کیک شیفون و طرز تهیه آن

اخبار و حوادث ۱۵ خرداد ۱۳۹۵ بدون دیدگاه

کیک شیفون و طرز تهیه آن

کیک شیفون و طرز تهیه

کیک شیفون و طرز تهیه آن

مواد لازم کیک شیفون

 • آرد سفید: ۲ پیمانه
 • تخم مرغ: ۶ عدد
 • بکینگ پودر: ۲ قاشق چای خوری
 • نمک: ۱ پنس
 • وانیل: ۱ پنس
 • شکر: ۱و ۱/۴ پیمانه
 • پودر تار تار: ۱/۴ قاشق چای خوری
 • شیر: ۴/۳ پیمانه
 • روغن مایع: ۴/۳ پیمانه

طرز تهیه کیک شیفون

کیک شیفون و طرز تهیه آن _ پورتال رنگی : کیک ساده ولی خیلی نرم که برای روکش خامه شدن بسیار مناسب است. منسجم تر از کیک اسفنجی است. مواد لازم برای یک عدد قالب گرد به قطر ۲۵ سانتی متر و ارتفاع ۷ سانتی متر مناسب برای ۲۰ نفر، قالب کوچکتر باشد ، حتماً سرریز می شود . کف قالب کاغذ روغنی انداخته شده ، سپس با مقدار کمی روغن چرب کنید ( زاویه ی قالب را با دقت چرب کنید تا بعداً برای تزیین دچار مشکل نشوید؛ دیواره را کمتر چرب کنید تا کیک خوب بالا بیاید ) . آرد، بیکینگ پودر و نمک سه بار الک شوند . زرده و سفیده را جدا کنید. سفیده تخم مرغ را با پودر تارتار با همزن برقی ، هم بزنید تا سفید و پفکی شده سپس نصف شکر را کم کم با آن مخلوط کنید. کاسه داخل یخچال گذاشته شود .زرده تخم مرغ را با وانیل و باقیمانده ی شکر همزده شود تا کرم رنگ و کشدار شود . سپس کمی شیر و کمی آرد را به این مخلوط اضافه کنید تا آرد و شیر تمام شود. روغن مایع سریع به خورد خمیر داده شود . همزن را خاموش کرده و سفیده تخم مرغ را با لیسک با خمیر مخلوط کنید . مایه را در قالب ریخته و چند ضربه به آن زده تا حبابهای هوا خارج شوند . قالب را درون فر از پیش گرم شده با حرارت ۱۸۰ درجه سانتی گراد قراردهید. کیک زیاد پف می کند و رویش سرخ می شود ، ولی چون پف کیک زیاد است داخلش با یک ساعت نمی پزد . بعد از یک ساعت و ده دقیقه، پخت کیک را خیلی سریع با خلال چوبی بلند یا ابزار مخصوص امتحان کرده ، درب فر را ببندید . وقتی تصمیم گرفتید فر را خاموش کنید ، بگذارید کیک ۵ دقیقه ی دیگر درون آن بماند و سپس آنرا خارج نمائید . پس از سرد شدن کیک می توانید کیک را با خامه فرم گرفته و میوه، تزیین نمایید.

نکته

 • قالب کمربندی آلومینیومی سایز وسط برای این کیک بسیار مناسب است .
 • بعد از سرد شدن کیک را با آب پرتقال یا آناناس تر کرده و آیسینگ دلخواه را روی آن بمالید. ارتفاع کیک، بعد از خارج شدن از فر حدود ده سانت است . یعنی کیک خنک شده ی الآن درون فر ارتفاعی نزدیک به ۱۲ سانت داشته، کیک های شیفون را هر چه قدر هم خبره باشید ، بعد از سرد شدن نشست پیدا می کنند و این کاملاً طبیعی است؛ مگر تکنیک استفاده از قالب های مخصوص و آویزان کردن کیک را به کار ببرید که به نظر من احتیاجی به این کار نیست . کیکی که این ارتفاع را داشته باشد ، با این که رویش طلایی است ، ولی درونش هنوز کامل نپخته و مدت زمان پخت باید رعایت شود ( صحبت در مورد فرهای معمولی است ).
 • در زمان پخت دیواره ی کیک از قالب بالاتر می رود ، ولی چون سفت شده ، پهن نمی شود . وقتی کیک بالا آمده و وسطش چین و چروک است ( حدود نیم ساعت بعد از گذاشتن کیک درون فر )، حرارت فر را خیلی کم بالا می بریم و این امر به پف کیک خیلی کمک می کند .
 • اگر پودر تارتار استفاده نکنید ، هیچ اتفاقی نمی افتد . بهتر است وقتی سفیده را زدید ، آنرا تا موقع اضافه کردن به خمیر در یخچال نگهداری کنید ، به خصوص اگر محیط کار گرم است . کرم یا پودر تارتار را برای این استفاده می کنیم که باعث پایداری حالت پفکی سفیده می شود .

آموزش قدم به قدم کیک شیفون

مرحله ۱

کیک شیفون : کف قالب کاغذ روغنی انداخته شده ، سپس با مقدار کمی روغن چرب کنید ( زاویه ی قالب را با دقت چرب کنید تا بعداً برای تزیین دچار مشکل نشوید؛ دیواره را کمتر چرب کنید تا کیک خوب بالا بیاید ) . آرد، بیکینگ پودر و نمک سه بار الک شوند . زرده و سفیده جدا کنید. سفیده تخم مرغ را به همراه نوک قاشق چای خوری کرم یا پودر تارتار با همزن برقی ، هم بزنید تا سفید و پفکی شده سپس نصف شکر را کم کم با آن مخلوط کنید. کاسه داخل یخچال گذاشته شود .

مرحله ۲

زرده تخم مرغ را با وانیل و باقیمانده ی شکر همزده شود تا کرم رنگ و کشدار شود .

مرحله ۳

سپس کمی شیر و کمی آرد را به این مخلوط اضافه کنید تا آرد و شیر تمام شود.روغن مایع سریع به خورد خمیر داده شود . همزن را خاموش کرده.

مرحله ۴

تخم مرغ را با لیسک با خمیر مخلوط کنید . مایه را در قالب ریخته و چند ضربه به آن زده تا حبابهای هوا خارج شوند . قالب را درون فر از پیش گرم شده با حرارت ۱۸۰ درجه سانتی گراد قراردهید. کیک زیاد پف می کند و رویش سرخ می شود ، ولی چون پف کیک زیاد است داخلش با یک ساعت نمی پزد . بعد از یک ساعت و ده دقیقه، پخت کیک را خیلی سریع با خلال چوبی بلند یا ابزار مخصوص امتحان کرده ، درب فر را ببندید . وقتی تصمیم گرفتید فر را خاموش کنید ، بگذارید کیک ۵ دقیقه ی دیگر درون آن بماند و سپس آنرا خارج نمائید .

مرحله ۵

پس از سرد شدن کیک کاغذ روغنی را جدا کنید .

مرحله ۶

کیک را با خامه، میوه و زرورق شکلات تزیین کنید.
کیک شیفون و طرز تهیه

پورتال رنگی : کیک شیفون و طرز تهیه آن
منبع : ژانت طوروسیان – فروم هنر آشپزی
کیک های شیفون
آموزش کیک شیفون و طرز تهیه

loading...

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که در این بحث شرکت می کنید !