یک دقیقه ورزش شدید معادل ۴۵ دقیقه ورزش عادی است !

ورزش ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۵ بدون دیدگاه

چه چیز باعث می شود ۱ دقیقه ورزش شدید به اندازه ۴۵ دقیقه فعالیت بدنی معمولی ارزش داشته باشد؟

روزهایی که ۲ ساعت را در یک کلاس ورزش در زیرزمینی نمور به یک تمرین ورزشی بی فایده اختصاص می دادیم گذشته اند و  اکنون در ورزش صحبت برمحور تمرین های تناوبی با فعالیت زیاد است.  مثل فرمول “هقت دقیقه ای” و “تاباتا، ۴ دقیقه ای” که بمعنای تلاش کردن برای انجام حداکثر فعالیتی که می توان در یک مدت زمان کوتاه،  که معمولا برای ورزشهای سنگین یا متوسط تعیین می شود، است.

دانشمندان دانشگاه مک مستر بپس از ۱۰ سال تحقیق روی ورزش های با مدت کوتاه و شدت زیاد، دریافتند اثری که این نوع ورزش ها روی سلامتی دارند با یک تمرین روزانه ۴۵ دقیقه ای یکسان است.

خانم گیبالا ،محقق اصلی این تیم و پروفسور دانشگاه مک مستر می گوید: ” فعالیت بدنی شدید در مدت کوتاه بسیار مفید است. همچنین زمان کمتری هم در روز لازم دارد.”

این تیم ۲۷ نفر از مردانی که روش زندگی آنها بیشتر بصورت نشستنی است را برای ۱۲ هفته استخدام کردند و آنها را به ۳ گروه تقسیم کردند. یک گروه می بایست در بازه های زمانی معین با حداکثر سرعت می دویدند، به گروه دیگر تمرین معمولی ورزشی داده شد و گروه سوم هیچ تمرینی نداشتند.

پس از ۱۲ هفته، اگرچه زمان تمرین گروه اول کمتر بود، اما نتایج در هردوگروه یکسان بود.  تمرین دویدن سریع باعث بهبود حساسیت انسولین شده و استقامت را ۲۰ درصد افزایش داده بود و همچنین باعث افزایش تولید انرژی و مصرف اکسیژن در ماهیچه های مردان شده بود.

گیبالا افزود: ” این الگو مدل های ورزشی متنوعی را در بر میگیرد. مثلا می توانید در ساعت نهار، از پله ها به سرعت بالا بروید و تاثیرات فوق العاده ای را مشاهده کنید.”

این تیم تاکید داشت که برتری بین ورزش شدید و یا معمولی وجود ندارد. البته  در پایان  ۱۲ هفته، ورزش عادی ۵۴ ساعت زمان برده بود درحالیکه ورزش شدید ۶ ساعت زمان گرفته بود و ا این مدت فقط ۳۶ دقیقه آن شدید بود.

وی افزود: ” اکثر مردم می گویند زمان برای ورزش کردن ندارند .بنابراین این متد جدید می تواند مشکل آنها را رفع کند.”

اما چگونه است که نتیجه این دو روش یکسان است؟

باید بدانیم که در ورزش تناوبی، هدف این است که حداکثر تلاش انجام شود تا عضلات خسته شوند و اکسیژن بیشتری مصرف شود تا درنهایت چربی سوزی انجام شود.

نکته این متد جدید این است که بدن را به ماکزیمم مقداری که می تواند در یک زمان بسوزاند می رساند و پس از آن بدن وارد وضعیت خاصی می شود که تا ۴۸ ساعت بعد به مصرف اکسیژن ادامه می دهد و به ازای هر لیتری که می سوزاند ۵ کالری چربی نیز می سوزد.

loading...

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که در این بحث شرکت می کنید !