چگونگی پذیرفتن اشتباهات + جملات افراد مشهور در مورد اشتباه کردن

روانشناسی و موفقیت ۲۳ مرداد ۱۳۹۵ بدون دیدگاه

چگونگی پذیرفتن اشتباهات + جملات افراد مشهور در مورد اشتباه کردن

همه انسان ها دچار اشتباه می شوند و کمتر کسی می تواند به جرأت بگوید که مرتکب اشتباه نشده است، اما نکته ای که اهمیت دارد دلایل اشتباه کردن و مهمتر از آن پذیرفتن اشتباهات است. پذیرش  اشتباهات  و قبول مسوولیت  در قبال آن ،آغازی برای تفکر کردن  است  . یکی از مسوولیت  های  مهم  آن کس  که اشتباه کرده است ، این است که در مورد  اشتباه  خویش ،بررسی  و تحقیق نماید  و دلایل  آن را جستجو  کرده  و راههای  پیشگیری از وقوع  دوباره  آنها را بیابد  و یافته های خویش  را ثبت کرده  و آن را به دیگران منتقل  کند.

چگونگی پذیرفتن اشتباهات + جملات افراد مشهور در مورد اشتباه کردن

آدمی باید  بپذیرد که اشتباه می کند  و همچنین او باید  مسوولیت خطاهای خویش  را نیز بپذیرد  و همچنین  سعی نماید  تجربیات بدست آمده از  خطاهای خود را به دیگران بیاموزد و از  این  طریق از  بروز اشتباه در بین دهها نفر  دیگر پیشگیری  نماید.

جامعه ای که  به پیشگیری  از  اشتباهات  خویش  اقدام نمی کند بطور مکرر اشتباهات خویش  را تکرار می کند و   روز به روز  منابع خود را از دست می دهد  و به سوی  فقر و آسیب های  اجتماعی  قدم می گذارد.

کوچک و بزرگ و پیر و جوان و زن و مرد هم ندارد. پذیرش این اصل که همه ما، به ویژه خود من، اشتباه می کنیم یکی از سنجه های بلوغ فکری است. عقل و هوش به ما کمک می کند که از تکرار اشتباهات پرهیز کنیم و بنابراین باهوشترها نسبتا کمتر اشتباه می کنند. پرهیز از تکرار اشتباهات کمکی است که انسان ها به واسطه هوش و درکشان به خودشان می کنند. اما مهتر از آن پذیرفتن اشتباه و – درصورتیکه آن اشتباه حیطه اثری بیش از خود داشته باشد – اقرار به آن است.
این ویژگی آخر الزاما به هوش افراد بسته نیست بلکه به بینش و درجه سلامت وجدان آنها وابسته است. اصلا اشتباه به پیشرفت انسان کمک می کند، اما اقرار به اشتباه به پیشرفت انسانیت.
پیشگیری از تکرار اشتباه، اعتماد به نفس را افزایش می دهد و پذیرش اشتباه، اعتماد به هم را. اقرار به اشتباهات اثر فزاینده ای هم در جلوگیری از تکرار اشتباهات دارد، زیرا خرد جمعی را در پایش و پیشگیری از اشتباهات به کار می گیرد.
در جوامع توسعه یافته افراد با پذیرش و اقرار به اشتباهاتشان به ترویج اخلاق و اعتماد عمومی کمک می کنند و بغض و کینه را از ذهن و دل مخاطبانشان می زدایند.
توسعه جوامع بیش از تقویت زیرساخت های فیزیکی ( مانند جاده، پل، سد و نیروگاه) به تقویت زیرساخت های رفتاری نیازمند است و فرهنگ پذیرش اشتباه و اقرار به آن یکی از این زیرساخت هاست.
اقرار و پذیرفتن استباهات را یاد بگیریم تا بدین وسیله نخوت های شخصی را بشکنیم و غرور ملی را با آنها بسازیم.

علل وقوع  اشتباه

۱-کمبود تجربه

گاهی انسان  به علت بی تجربگی  ناخواسته دچار اشتباهات فراوان می شود .لذا  بهره گیری از تجربیات  دیگران  و یا استفاده از  تجربیات  قبلی می تواند  می تواند سبب کاهش  بروز اشتباهات شود.

۲-کمبود علم و دانش

علم و دانش  همچون چراغی  است  که در تاریکی به یاری انسان آمده  و او را کمک می کند تا کمتر دچار لغزش و خطا شود لذا انسان جاهل  همچون  فردی  بدون چراغ است  که در تاریکی گام برمی دارد ، و هر  لحظه  ممکن  است در گودال  اشتباهات قدم بگذارد.

۳-فقدان نظم

هر گاه انسان  در امور مربوط به خود  نظم نداشته باشد ، سبب  آشفتگی و هرج و مرج  شده  و در این  شرایط احتمال  وقوع  اشتباهات  افزایش می  یابد.

