کدام بیماری باعث می‌شود مژه‌هایمان شوره بزند ؟

چشم و بینایی ۲۰ تیر ۱۳۹۵ بدون دیدگاه

بلفاریت در هر سنی ممکن است بروز کند ولی در طیف سنی کودکان و نوجوانان و افراد مسن بیشتر دیده می‌شود. در بیماری بلفاریت، مژه‌ها شوره می‌زند.

گاهی بیماران مبتلا به این بیماری برای اینکه بتوانند از دست شوره‌ها خلاص شوند، شوره‌ها را همراه با مژه می‌کنند و حتی با پوست پلک نیز آسیب وارد می‌کنند.

علل این بیماری متنوع است و فقط مرتبط با سن و کاهش چربی پلک نیست. گرد و غبار، خاک و مواد آرایشی نیز باعث بلفاریت می‌شود. بعضی از مبتلایان به بلفاریت معمولا از سوزش و قرمزی و احساس جسم خارجی در چشم شکایت می‌کنند و در معاینه شوره مژه‌ها کاملا مشهود و ریشه با ترشحات غده‌های لبه پلک کاملا پوشیده شده است.

اولین کاری که باید انجام شود شست‌ و شوی پلک است. از قدیم برای از بین‌بردن شوره چشم با چای پر رنگ گرم چشم را شست‌ و شو می‌دادند و گرمای چای و تئین آن باعث تمیز کردن پلک از چربی و تسکین بیمار می‌شد.

این درمان هنوز هم مفید است و بیماران می‌توانند به مدت نامحدود از این روش استفاده کنند؛ گرچه اغلب اوقات بعد از ۲ یا ۳ هفته بهبودی حاصل می‌شود.

امروزه مردم از آب گرم و شامپوی بچه و شامپوی دیگری که اخیرا وارد بازار شده و عصاره‌ای از چای است برای شست‌ و شوی چشم استفاده می‌کنند اما اگر شوره چشم خیلی شدید باشد، باید به پزشک مراجعه شود تا داروهای آنتی‌ بیوتیکی و قطره‌های ضد التهاب و ضد درد تجویز شود.

loading...

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که در این بحث شرکت می کنید !