پیوند سلول های بنیادین به بیماران دیابتی منجر به تولید سلول های مولد انسولین می شود

اجتماعی , پزشکی و سلامت5 , علمی ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۵ بدون دیدگاه

ما برای درمان دیابت نوع ۱ یک قدم نزدیکتر شدیم

سلول های بنیادی بیماران دیابت نوع اول تبدیل به سلولهای بتا ترشح کننده انسولین می شود. در نتیجه این تحقیقات احتمال یافتن درمان جدیدی وجود دارد !

برای بیماران مبتلا به دیابت نوع اول، خیلی طبیعی است که روزانه مجبور باشند انسولین تزریق کنند و قند خون و کربوهیدرات خود را کنترل کنند. این کارها بخشی از جریان عادی زندگی روزانه شان شده است و می‌دانند که احتمالاً بقیه زندگی شان هم همینگونه خواهد بود.

این نوع دیابت هنوز درمانی ندارد و پزشکان در تلاش بسیارند تا این وضع را تغییر دهند. آخرین تحقیقات در این زمینه مربوط به دانشمندان دانشگاه پزشکی واشنگتون در هاروارد و سنت لوییس است. آن‌ها توانسته اند سلول‌های بنیادی این بیماران را از بدن ایشان دریافت کنند و به سلول بتای تولید کننده انسولین تبدیل کنند.

میلمان، پروفسور همکار و نویسنده اصلی این تحقیق می گوید: “در تئوری، ما سلول‌های تخریب شده بیماران را با سلول‌های جدید پانکراس تعویض می کنیم. وظیفه سلول‌های جدید، کنترل قند خون است. به صورتیکه زمانیکه وجود قند در خون را احساس کنند، بعنوان پاسخ انسولین ترشح می کنند. در نتیجه کنترل قند خون در بیماران بسیار بهتر می‌شود و نیازی به تزریق انسولین نخواهند داشت.”

وی تحقیقات دیگری در زمینه ایجاد سلول‌های بتا در افراد غیر دیابتی نیز انجام داده است. در این تحقیق سلول‌های بنیادی از پوست بیماران گرفته شده است.

میلمان افرود : “نگرانی‌های در مورد این وجود داشته است که بخاطر اینکه بافت را از خود بیماران دیابتی دریافت می‌کنیم نتوانیم سلول را تولید کنیم . اما چنین مشکلی بوجود نیامد.”

ایده جایگزینی سلول‌های بنیادی بیش از دو دهه است که بیان شده است. اولین بار پزشک دیگری از همین دانشگاه با پیوند زدن سلول‌های بنیادی که از بافت های اهدایی پانکراس برداشته بود، به بدن بیماران دیابتی ، اینکار را شروع کرد. با وجود نتایج مثبت اینکار در چند سال اخیر، متأسفانه عرضه سلول‌ها و بافت های اهدایی از میزان تقاضا بسیار کمتر بود.

روش جدید این مشکل را حل می‌کند اما به گفته پروفسور میلمان باید مراقب ایجاد تومورها بود. مشکلی که در تحقیقات گذشته ناگهان بروز کرده بوده است. البته در تحقیق فعلی، پس از گذشت یکسال هیچ نشانه ای از تومور در موش‌ها دیده نشده است.

میلمان افزود: “پیش‌بینی می‌شود این روش طی ۳ تا ۵ سال آینده برای انسان قابل اجرا باشد. بعنوان روشی که کمترین تهاجم به بدن را دارد، سلول‌های جدید جهت دسترسی به خون، زیر پوست فرد تزریق می‌شوند. آنچه ما در نظر داریم یک درمان سرپایی است.”

وی اظهار امیدواری کرد این روش در آینده به درمان دیابت نوع دوم، دیابت نوزادان و سندروم ولفروم کمک کند.

منابع نوشتاری:

Millman J, Xie C, Van Dervort A, Gurtler M, Pagliuca F, Melton D. Generation of Stem Cell-derived B-cells from Patients with Type 1 Diabetes. Nature Communications. May 10, 2016.

Please Login to comment