخی مواقع می‌توانند با شناخت کامل از همسر سابق خود و حل و فصل نارسایی‌های منجر به طلاق سعی در بازگشت به رابطه قبلی خود کنند. رئیس انجمن مددکاری ایران با بیان اینکه یکی از انواع طلاق‌ها، طلاق رجعی است، می‌گوید: برای رجوع و از سرگیری رابطه زناشویی شرایطی تعریف شده است. امکان بازگشت بعد از طلاق بر اساس تعریف‌های ارائه شده وجود دارد و شرع نیز در این زمینه دیدگاه جامع و کامل دارد. سید حسن موسوی چلک می‌افزاید: هنوز در کشور ما پژوهشی درباره میزان رجوع زوجین در دست نیست، اما در این زمینه آمارهای متفاوتی از سوی سازمان ثبت احوال و سازمان ثبت اسناد ارائه شده است که با بررسی این آمارها می‌توان به میزان رجوع زوجین بعد از طلاق پی برد. در کشور ما فقط آمار وقایع حیاتی چهارگانه وجود دارد و هنوز میزان رجوع زوجین با توجه به افزایش میزان طلاق در کشور مشخص نیست. او در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا ازدواج یا مراجعه مجدد زوجین می‌تواند به دور از مشکلات گذشته‌شان باشد، تاکید می‌کند: به هر دلیلی افراد در شرایط مختلف ممکن است نتوانند با یکدیگر کنار بیایند. در اصل طلاق به معنای پایان زندگی نیست. افراد خواستار از سرگیری روابطشان باید به بررسی مشکلات و حل آن بپردازند. در این شرایط زوجین باید به دور از مقصر جلوه دادن طرف مقابل و با دیدگاهی کاملا شفاف و منطقی علت طلاق را مورد بررسی قرار دهند. به گفته او افراد در این مرحله از زندگی با توافق و مدیریت مناسب با یکدیگر می‌توانند عوامل و منشأ مشکلات را شناسایی کنند. با توجه به فرهنگ و ویژگی‌های افراد در جامعه ما میزان رجوع بعد از طلاق اندک است. اغلب زوجین بعد از طلاق خواستار جدایی هستند، اما به لحاظ قانونی و شرعی امکان بازگشت وجود دارد. در این شرایط اینکه زوجین خواستار زندگی در کنار یکدیگر هستند مورد اهمیت قرار گرفته می‌شود. در اصل خواستن توانستن است و افراد هر چه را که بخواهند به‌دست می‌آورند.

پورتال رنگی _ چگونه شانس ازدواج مجدد داشته باشیم؟

منبع: سلامت نیوز – نمناک


دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
Notify of