کودکان در سنین مختلف چه مقدار باید غذا بخورند تا بگوییم طبیعی است؟ - پورتال رنگی

زندگی سالم ۰۲ مرداد ۱۳۹۵ بدون دیدگاه

برای اینکه به طبیعی بودن میزان غذا خوردن کودکان پی ببرید باید میزان وزن طبیعی که کودکان باید در سنین مختلف اضافه ‌کنند، بدانید.

به‌طور کلی، همه کودکان باید در (ماه اول تولد 1 کیلوگرم) ، در (ماه دوم 800 گرم) ، در (ماه سوم، 700 گرم) و به ترتیب در ماه یازدهم و دوازدهم 250 تا 300 گرم وزن اضافه کنند.

اگر والدین به این وزن‌ گیری طبیعی آشنا باشند، می‌ توانند براساس آن در مورد وزن‌ گیری فرزندشان اظهار نظر کنند. اگر قرار باشد کودک هر ماه 1 کیلوگرم وزن اضافه کند در 20 ماهگی 20 کیلوگرم وزن خواهد داشت در حالی که کودک در 6 سالگی باید 20 کیلوگرم وزن داشته باشد.

به همین دلیل از همه والدین می‌ خواهم توقعشان را از وزن‌ گیری کودک کم کنند و مطابق با الگوی انسانی پیش بروند.

طبق این الگو همه کودکان با هر وزنی که به دنیا بیایند، باید در پایان 5 ماهگی 2 برابر وزن هنگام تولد و در پایان 12 ماهگی 3 برابر وزن هنگام تولدشان وزن داشته باشند.

اگر وزن کودکی غیر از این باشد باید زیر نظر پزشکش بررسی شود. بسیاری از کودکان در اثر ابتلا به بیماری‌ های مختلف وزن از دست می‌ دهند یا اصلا وزن نمی‌  گیرند. بسیاری از آنها هم الگوی تغذیه‌ ای خاص خودشان را دارند.

مثلا برخی کودکان تاخیر رشد سرشتی دارند. این کودکان حتی ممکن است هنگام تولد وزن بسیار خوبی داشته باشند ولی از ماه دهم به بعد یا حتی زودتر از آن به‌ تدریج میزان وزن‌گیری‌ شان کاهش پیدا می‌ کند.

همچنین در اثر کاهش وزن‌ گیری دچار کاهش اشتها می‌ شوند. این کودکان در 13 ماهگی به پایین‌ ترین حد نمودار رشدی یعنی صدک 3 می‌رسند. این وضعیت در مورد قد این کودکان هم دیده می‌ شود و قد به آ‌رامی پیش می‌ رود و طی زمان به منطقه قرمز جاده رشد می‌ رسد.

همچنین بخوانید:  انواع بیماری های با خوردن بستنی که به سراغ تان می آیند!

در حالی که این کودکان بیمار نیستند و اتفاقا یک الگو ی کاملا طبیعی دارند. تقریبا بین (25 تا 30) درصد کودکان الگوی رشد تاخیری دارند.

این الگو تا زمان بلوغ ادامه پیدا می‌ کند اما این کودکان با شروع بلوغ ناگهان دچار افزایش قد و وزن می‌ شوند و به قول عامه مردم یکباره استخوان می‌ ترکانند، بنابر این هر عدم رشدی ناشی از بیماری نیست اما این مساله باید با بررسی متخصص کودک تایید شود.

به نظر می‌ رسد کم‌ اشتهایی و بی‌ اشتهایی در بیشتر مواقع ناشی از سوء تعبیر والدین است. اگر کودکی مطابق با جاده سلامت و جدول رشدش حرکت کند، مشکلی نخواهد داشت اما اگر کودک دچار توقف در رشد یا کاهش رشد شود، نشان‌ دهنده بیماری یا کمبود یک ماده مغذی در بدن خواهد بود که در این صورت کودک باید معاینه و بررسی شود.

votes
نظر شما در مورد این مطلب
برچسب ها
Subscribe
Notify of
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x