چگونه همسر خود را با دیگران مقایسه نکنیم

زناشویی 11 تیر 1395 بدون دیدگاه

چگونه همسر خود را با دیگران مقایسه نکنیم

چگونه همسر خود را با دیگران مقایسه نکنیم

مقایسه همسر خود با دیگران _ پورتال رنگی: بهتر است انتظاراتتان را نسبت به زندگی به تعادل برسانید و از مقایسه کردن همسرتان با دیگران بپرهیزید. همسر من خیلی خوب است. خصوصیات رفتاری خوبی دارد، اما ازنظر درآمد با شوهرخواهرم فرق دارد. هیچ‌وقت نمی‌تواند مثل شوهرخواهرم پولدار باشد.
گاهی در زندگی پیش می‌آید که زنان همسرشان را ازنظر مالی با همسر سایر اقوام و آشنایان مقایسه می‌کنند. شاید در نگاه اول این مقایسه به نظر بد نباشد. بعضی‌ها این نوع مقایسه را روشی می‌دانند برای تلاش بیشتر شوهرانشان در جهت به‌دست آوردن رتبه‌های مالی بالاتر، اما واقعیت این است که عملکرد مقایسه‌ای در زندگی مشترک به تخریب احساسات زن و شوهر منجر شده و زندگی را روبه سردی متمایل می‌کند.
چگونه همسر خود را با دیگران مقایسه نکنیم

از زندگی چه می‌خواهید؟

شما باید سطح انتظارات و خواسته‌هایتان را از زندگی مشخص کنید و به این آگاهی برسید که از زندگی چه می‌خواهید؟ و بعد از این‌که خواسته‌هایتان را مشخص کردید، سطح توانایی‌ها و امکاناتتان و میزان منطقی‌بودن آن‌ها را بسنجید. اگر شما بتوانید سطح خواسته‌ها و انتظاراتتان را با شرایط حاضر متعادل کنید، مسلماً از نگرانی‌هایتان کم می‌شود. آن‌چه که باعث می‌شود دست به مقایسه بزنید، نداشتن هدف مشخصی برای زندگی‌تان است. زندگی شما منحصر به خود شماست و نباید اجازه بدهید اطرافیان و شرایط آن‌ها بر زندگی مشترک شما اثر سوء بگذارد.

لطفاً به خاطر بیاورید

هروقت در زندگی‌تان دچار مقایسه مالی شوهرتان با سایر مردهای اقوام و آشنایان شدید، خوب است به خاطر بیاورید که شما همسرتان را انتخاب کرده‌اید و به او «بله» گفته‌اید. او روز اول تمام شرایطش را برای شما گفت و شما با تفکر او را انتخاب کردید.

در نظر داشته باشید

تفاوت‌های فردی یکی از اصول مهمی است که همه ازجمله زن و شوهر باید به آن توجه داشته باشند. هر انسانی در کنار جنبه‌های مثبت، نقاط ضعفی نیز دارد و تمرکزکردن بر جنبه‌های منفی و غفلت از جنبه‌های مثبت طرف مقابل، می‌تواند روابط را خراب کند؛ مقایسه نقاط منفی هر شخص با نقاط مثبت دیگران، ضربه جبران‌ناپذیری به افراد می‌زند.

مقایسه همسر خود با دیگران

پیامدهای مقایسه همسرتان با دیگران

مقایسه همسر با سایر مردها می‌تواند برای هر دو طرف رابطه، یعنی هم مرد و هم زن مشکل ایجاد کند. مقایسه‌های نادرست این مشکل را ایجاد می‌کند که باعث می‌شود همسرتان در نظر شما وجهه پایین‌تری پیدا کند، و لذا از جهت ذهنی نمی‌توانید او را بپذیرید و رفته‌رفته ممکن است نسبت به او سرد شوید. این سردی در رابطه، ممکن است به همه ابعاد زندگی وارد شود؛ از طرف دیگر این مقایسه‌های اشتباه، برای شوهرتان هم مشکل‌ساز می‌شود. ممکن است شوهرتان احساس کند همسرش او را آن‌طور که هست نپذیرفته و از او راضی نیست و درنتیجه سرخورده می‌شود و به افسردگی و نارضایتی از زندگی مبتلا می‌شود.
وقتی خانمی در ذهن خود شوهرش را با سایر اقوام و آشنایان مقایسه می‌کند، کم‌کم نسبت به همسر خود بی‌میل و رغبت شده و این بی‌میلی جرقه اختلافات و مشکلات درون‌خانواده‌ای را روشن خواهد کرد. به‌مرورزمان کار به‌جاهای باریک کشیده شده و حریم‌ها شکسته می‌شود و مرد و زن به یکدیگر احساس دلگرمی نمی‌کنند. روزبه‌روز از هم بیشتر فاصله می‌گیرند و درنهایت حضورشان برای یکدیگر بی‌تفاوت می‌شود. از طرفی مقایسه‌کردن شوهرتان با سایر مردان فامیل و میزان دارایی‌های آن‌ها و شرایط مالی‌شان ممکن است باعث بروز نابه‌سامانی بیشتر در زندگی‌تان شود و همسرتان را در مسائل مالی و اقتصادی به سمت رشوه‌خواری، ریسک غیرمعقول اقتصادی و سوق دهد. از سوی دیگر مقایسه مالی ممکن است باعث ایجاد حسادت، از دست‌دادن اعتمادبه‌نفس، کاهش عزت مرد زندگی‌تان شود و از این طریق عامل بروز دعوا و پرخاشگری در محیط خانه و از بین‌ رفتن آرامش زندگی‌تان بشود.

