ژن های سرطان و اوتیسم ۴۳ درصد مشترک هستند!

پزشکی و سلامت5 , خبری ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۵ بدون دیدگاه

ژن های سرطان و اوتیسم ۴۳ درصد مشترک هستند که این شانس درمان مشترک آن ها را افزایش می دهد.

این دو بیماری کاملا متفاوت که اکنون در آمریکا بسیار شایع هستند در حال حاضر درمانی ندارند اما یافته ها نشان می دهند که ژن های مسبب آنها بیش از ۴۰ درصد اشتراک دارند که نشان می دهد این دو احتمالا دارای یک روش درمان هستند.
پروفسور کراولی ، محقق برتر و صاحب کرسی موسسه ذهن در گفتگویی با روزنامه گفت: ” اشتراک ژنی این دو بیماری بسیار متفاوت تصادف قابل توجه ای است که تاکنون در هیچ مرجع علمی به آن اشاره نشده است. مکانیسم های بیولوژیکی بالقوه مشترک نشان می دهند که می توان داروهایی را که برای سرطان تولید شده است را بعنوان داروی احتمالی بیماری های ذهنی استفاده کرد. “

براساس این تحقیق که توسط مرکز جامع سرطان و موسسه ذهن انجام گرفته، ۴۳ ژن مشترک برای این دو بیماری گسترده وجود دارند. اوتیسم نیز مانند سرطان انواع مختلفی دارد و دلایل مختلفی مسبب بروزآن می شوند.
اما چگونه بیماری که با رشد غده و تکثیر سلولی شناخته می شود با بیماری ذهنی مرتبط است؟
بنابه تحقیقات این تنها به زمان بستگی دارد. هردوی این بیماری ها در زمانی که بدن در ترمیم DNA به مشکل می خورد در رخ می دهند. سن رخ دادن این موضوع تعیین کننده نوع بیماری است.
محقق دیگری از موسسه ذهن افزود: ” بروز مشکل ترمیم در مرحله جنینی که زمان مهمی برای رشد مغز است موجب مشکلات ذهنی می شود، در حالیک بروز همین مشکلات در بزرگسالی باعث ایراد در سلول ها و تکثیر سلولی می شود.”

علاوه بر این محققین می گویند برخی از دیگر ژن های اپی ژنتیک ( که توسط محیط فعال یا غیرفعال می شوند) هم بین این دو بیماری مشترک هستند.
نویسنده همکار در این تحقیق می گوید: ” این مسئله اهمیت تنظیم ژن ها را در این دو بیماری را نشان می دهد و ممکن است باعث شود روزی داروهای سرطان برای درمان اوتیسم هم بکار بروند.”
نویسنده تحقیق می گوید: ” ممکن است بتوانیم با تعیین سرایط و دستورالعمل های خاص داروهای سرطان را برای اوتیسم تجویز کنیم. طبقه بندی افراد در گروه بیماری های ASD (مجموعه بیماری های اوتیسمی) که ژن امکان ابتلا به اوتیسم (مهمترین بیماری این مجموعه) ، و درنتیجه ژن ابتلا به سرطان را دارند موجب می شود تا بتوان داروهای شخصی شده را براساس جهش ژنتیکی تولید کرد.”
محققان همچنین بیان کردند که بین این ۴۳ ژن، مواردی که مسبب بیماری های نادرتر مثل “سندرم تت” و ” توبروس اسکلروز” می شوند نیز وجود دارند. مبتلایان به این سندروم ها از مشکلات فیزیکی وهمچنین مشکلات عصبی مشابه مبتلایان اتیسم، از جمله توانایی های ذهنی و مشکلات شخصیتی رنج می برند.

loading...

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که در این بحث شرکت می کنید !