کله پاچه و مضرات استفاده در ماه رمضان

ماه رمضان ۱۲ خرداد ۱۳۹۶ بدون دیدگاه

کله پاچه و مضرات استفاده در ماه رمضان

کله پاچه و مضرات استفاده در ماه رمضان

کله پاچه و مضرات استفاده در ماه رمضان

کله پاچه _ نُقل خبر : شهاب اولیایی متخصص تغذیه گفت: کله‌ پاچه به‌ لحاظ انرژی، کاملاً مقوی و سرشار از چربی و پروتئین است و در کنار این غلطت چربی، می‌تواند کلسترول و اسیدهای چرب مضر فراوان داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه کلسترول، چربی با قابلیت رسوب در رگها است، افزود: به‌تدریج بر اثر رسوب کلسترول و برخی عوامل دیگر، رگهای خونی بسته شده و این انسداد عروق در نهایت منجر به بیماری‌ های قلبی و عروقی و مغزی می‌شود.

اولیایی بیان کرد: افراد مبتلا به چربی خون و اسید اوریک بالا و همچنین کسانی که بیماری‌ هایی مثل نقرس را دارند باید دور کله‌ پاچه خوردن را خط بکشند چرا که اسید اوریک و کلسترول بالای آن، بیماری آنها را تشدید و بدتر از قبل می‌کند.

این متخصص تغذیه با بیان اینکه متابولیسم پروتئین در بدن برای هضم، جذب و دفع؛ فرآیندی بسیار آب‌گیر است، اظهار داشت: مصرف این غذا در سحرها و افطارهای ماه رمضان توصیه نمی‌شود چرا که مقدار زیاد پروتئین آن باعث تشنگی فرد در طول روزه‌داری (به‌خصوص در روزهای گرم) می‌شود و به کلیه‌ ها فشار می‌آورد. همچنین در وعده افطار هم از آنجا که یک مدت زمان طولانی دستگاه گوارش خالی بوده، به‌دلیل سنگین و پرچرب بودنش به دستگاه گوارش آسیب می‌زند.

اولیایی عنوان کرد: بعضی قسمت‌های کله‌ پاچه مثل مغز و چشم به‌دلیل چربی زیاد بهتر است خورده نشوند، اما در مقابل خوردن قسمتهایی مثل زبان و پاچه با چربی پایین‌تر، ضرر کمتری هم دارند، همچنین بناگوش هم بهتر است بدون چربی استفاده شود.

وی ادامه داد: به‌طور کلی اگر بتوانیم چربی کله‌ پاچه را کنترل کنیم، مصرف ماهی یک بار آن (البته آن هم به‌شرط استفاده از قسمتهای کم‌چربی) مشکلی را برای بدن ایجاد نمی‌کند.

این متخصص تغذیه یادآور شد: این غذا باید از مکان‌هایی معتبر و با رعایت اصول بهداشتی تهیه شود، چرا که مصرف غیربهداشتی آن به‌خصوص در فصل گرما باعث ایجاد مسمومیت‌های شدید می‌شود.

نُقل خبر _ کله پاچه و مضرات استفاده در ماه رمضان

منبع: تسنیم نیوز
کله و پاچه

برچسب ها
loading...

اولین نفری باشید که در این بحث شرکت می کنید !