گروه رنگ های مکمل در دکوراسیون

دکوراسیون داخلی ۰۱ شهریور ۱۳۹۴ یک دیدگاه

گروه رنگ های مکمل در دکوراسیون

گروه رنگ های مکمل (Complementary)

این گروه همانطور که از نامش پیداست شامل رنگ هایی می شود که در چرخ رنگ، مقابل هم قرار گرفته اند و بیشترین تضاد (Contrast) را با هم دارند. این گروه رنگی محرک است و ایجاد نشاط می کند.

به چرخ رنگ نگاه کنید. همانطور که می بینید مکمل رنگ قرمز، رنگ سبز است و مکمل رنگ زرد، رنگ بنفش. شما می توانید برای طراحی فضای خود ترکیبات مختلف از گروه های مکمل را بکار ببرید و بهتر است دو رنگی را که انتخاب می کنید از یک شدت برخوردار باشند. ضمن اینکه در طراحی یک فضا، یکی را رنگ اصلی و برای قسمت های اصلی و دیگری را رنگ همراه و برای سایر لوازم بکار ببرید.

اما نکته مهم این است که قرار گرفتن دو رنگ مکمل در کنار هم باعث می شود که این دو رنگ یکدیگر را تشدید کنند و هیجان زیادی به فضا القا شود. بنابراین اگر قصد دارید این دو رنگ را در یک فضا بکار ببرید بین آنها با رنگ خنثی فاصله بیاندازید و یا از شدت یکی از رنگ ها کم کنید.

برای مثال: رنگ مورد علاقه شما رنگ سبز است و شما قصد دارید از گروه رنگ های مکمل در دکوراسیون منزل خود استفاده کنید. بنابراین به چرخ رنگ مراجعه می کنید و رنگ مکمل رنگ سبز را که رنگ قرمز است پیدا می کنید. شما باید ترکیبات مختلف این دو رنگ را در فضای خود بکار ببرید و در این میان رنگ خنثی را هم فراموش نکنید.

شما می توانید رنگ سبز کم رنگ را برای دیوارها، و رنگ صورتی (ترکیب رنگ قرمز با سفید) را برای مبلمان بکار ببرید و برعکس. در این صورت می توانید برای پرده ها از رنگ شیری و یا کرم روشن استفاده کنید تا رنگ خنثی مورد نیاز شما را پوشش دهد. استفاده از اکسسوری با رنگ های تیره و خنثی هم به زیباتر شدن فضا کمک می کند.

رنگ های مکمل

پورتال رنگی – گروه رنگ های مکمل در دکوراسیون
منبع: کتاب مبانی دکوراسیون داخلی، مولف: مریم صحبتی، انتشارات: نقش آفرینان بابکان

1
دیدگاه بگذارید

1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
  Subscribe  
Notify of
MOBINA"~*:`~*:`*z))

besiiiiiiiiiiiiiaaaaaaaaaaaarrr ham ziba