۴-آینده نگری

بسیاری از ما  انسان ها هرگاه  فعالیتی را آغاز می کنیم  درباره آینده و عواقب آن کمتر می اندیشیم و لذا ممکن است  با مشکلات  پیش بینی  نشده  روبرو شده  که این خود  می تواند  سبب بروز   اشتباهات  و خطاهای فراوان  شود.

۵- تنبلی

انسان های  تنبل و تن پرور به علت  دوری از تحرک  و فعالیت  کمتر تجربه می کنند و کمتر می آموزند   لذا در برخورد با رویدادهای  مختلف  قادر به انجام رفتارهای درست  نیستند و بیشتر   در معرض بروز  اشتباهات قرار دارند.

۶- احساسی  عمل کردن

گاهی  افراد تحت تاثیر  رفتار و حرفهای  دیگران  قرار گرفته  و دست به اعمالی می زنند که برخاسته  از تحریک احساسات  می باشد ،لذا چون این گونه  رفتارها  سنجیده و درست نیست ، به همراه خود  اشتباهات فراوانی به همراه  خواهند داشت .

۷-فقدان  پژوهش

اگر قبل از شروع  هر  کار ،انسانها  باپژوهش  و  تحقیق   به بررسی  جوانب  مختلف آن  کار پرداخته  و سپس به  بهترین  نحو ممکن  آن  فعالیت  را انجام  دهند،بدون شک  کمتر با اشتباه و خطا  مواجه  خواهند  شد ، نبود  روح پژوهشگری  و دقت نظر  یکی  از  عوامل  بروز  اشتباهات  می  باشد.

۸- اضطراب و نگرانی

اضطراب و نگرانی  از تمرکز  انسان  در انجام   امور  می کاهد  و سبب کاهش دقت  نظر  و افزایش  حواس پرتی  شده  که  به دنبال  خود  ممکن  است  سبب  بروز  اشتباهات  شود  و در جامعه ای  که اضطراب  و نگرانی   افزایش  یابد  باید  منتظر  وقوع  اشتباهات  فراوان بود .

۹-ترس

ترس  انسان  در برخورد  با امور و  یا  پیشامدها  سبب  می گردد که آدمی تمامی  حواس  خود  را به سمت  مکانیزم های   دفاعی سوق  دهد  لذا ممکن  است  شخص در اثر  شتابزدگی  و بی دقتی   دچار   اشتباه  شود .

۱۰-قدم گذاشتن در ناشناخته ها

گاهی  انسان  مجبور  است  در راهی   قدم بردارد  که تاکنون  تجربه نکرده  و برای او ناشناخته است  و حتی  برای دیگران  نیز  شناخته  شده نیست ،لذا ناخواسته  ممکن است  دچار اشتباه شود .بسیاری  از دانشمندان  که نایل  به کشف  و اختراعات می شوند  بخاطر  جرات  و جسارت  آنان  در قدم گذاشتن در راههای  ناشناخته   است  ، اما از طرفی  احتمال  بروز  اشتباهات  نیز  افزایش  می  یابد .قدم  گذاشتن در راههای  ناشناخته  و پیش  قدم  شدن  در امور جدید اگرچه  ممکن است  با اشتباهاتی  همراه باشد  اما  ممکن است   فرد  به دستاوردهای مهمی  برسد  که سبب تحول در زندگی  بشر شود .

چگونگی پذیرفتن اشتباهات + جملات افراد مشهور در مورد اشتباه کردن

جملات افراد مشهور در مورد اشتباه کردن

«افراد باهوش از اشتباهاتشان درس می‌گیرند. اما باهوش‌ترینشان از اشتباهات دیگران.»

— براندون مال (Brandon Mull)

«یک اشتباه نباید قدرت حکمرانی بر همه زندگی یک نفر را داشته باشد.»

— جویس میر (Joyce Meyer)

«بزرگترین اشتباهی که می‌توانید در طول زندگی مرتکب شوید این است که همیشه از اینکه مرتکب اشتباه شوید بترسید.»

— البرت هوبارد (Elbert Hubbard)

۱. تازمانیکه باور نکنید که شکست خورده‌اید و دلسرد نشوید، هنوز شکست نخورده‌اید. هیچوقت ناامید نشوید. گاهی وقت‌ها اینکه بدانید چه زمان باید دست از ادامه راه بکشید، کدام جنگ را ببازید، خود نیازمند خرد است.

«خیلی وقت‌ها برای اینکه اولویت‌هایمان را ببینیم، باید آنها را از خودمان دور کنیم.»

— جان ایروینگ (John Irving)

۲. خودتان را برای اشتباهاتی که مرتکب شده‌اید بخشیده، از آنها درس بگیرید و پیش روید.

