کیاموتورز با کیفیت تر از پورشه

تکنولوژی ۰۵ تیر ۱۳۹۵ بدون دیدگاه

کیاموتورز با کیفیت تر از پورشه

کیاموتورز با کیفیت تر از پورشه

کیاموتورز با کیفیت تر از پورشه

کیاموتورز با کیفیت تر از پورشه _ نُقل خبر : موسسه آمریکایی جی دی پاور از اوایل دهه ۷۰ میلادی شروع به انتشار گزارشات کیفی خودروها و برندها کرد که براساس نظرسنجی‌های مردمی، کارشناسان صنعتی و آمارهای خودروسازان جمع‌آوری می‌شد. جی دی پاور شرکتی خصوصی و از زیرمجموعه‌های موسسه سرمایه‌گذاری S&P Global است و به سازمان‌های مرتبط با صنعت خودرو وابستگی ندارد. به همین دلیل گزارشات آن هم برای خودروسازان و هم برای مشتریان قابل اعتماد است. جی دی پاور هر سال ۵ گزارش کیفی منتشر می‌کند که عبارت‌اند از:

کیفیت اولیه یا IQS
قابلیت اعتماد یا VDS
عملکرد و چیدمان یا APEAL
مصرف سوخت
خدمات مشتریان یا CSI
در میان این پنج گزارش، IQS یا Initial Quality Study معمولا از بقیه مهم‌تر است. در IQS، که امسال ۳۰ ساله شده است، فقط خودروهای جدید بازار (مدل‌های ۲۰۱۶) مطالعه می‌شوند. جی دی پاور برای آنکه گزارش دقیق‌تری داشته باشد در IQS فقط آن دسته از مشتریانی را بررسی می‌کند که ۳ ماه از خرید خودروی شان گذشته باشد. در IQS برای نشان دادن کیفیت خودروها از واحد PP100 استفاده می‌شود. PP100 از Problems Per 100 آمده و، همان طور که پیداست، به معنای تعداد ایراداتی است که در هر ۱۰۰ خودرو وجود دارد. بنابراین هرچه PP100 عدد کمتری داشته باشد، کیفیت بهتر است.
کیاموتورز با کیفیت تر از پورشه
گزارش IQS 2016 حرف‌های زیادی برای گفتن دارد، چراکه اتفاقات خاصی در آن افتاده است. جی دی پاور برای IQS 2016 از ۸۰ هزار خریدار مدل‌های ۲۰۱۶ کمک گرفته است. از هر خریدار ۲۳۳ سوال پرسیده شده و ایرادات فنی خودروها نیز در ۸ دسته مختلف طبقه‌بندی شده است.

مهم‌ترین نکته IQS 2016 آمدن کیاموتورز به جایگاه اول است. درحالی‌که کیا موتورز سال گذشته در IQS 2015 بعد از پورشه، رتبه دوم را داشت، امسال حتی پورشه را پشت سر گذاشت و اول شد. این نخستین بار در ۲۷ سال اخیر است که برندی غیرلوکس به جایگاه اول IQS می‌رسد.
کیاموتورز با کیفیت تر از پورشه۲
نکته جالب دیگر IQS 2016 حضور برادرخوانده کیا در جایگاه سوم است. هیوندای، که حدود ۳۳% سهام کیا را در اختیار دارد، سال گذشته بعد از جگوار در رتبه چهارم قرار داشت، ولی امسال به رتبه سوم رسیده است؛ ضمن اینکه دیگر از جگوار هم در رده‌های بالای جدول خبری نیست! گزارش IQS 2016 نتایج دیگری هم داشت که به‌طور خلاصه در ادامه آمده است.
از ۳۳ برند بررسی‌شده در IQS 2016 کیفیت ۲۱ برند بهتر از سال گذشته شده و تنها یک برند همان کیفیت سال گذشته‌اش را داشته است.
امسال، کیفیت خودروهای جدید بازار ۶% بیشتر از سال ۲۰۱۵ است؛ چنین جهشی بعد از سال ۲۰۰۹ در IQS دیده نشده بود.
برای دومین بار در ۳۰ سال اخیر و همچنین برای نخستین بار در ۱۰ سال اخیر، مجموع کیفی برندهای غیرلوکس بهتر از برندهای لوکس شده است. غیرلوکس‌ها امسال امتیاز کیفی ۱۰۴PP100 گرفته‌اند، در صورتی که لوکس‌ها به امتیاز ۱۰۸PP100 رسیده‌اند.
برای دومین بار در ۳۰ سال اخیر، کیفیت برندهای آمریکایی بهتر از غیرآمریکایی شده است. آمریکایی‌ها امسال ۱۰۳PP100 گرفته‌اند، درحالی‌که غیرآمریکایی‌ها ۱۰۶PP100 داشتند. (نخستین باری که کیفیت آمریکایی‌ها بهتر از غیرآمریکایی‌ها شد سال ۲۰۱۰ بود.)
بیشترین جهش کیفی را جیپ و کرایسلر داشته‌اند، طوری که کیفیت هردو ۲۸ پله بهتر از سال ۲۰۱۵ شده است.

آلمانی‌ها بهترین کارخانه را داشتند

یکی دیگر از قسمت‌های گزارش IQS معرفی بهترین خطوط تولید جهان است. تویوتا امسال توانست با دو کارخانه جورج تون۳ در ایالت کنتاکی (که لکسس ES در آن تولید می شود) و کارخانه کیوشو۲ در ژاپن (که لکسوس‌ های ES و RX در انجا تولید می‌شود) جایزه Platinum Award را از آن خود کند. در منطقه اروپا و آفریقا نیز جایزه طلایی جی دی پاور، یعنی Gold Award، به کارخانه پورشه در اشتوتگارت رسید؛ همان کارخانه‌ای که مدل‌های ۹۱۱ و باکستر را تولید می‌کند. شایان ذکر است که جی دی پاور فقط کارخانه‌هایی را بررسی می‌کند که تولیداتشان را به بازار ایالات متحده بفرستند.

نُقل خبر _ کیاموتورز با کیفیت تر از پورشه

کیاموتورز

loading...

اولین نفری باشید که در این بحث شرکت می کنید !