همدلی به‌جای مقایسه

به‌جای ضربه‌زدن به زندگی و آرامش زندگی‌تان، با شوهرتان همدلی کنید! به او بگویید که قدر زحماتش را می‌دانید و متوجه تلاش‌های او برای زندگی مشترکتان هستید. جمله‌های شما او را به زندگی دلگرم خواهد کرد. درک متقابل شما به‌عنوان یک همسر می‌تواند بهترین عاملی باشد برای ایجاد انگیزه و فعالیت بیشتر شوهرتان. شاید چندبار گفتن این حرف‌ها در طول یک هفته، تکراری به‌نظر برسد، اما شما می‌توانید با شگردهای خاص زنانه‌تان، با نامه نوشتن، با کلمات شیرین در قالب یک پیامک تمام این حرف‌ها را بارها و بارها به همسرتان بگویید بی‌آنکه او احساس کند حرف‌های شما تکراری است.

توجه به جنبه‌ های مثبت زندگی‌ تان

به‌جای مثال‌زدن زندگی این‌وآن، بهتر است به زندگی خودتان فکر کنید و این‌که چطور با کمک‌های هم یک زندگی نوپا را شکل دادید و روزبه‌روز پیشرفت کردید. به تمام وسایل و چیزهای جدیدی که در طول مدت ازدواجتان برای یکدیگر خریده‌اید فکر کنید، به تمام مسافرت‌ها و باهم بودن‌هایتان، به روزهای شیرینی که در کنار هم سپری کرده‌اید. به خصوصیت‌های مثبت همسرتان توجه کنید. به همان چیزهایی که باعث شد تا شما او را از بین همه خواستگارهایتان انتخاب کنید و تا برای یک‌عمر زندگی‌تان را با او شریک شوید.

شکر بخاطر شرایط فعلی

وقتی شما مدام همسرتان را با دیگران مقایسه می کنید و کمبود های مالی تان را پر رنگ می کنید در حقیقت نعمت هایی که دارید را نمی بینید و شکر گزار نیستید.

مقایسه همسر با دیگران

چند تکنینک برای ترک مقایسه همسران

بسیاری از ما به رغم اینکه می دانیم مقایسه کردن همسرمان با دیگران موجب می شود، مشکلاتی در زندگی مشترک ما ایجاد شود، اما باز به این کار ادامه می دهیم. بهانه ها و دلایل دیگر شما را راضی نمی کند و احساس می کنید این کار به درد سرش نمی ارزد و در نتیجه به دنبال اصلاح هستید، نکات زیر می تواند به شما در این راه کمک کند.

