کنترل بیماری دیابت با رژیم غذایی کنوژنیک - پورتال رنگی

سیستم گوارشی , غدد ، تغذیه و متابولیک 20 تیر 1396 بدون دیدگاه

بیماری دیابت و رژیم غذایی کنوژنیک

ما در بخش سلامت پورتال رنگی سعی می کنیم مطالب بروز در حوزه پزشکی و سلامت را برای شما کاربران عزیز گردآوری کنیم و در این مقاله برای شما خبری درمورد رژیم غذایی کتوژنیک را گرداوری کرده ایم. با ما همراه باشید.

فواید رژیم غذایی کتوژنیک

دیابت نوع 2 یک بیماری است که روی سطح قند خون اثر دارد و امکان آن هست که با پیروی کردن یک رژیم غذیی سالم کنترل شود و همینطور با کنترل وزن؛ افرادی که چاق هستند می تواند خطر ابتلا به بیماری دیابت را با داشتن رژیم غذایی متعادل کم کنند.
داشتن رژیم غذیی سالم و سرشار از ویتامین و مواد معدنی و دارای میزان کم شکر و چربی های ناسالم راه حل بسیار مناسب است که علاوه بر کنترل دیابت می تواند به کم کردن چند کیلو اضافه وزن هم کمک کند.
نتایج تحقیقات نشان داده است که کم کردن 5 تا 10 درصد از وزن بدن به کاهش خطر دیابت تا حدود 50 درصد منجر می شود. حتی در افراد مبتلا به دیابت یا در خطر ابتلا کاهش وزن کمک زیادی به کنترل قند خون می کند. یکی از معروفترین الگوهای رژیم غذیی، رژیم غذیی کتوژنیک است. پیروی از رژیم کتوژنیک در برخی از افراد برای کنترل دیابت مفید بود است.

کنترل بیماری دیابت با رژیم غذایی کنوژنیک

رژیم غذایی کتوژنیک چیست؟

غذای حاوی کربوهیدرات مثل نان ، پاستا، میوه منبع اصلی تامین انرژی برای بدن است. بدن این مواد غذیی را می شکند و از آنها برای تولید قند و انرژی استفاده می کند. رژیم کتوژنیک از سوی دیگر حاوی میزان بیشتر چربی و کربوهیدرات محدود است، این رژیم در ابتدا به افرادی که به بیماری اپیلپسی مبتلا بودن توصیه شده است.
رژیم غذیی که در آن فرد از 30 گرم کربوهیدرات کمتر در روز مصرف می کند و 3 تا 4 گرم چربی برای هر کیلوگرم وزن بدن توصیه می شود.

اثر آن روی قند خون

از آنجا که در این رژیم کربوهیدرات کمتری به بدن می رسد، در نتیجه سطح قند خون در فرد پایین میاید. در نتیجه در طولانی مدت بدن سطح قند خون را پین نگاه می دارد و این می تواند به کنترل دیابت منجر شود.

عوارض جانبی احتمالی

این نوع از رژیم غذیی می تواند منجر به کاهش سطح سدیم بدن، ضعف، سردرد و گرفتگی ماهیچه شود. مصرف سبزیجات و ویتامین می تواند کمک زیاد به کاهش عوارض جانبی کند.

کنترل بیماری دیابت با رژیم غذایی کنوژنیک

در مورد رژیم غذایی کتوژنیک بیشتر بدانید

رژیم غذایی کتوژنیک (انگلیسی: Ketogenic diet) رژیمی است با چربی زیاد، مقدارِ کافیِ پروتئین و قندِ اندک؛ که در علم پزشکی برای درمان صرع‌های مقاوم‌به‌درمان در کودکان استفاده می‌شود. این رژیم غذایی، بدن را وادار می‌کند تا بجای قند، از چربی برای تأمین انرژی استفاده کند.

در حالت عادی، در بدن انسان، قندهای موجود در غذا، به گلوکز مبدل شده و در سرتاسر بدن – به‌ویژه مغز – پخش می‌شود تا بعنوان منبع انرژی، سوزانده شود. حال اگر در رژیم غذایی، مقدار قند کم باشد، کبد، چربی را به اسید چرب و اجسام کتونی مبدل می‌کند. این اجسام کتونی به مغز رفته و جایگزین گلوکز می‌شود. هرگاه سطح اجسام کتونی در خون (و مغز) بالا برود و کتوزیز ایجاد شود، تعداد حملات صرعی کاهش می‌یابد.

سابقهٔ این نوع درمانِ غذاییِ صرع به دههٔ ۱۹۲۰ میلادی بازمی‌گردد، اما با ساختِ داروهای ضد صرع، این روش درمان کم‌کم به فراموشی سپرده شد تا آنکه دوباره در اواسط دهه ۹۰ میلادی، جیم آبراهامز که پسرش از صرع مقاوم‌به‌درمان رنج می‌برد و با این روش بخوبی درمان شده بود، با تأسیس «بنیاد چارلی» به ترویج مجدد آن پرداخت.

زندگی رنگی با پورتال رنگی

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
Notify of