گرانی قهوه ، ارزان‌ترین نوشیدنی گرم جهان در ایران

سال نو مبارک

گرانی قهوه ، ارزان‌ترین نوشیدنی گرم جهان در ایران

در ایران فروش هر فنجان قهوه ۴ برابر گرانتر از دیگر کشورهاست.
به گفته ایسنا: قهوه که بعد از آب، ارزان ‌ترین نوشیدنی جهان است کالای لوکس ایرانی قلمداد شده و قهوه کیلویی ۳۵ هزار تومانی به قیمت کیلویی ۱۲۰ هزار تومان فروخته شده و به دست مصرف کننده می رسد. یکی از فعالان صنعت قهوه معتقد است هزینه های جانبی بالا، تعرفه های گمرکی و هزینه های بهداشت به این بی عدالتی دامن می زنند.
در حال حاضر در بازار ایران، قیمت قهوه از کیلویی ۷۰ هزار تومان تا ۲۰۰ هزار تومان است و در بیشتر مواقع قهوه عربیکا و روبوستا ترکیب، و عربیکای خالص کمتر عرضه می‌شود.

فال روزانه

گرانی قهوه ، ارزان‌ترین نوشیدنی گرم جهان در ایران
گرانی قهوه ، ارزان‌ترین نوشیدنی گرم جهان در ایران

اردشیر اسدزاده، از فعالان صنعت قهوه با اشاره به فروش قهوه با نرخ چهار برابر قیمت قهوه در سایر کشورها گفت: با توجه به هزینه‌های گمرکی و اجاره کافه‌ها یک فنجان قهوه که به طور مثال در سایر کشور با قیمت ۲۰۰۰ تومان عرضه می‌شود در ایران با نرخ ۸۰۰۰ تومان فروخته می‌شود.
مجید شاه‌ بیگ، از دیگر فعالان صنعت قهوه گفت: در ایران بیش از ۱۰۰ درصد به نرخ قهوه خارجی افزوده می‌شود؛ هیچ سود مصوبی در قهوه مطرح نیست و قیمت‌ها ناعادلانه است؛ به گونه‌ای که ارزان ترین نوشیدنی جهان پس از آب، در ایران گران به دست مصرف کننده می رسد. به عنوان مثال هر بسته ۱۸ تایی پاد قهوه در دوبی ۱۲ هزار تومان به فروش می رسد اما همان بسته با درنظر گرفتن هزینه های جانبی در ایران با سود عادلانه بیش از ۴۰ تومان عرضه می‌شود.

پورتال رنگی – گرانی قهوه ، ارزان‌ترین نوشیدنی گرم جهان در ایران
منبع: همشهری آنلاین

اگه دوست داشتین این مطلبو واسه دوستاتونم بفرستید - زندگی رنگی با پورتال رنگی :)
etemadlaw

1 نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.