  • اگر به تازگی ازدواج کرده اید، احتمال دارد که خود شما از اینکه همسرتان را با بقیه مقایسه می کنید، احساس نامطلوبی داشته و با خود تصور کنید آخر چطور نمی توانید جلوی خود را بگیرید و کسی را که خود انتخاب کرده و البته به او نیز علاقه زیادی دارید، آزار ندهید. شاید هم هنوز مقایسه هایی را که می کنید بیان نمی کنید اما این کار را این قدر در ذهن خود انجام داده اید که کم کم دارید به وحشت می افتید که چرا دچار این عادت بد شده اید، اول از همه بد نیست بدانید کمی تردید در انتخاب همسر بعد از ازدواج طبیعی است و این تردید. نیز غالباً مقایسه کردن همسر با دیگران همراه است با توجه به این مسئله لازم نیست خیلی احساس گناه کرده و تصور کنید انسان بدی هستید؛ هر چند قطعاً این نکته نمی تواند بهانه ای برای ادامه این رفتار باشد. البته اگر احساس تردید در شما بسیار قوی است، بهتر است برای یافتن چرایی آن و مقابله ای اصولی با این مسئله به متخصص مراجعه کرده و از چنین روش های مخربی استفاده نکنید.
  • مقایسه کردن همسر با دیگران درست مانند سایر رفتارهای ما یک انتخاب است. می توانیم این رفتار را انتخاب کرده و ادامه دهیم و یا اینکه تصمیم بگیریم تا از میزان آن کاسته و آن را در طولانی مدت ترک کنیم. اگر شما نیز چنین دیدی در رابطه با این رفتار خود داشته باشید، می بینید که داستان اینکه «دست خودم نیست» ، «عادت کرده ام» و … کم کم رنگ می بازد، اما شاید با خود فکر کنید خب چطور می توانم به این نتیجه برسم؟ کافی است یک بار تلاش کنید و در موقعیتی که تمایل زیادی برای انجام این کار دارید، مقاومت کرده و آن را انجام ندهید. وقتی یک بار، تنها یک بار خلاف قانونی اثبات شد، ثابت نبودن آن قانون اثبات شده است و آن وقت بهتر می توانید با خودتان برای ترک این کار تمرین کنید.
  • درست است گه صرف انجام این عمل چه به صورت ذهنی و روانی و چه به صورت گفتاری و عملی می تواند عوارض بدی را در زندگی شما ایجاد کند، اما برای کاهش عوارض و در قدم های اول می توانید تلاش کنید تا این کار را به صورت گفتاری و عملی محدود کرده و در ابتدا محدودیتی برای انجام آن در حوزه روان برای خودتان در نظر بگیرید. با کنار گذاشتن این عادت در حوزه گفتاری و موفقیت در این زمینه، آن وقت متوجه خواهید شد که ترک آن در حوزه روانی نیز کار چندان دشواری برای شما نخواهد بود.
  • در بسیار ی از مواقع ما همسرمان را از جنسی متفاوت از خود و حتی متفاوت از سایر افراد در نظر می گیریم. ما به خود حق می دهیم که انسان کاملی نباشیم و گاهی اوقات مرتکب اشتباهاتی کوچک شویم، اما وقتی نوبت به همسرمان می رسد، نمی توانیم چشم پوشی کنیم. حتی چنین رفتاری را ممکن است در مقابل دوستان، اقوام و یا همکاران خود داشته باشیم اما در مقابل همسرمان همچنان سخت گیر هستیم، بیایید کمی در مقابل همسرمان نیز واقع بینانه تر برخورد کنیم و یادمان نرود که او نیز مانند ما انسان کامل و بی عیب و نقصی نیست، به این شکل احتمالاً بهتر می توانیم تمایل خود برای مقایسه کردن و پر رنگ جلوه دادن اشتباهات او را نادیده بگیریم.
  • گاهی اوقات و زمانی که این عادت شکلی افراطی به خود می گیرد و البته عوارض آن به صورت جدی زندگی مشترک ما را تهدید می کند، شاید استفاده از روش های کنترل رفتار بد نباشد. برای مثال، برای خود سقفی تعیین کنید و متعهد شوید که بیشتر از آن میزان طی یک روز همسر خود را در ذهن تان با دیگران مقایسه نکنید. برای مثال، سقف دوبار طی یک روز را مشخص کرده و موارد مقایسه را در جایی یادداشت کنید تا بیشتر از این حد نشود، و یا با خود قرار بگذارید که در رابطه با موضوعی خاص مانند رانندگی حق ندارید بیش از سه بار همسر خود را با دیگران مقایسه کنید. با انجام این کار و محدود شدن این رفتار به زودی متوجه خواهید شد که کنترل کردن خودتان آن قدر ها هم که تصور می کردید، دشوار و سخت نبوده است فقط کافی است برای قدم های ابتدایی، قول و قرار هایی عملی را برای خود در نظر بگیرید.
  • اگر به صورت دائمی ایرادها و اشتباهات همسرتان به نظر شما می آید و همین باعث می شود. علاوه بر احساس نارضایتی دست به مقایسه بزنید، بد نیست در فرصتی مناسب و زمانی که حوصله دارید، زمانی را اختصاص داده و به صورت ویژه تنها ویژگی های مثبت همسر خودتان را در جایی یادداشت کنید. داشتن چنین فهرستی و مراجعه گاهگاه به آن، می تواند موجب افزایش رضایت در شما و کاهش این رفتار مخرب شود.
  • اگر کمی با خود روراست باشید و در جایی خلوت کرده و فکر کنید، احتمالاً متوجه خواهید شد که داستان مقایسه کردن همسر با دیگران مسئله ای نیست که تنها به حجم ایرادهای او برگردد، بلکه گاهی اوقات این نقطه ضعف های ماست که باعث می شود برای لاپوشانی آنها دست به این کار بزنیم. اگر متوجه شده اید که اعتماد به نفس پایینی دارید، انتخاب های خود را قبول ندارید، برای احساس ارزشمندی در شما لازم است همسرتان تغییر کند و … بهتر است پیش از اینکه عوارض این رفتار باعث تخریب رابطه تان و البته ایجاد احساسات ناخوشایند بیشتری در شما شود، برای حل این مسئله قدمی اصولی برداشته و از یک متخصص برای حل آنها کمک بخواهید.

نُقل خبر : چگونه همسر خود را با دیگران مقایسه نکنیم
منبع: نوعروس، آرامیس، ایسنا
مقایسه نکردن

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
Notify of