«اشتباه کردن گناه نیست. داشتن اعتباری که نتوانید هرازگاهی آن را خراب کنید چه ارزشی دارد؟»

— سیمون الکلس (Simon Elkeles)

۳. از آن اتفاق درس بگیرید و آن را فراموش کنید.

۴. هیچ‌وقت یک اشتباه را تکرار نکنید.

«موفقیت این نیست که هیچوقت اشتباهی مرتکب نشوید. موفقیت در این است که هیچوقت یک اشتباه را تکرار نکنید.»

— جرج برنارد شاو (George Bernard Shaw)

۵. قلب و روحتان باید استوار باشد. وقتی می‌بینید در حین و بین یک اشتباه هستید، کنترل ذهنتان را به دست گیرید. قدرت فکر کردن در اشتباهات یک مزیت بزرگ است.

۶. از اشتباهاتتان درس بگیرید و با حس کینه و انتقام برگردید. فقط زمانی که رشد کرده باشید است که می‌توانید اشتباهی را جبران کنید.

۷. گاهی اوقات عوض کردن طرز تفکرمان کمک می‌کند. هیچوقت نمی‌توانید با همان طرزفکر قبلی که اشتباهی را مرتکب شده‌اید، آن را اصلاح کنید.

۸. بیشتر اوقات تلاش نکردن برای اصلاح یک اشتباه شما را در همان جای اول نگه می‌دارد. شجاعت لازم برای غلبه بر ترستان و اصلاح خطاهایتان را پیدا کنید.

۹. قدم‌های کوچک بردارید و برای غلبه بر اشتباهاتتان توانایی‌تان را کم‌کم افزایش دهید.

۱۰. در سختی‌ها به دنبال فرصتی برای پیدا کردن خودتان باشید. در همه سختی‌ها فرصت‌های بیشماری برای رشد وجود دارد.

۱۱. برای غلبه بر سردرگمی‌هایتان وارد عمل شوید. علم به شما کمک می‌کند بر سردرگمی‌هایتان غلبه کنید، سعی کنید برای غلبه بر اشتباهتان هم دانش بیشتری درمورد آن موضوع پیدا کنید.

۱۲. صبور باشید و اجازه بدهید زمان بگذرد.

۱۳. بزرگترین اشتباه اکثر ما این است که ناامید می‌شویم و دست از کار می‌کشیم. تازمانیکه ۱۰۰٪ کارتان را تکمیل نکرده‌اید نباید کنار بروید. اگر نیاز به استراحت داشتید، به خودتان وقفه بدهید اما دست از ادامه راه نکشید. موفقیت شکستی است که برعکسش کرده باشید.

۱۴. دست از فکر کردن بردارید و از فرصت‌ها استفاده کنید. بیشتر اشتباهات فرصت‌هایی عالی برای پیشرفت در اختیارتان قرار می‌دهند.

«اشتباه کردن کاری انسانی و بخشیدن کاری الهی است.»

— الکساندر پوپ (Alexander Pope)

۱۵. کمال هیچوقت تصادفی نیست؛ بلکه نتیجه تلاش‌های هوشمندانه است.

«اگر ترس از کمال نداشته باشید، هیچوقت به آن نمی‌رسید.»

— سالوادور دالی (Salvador Dali)

اجازه بدهید نگاهی به گفته‌هایی بکنیم که دیگران بعد از برخورد با اشتباهاتشان و تجربیات مختلف ارائه کرده‌اند:

«کسی که اشتباه نکرده باشید، یعنی هیچ چیز جدیدی را امتحان نکرده است.»

— آلبرت انیشتین (Albert Einstein)

«آزادی که برای اشتباه کردن در آن آزادی نداشته باشید هیچ ارزشی ندارد.»

— ماهاتما گاندی (Mahatma Gandhi)

«مطمئن شدن از عقلانیت خود کار دشواری است. سالمترین کار این است که به شما یادآور شوند که قوی‌ترین‌ها هم ضعیف می‌شوند و عاقل‌ترین‌ها هم اشتباه می‌کنند.»

— ناپلئون بناپارت (Napoleon Bonaparte)

«وقتی راهتان را پیدا می‌کنید دیگر نباید بترسید. باید شجاعت لازم برای اشتباه کردن را داشته باشید. ناامیدی، دلسردی و شکست ابزارهایی هستند که خداوند برای نشان دادن راه به ما از آن استفاده می‌کند.»

— پائولو کوئیلو (Paulo Coelhi)

«قضاوت خوب از تجربه می‌آید و تجربه از قضاوت بد.»

— ریتا ماو براون (Rita Mae Brown)

پورتال رنگی _ چگونگی پذیرفتن اشتباهات + جملات افراد مشهور در مورد اشتباه کردن

منابع:

آلامتو – خبر آنلاین – فکر نو

loading...

اولین نفری باشید که در این بحث شرکت می کنید !