یبوست در بارداری

بارداری و زایمان ۱۷ مرداد ۱۳۹۵ بدون دیدگاه

یبوست از عوارض دوران بارداری است اما ممکن است مصرف برخی دارو های بیهوشی در زایمان سزارین هم بتوانند این مساله را تشدید کنند.

یبوست معمولا به دلیل بزرگ شدن جنین در ۳ ماهه سوم بارداری و فشاری که رحم بزرگ‌ شده روی روده‌ ها وارد می‌ کند و استراحت و تحرک ناکافی در این دوران و حتی بعد از زایمان ایجاد و تشدید می‌ شود.

به خانم‌ ها توصیه می‌ شود برایآبو نوشیدنی فراوا یا بعد از زایمان حتما آب و نوشیدنی فراوان به‌ خصوص شربت خاکشیر یا شربت با تخم‌ شربتی بنوشند.

یبوست-در-بارداری

از روغن زیتون در سالاد ها و غذاهایشان استفاده کنند، انواع خشک و تازه میوه‌ های ملین مانند انواع آلو، گلابی، کیوی، انجیر، زردآلو، خیار با پوست و… را در میان‌وعده‌ هایشان بخورند و تا حد  امکان در این دوران تحرک داشته باشند و پیاده‌ روی کنند.

اگر با انجام این کارها یبوست بر طرف نشود، می‌ توان با اجازه پزشک از دارو هایی که برای مادر و جنین یا مادر و نوزاد شیرخوار مضر نیستند مانند شربت‌ های منیزیم، شربت لاکتولوز و… استفاده کرد.

یکی دیگر از کارهای مهم برای تنظیم اجابت مزاج این است که هر روز بعد از صرف صبحانه به توالت بروید، حتی اگر مدفوع نداشته باشید. این کار به تنظیم عادت دستگاه گوارش و روده‌ ها کمک می‌کند.

معمولا دوره این یبوست طولانی نیست و پس از مدتی بر طرف می‌ شود.

یبوست در بارداری

loading...

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که در این بحث شرکت می کنید !