هپاتیت ب مثبت در مادران، خطر ابتلا به عفونت های شدید در کودک را افزایش می دهد.

هپاتیت ب مثبت در مادران، خطر ابتلا به عفونت های شدید در کودک را افزایش می دهد. تحقیقات جدید امید به یافتن راه حلی برای درمان دارند.

هپاتیت ب مثبت در مادران

دانجوما آدا هیچ وقت هپاتیت ب (HBV) خود را جدی نمی گرفت. در منطقه تابارا-نیجریه، که وی در آنجا ساکن بود، کمبود دانش و آگاهی از این ویروس که در سال ۲۰۰۳ آن را شناسایی کردند، موج می زد. آنچه می دانست این بود که مردم از طریق رابطه جنسی دچار بیماری می شوند. ازدواج و ترس نشان دادن آنچه قادر به توضیحش نبود سبب شد وی آن دانسته را در خود نگه دارد.
هپاتیت ب مثبت در مادران، خطر ابتلا به عفونت های شدید در کودک را افزایش می دهد.

وی تحقیقات خود را آغاز کرد و متوجه شد ویروس می تواند از طریق زایمان نیز انتقال یابد و درست زمانی که HBV حاد می توانست درمان شود، طبق گفته اتحادیه هپاتیت های ب، حدود ۹۰% نوزادان و تا ۵۰% کودکان که در معرض عفونت های شدید قرار گرفتند. در اینموقع همسر آدا باردار بود. وی به MEDICAL DAILY می گوید من فکر کردم و گفتم وای خدا ، چه بلایی بر سر فرزند ما می آید؟

حدود ۳۵۰میلیون نفر مبتلا به HBV شدید هستند که اکثر آنها از مادر خود گرفته اند. حال محققان دانشگاه کالیفرنیای جنوبی به موفقیتی دست یافتند که می تواند زندگی آنها را بهبود بخشد: در مطالعات جدید، آنها بطور جزیی می گویند چگونه یک موش آلوده به HBV حاد را در مدت زمان کم (حدود یک ماه ) می توانند درمان کنند.

امیدواری به درمان هپاتیت ب مثبت

وقتی بزرگسال HBV را انتقال می دهد، معمولا در اثر اشتراک گذاری از طریق سرنگ یا رابطه جنسی محافظت نشده است. اگر مادر HBV مثبت داشته باشد، نوزاد وی نیز می تواند از مایعات بدن مادر این ویروس را دریافت کند.

نویسنده ارشد جینگ هوسینگ جیمز او، استاد میکروبیولوژی و ایمونولوژی در مدرسه پزشکی کک دانشگاه کالیفرنیای جنوبی به MEDICAL DAILY  می گوید این نوع انتقال منجر به عفونت مادام العمر نیز خواهد شد. اما راه درمان وجود دارد و بیمار باید داروهای خود را روزانه مصرف کند.

مطالعات اخیر HBV مزمن را به هپاتیت ب e آنتی ژن مرتبط کرده است، که یک پروتئین ویروسی می باشد و وقتی سلولها عفونی می شوند ترشح خواهد شد. او و همکارانش متوجه شدند وقتی موش آلوده به ویروس HBV در معرض آنتی ژن e قرار گیرد ، سیستم ایمنی بدنش از کار می افتد، ویروس را تشخیص نمی دهد و اجازه نفوذ می دهد. بطور خاص آنتی ژن به ماکروفاژهای کبدی تبدیل می شود، سلولهای ایمنی در کبد که کار آنها از بین بردن مهاجمین و سموم خارجی است، علیه خود برمیخیزند. محققان سپس دارویی تجربی که  سلولهای غیرطبیعی کبد را حذف می کند، به موش تزریق کردند. سیستم ایمنی بدن آنها مجدد بازسازی شده و به حالت عادی برگشت و عفونت از بین رفت که این در حدود یک ماه اتفاق افتاد.

او گفت آنتی ژن e از ۴۰ سال پیش شناخته شده است اما تا الان عملکرد روشنی وجود نداشته است. اکنون ما می دانیم این ویروس از آنتی ژن برای آموزش سیستم ایمنی بدن نوزادان استفاده می کند. به همین خاطر آنها یک حامل دیرینه و حاد هستند.

در هر نمونه از مطالعات حیوانات ، کارهای زیادی برای اطمینان از عملکرد مناسب و اثربخش درمان انسان انجام شده است. او گفت مرحله بعد تلاش برای تکرار یافته ها در حیوانات بزرگتر ، قبل از انجام آزمایش ها و تلاشها برای دستیابی به مسیری روشن برای آزمایشات پزشکی بر روی انسان می باشد.

هنوز دربهای درمان بالقوه برای این بیماری باز می باشد .

HBV می تواند حذف شود.

با بهره گیری از مطالعات دریافتند که با گذشت زمان شرایط بهتر نمی شود. آدا در حال حاضر یکی از اعضای هیئت اجرایی بخش آفریقا از هیئت اتحادیه هپاتیت UK می باشد. وی و تیمش بر مقابله با بیماری کار می کنند و درمورد ارتباط مادر-فرزند و سایر موارد مابین آنها تبادل اطلاعات می کنند. وی افراد بیشتری را پیدا می کنند که راحت جلو آمده و اطلاعات مفیدی که نیاز دارند را برای زندگی سالمتر دریافت می کنند. اما در مقایسه با سایر نقاط جهان، بخصوص آمریکا، آفریقا هنوز در صف مبارزه با HBV می باشد.

آدا افزود اطلاعات باید قابل دسترسی باشد. امکان حذف HBV وجود دارد اما نیازمندیم هرفرد شامل اعضای دولت، سیاستگذاران و رسانه ها همکاری داشته باشند.

سه چهارم جمعیت دنیا که در مناطق شامل کشورهای جنوب صحرای آفریقا، جنوب شرق آسیا، ژاپن، استرالیا، زلاندنو  و همچنین  بخشهایی از شرق میانه و اروپای مرکزی زندگی می کنند، در سطح بالایی از عفونت قرار دارند. سازمان بهداشت جهانی گزارش داد در کشورهایی مثل چین، سنگال و تایلند نرخ عفونت بطور خاصی در نوزادان بالا می باشد. در آمریکا و در منطقه سکونت مرکزی استندفورد، از هر ۱۰ نفر یک آسیا-آمریکایی به HBV مبتلا می باشد.

نه تنها بیماران به درمان بهداشتی موثر نیازمند می باشند، بلکه نیاز به دسترس بودن هم خواهند داشت. این می تواند به عنوان بخشی از مکالمه مهم باشد، البته اگر آزمایشات او بر روی انسانها بتواند عملی شود. آدا گفت اکنون شنیده می شود محققان در نهایت پیشرفت می باشند و این سبب امید، شادی و خوشحالی می شود. از زمانی که همسر وی مانند فرزندانشان به HBV منفی مبتلا شده است، تستهایی برای این ویروس انجام داده اند. وی گفت در حال حاضر در مسیر درست برنامه ها، کارها را انجام می دهیم و تقریبا به نتایج خوبی نیز رسیده ایم.

منبع نوشته: Medical Daily

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.