تکنولوژی می تواند به مراقبت از افراد سالمند کمک کند البته در صورتیکه بدرستی ارائه شود !

اجتماعی , تکنولوژی ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۵ بدون دیدگاه

 

تعداد اپلیکیشن هایی که برای مراقبت از افراد سالمند تولید می شوند دائما رو به افزایش است، اما مشکل این است که کسی از انها استفاده نمی کند !

مادربزرگ ۸۲ ساله “دیوید” در بخاطر آوردن مشکل پیدا کرده است، اغلب یادش می رود چه پوشیده بوده یا با چه کسی ملاقات داشته است.

برای دیوید و برادرانش مراقبت از مادرشان که ۵ سال پیش به بیماری آلزایمر دچار شده بود سخت شده بود. آنها اغلب نتایج قرار ملاقات های پزشک را فراموش می کردند تا با هم در میان بگذارند. یکبار وقتی مادرشان اعلام کرد که خانه آتش گرفته است، خیلی سخت گذشت تا بالاخره فهمیدند چنین چیزی نبوده است.

بالاخره یکسال و نیم پیش، به استفاده از برنامه  carely روی آورند که در آن می توانند روزهای ملاقات پزشک، وضعیت داروها و آخرین وضعیت مادرشان را در آن ثبت می کردند تا هر سه نفر ببینند، بنابراین به  راحتی در جریان آخرین وضعیت بودند و نیازی به آنهمه  تلفن زدن و ایمیل و پیامک نبود.

تکنولوژی و مراقبت از افراد سالمند

در تمام آمریکا مراقبان افراد سالمند، به استفاده از نرم افزار و برنامه های کاربردی و وبسایت هایی که به “تکنولوژی برای افراد مسن” موسوم شده اند روی آورده اند. از جمله وسایلی که مخصوص افراد پیر طراحی شده اند مثل گردنبند هشدار دهنده و یا برنامه های مخصوص افراد مسن که قابل نصب روی آی پد هستند.

بازار استفاده از این تکنولوژی رو به رشد است . براساس مطالعه ای موسسه ملی “اتحاد برای مراقبت” در آمریکا بیش از ۳۴ میلیون نفر بطور رایگان از یک فرد بالای ۵۰ سال مراقبت می کنند .

بر اساس اداره آمار آمریکا، جمعیت افراد مسن بالای ۶۵ سال که نیاز به مراقبت دارند مدام رو به افزایش است و درسال ۲۰۶۰ دو برابر خواهد شد، رقمی بالغ بر ۹۸ میلیون نفر.

تکنولوژی نیز این تقاضا را دیده است و درحال ارائه پاسخ های مناسب به آن است. سرمایه گذاری روی شرکت هایی با محور خدمت به افراد مسن افزایش پیدا کرده است  و از ۴۲۵ میلیون دلار در سال ۲۰۱۰ به ۲ میلیارد دلار در سال گذشته رسیده است.

در واقع به گفته  روسای یکی از این شرکت ها که به افراد بیمار دارای آلزایمر خدمت ارائه می کند  ” نیمی از اقتصاد آمریکا بر محور افراد بالای ۵۰ سال است.”

یکی از پرستاران می گوید از نرم افزاری استفاده می کند که می تواند دارو را مستقیما به داروخانه سفارش دهد و مطمئن باشد ک هروز بعد به طور رایگان بدست بیمارش می رسد. در صورتیکه در گذشته باید مدتها پشت تلفن صبر  می کرد.

مراقبان خانوادگی سالمندان، استفاده از تکنولوژی را بسیار مفید ارزیابی می کنند، مثل  استفاده از  دستگاه هایی مثل گردنبند هشدار دهنده که فرد در هنگام نیاز به کمک دکمه روی آن را فشار می دهد . بنا به  گفته آنها ، سالمندان به این گردنبند وابسته اند و به آنها کمک می کند تا مستقل به زندگی خود ادامه دهند.

البته برخی مشکلات هم وجود دارد، مثل اینکه طراح جوان نرم افزار درک درستی از مراقب سالمند که  اکثرا زنان میان سال هستند ندارند و نرم افزار را مناسب آنها طراحی نمی کنند. یا اینکه بعضی افراد بخاطر احساس از دست دادن استقلالشان از گردنبند استفاد نمی کنند و یا شرکت های سازنده پشتیبانی مناسبی برای دستگاه ها ندارند.

البته مهمترین مسئله مشغله کاری است که به مراقبان اجازه نمیدهد تا مدام به دنبال تکنولوژی روز باشند.

بنابراین بعضی کمپانی ها مثل سازنده carely با انجمن های ارائه خدمت به مراقبین سالمندان همکاری می کنند تا بتوانند تکنولوژی روز را در اختیار آنها بگذارند و این مسئله باعث افزایش بهبود خدمت به این جامعه می شود.

Please Login to comment