11 نشانه مواد غذایی فاسد شده و غیر قابل مصرف - پورتال رنگی

خواص خوراکی ها 15 فروردین 1397 بدون دیدگاه

11 نشانه مواد غذایی فاسد شده و غیر قابل مصرف

تحقیقات نشان می دهند، سالیانه 10 % از مردم جهان، حداقل یکبار، دچار مسمومیت ناشی از استفاده مواد غذایی فاسد و غیر قابل مصرف می گردند. میزان تازگی مواد غذایی مصرفی در خانه، امری بسیار مهم در حفظ سلامت خود و خانواده بوده و گاهی حتی می توان با یک لیوان آب به میزان آن پی برد.

آنچه در این مقاله آورده شده است، روشهایی جهت آزمودن میزان تازگی و یا عدم تازگی 11 ماده غذایی مورد مصرف عموم مردم می باشند چون ما به سلامت تغذیه شما بسیار اهمیت می دهیم.

11- شیر

11 نشانه مواد غذایی فاسد شده و غیر قابل مصرف

آیا می دانستید، بسته باز نشده (شامل پاکت، بطری و غیره. مترجم) شیر، تا حدود یک هفته پس از تاریخ انقضاء مصرف، همچنان قابل استفاده می باشد؟ این امر برای شیر حاوی 1% چربی، حاوی 2% چربی و شیر فاقد خامه (اصطلاحا،  شیر چرخ شده. مترجم) نیز صدق می نماید

برای حفظ سلامتی شیر باقیمانده در درون بسته های باز شده، باید آنها را در داخل، و نه در طبقات درب، یخچال با حداقل میزان سرمای 4 درجه سلسیوس(سانتی گراد سابق. مترجم) که معادل 40 درجه فارنهایت می باشد، نگاهداری نمود.

10- سسها، طعم دهنده ها و چاشنی ها

11 نشانه مواد غذایی فاسد شده و غیر قابل مصرف

برای کسانی که عاشق سس های کچاپ و مایونز می باشند، اطلاعات این قسمت بسیار مهم خواهند بود.

– بسته سس کچاپ باز نشده را می توان تا یک سال خارج از یخچال نگه داری نمود و باز شده آن در حدود یک ماه در یخچال قابل مصرف خواهد ماند.

– بسته سس مایونز باز نشده را میتوان تا 4 ماه خارج از یخچال نگه داری نمود و باز شده آن تا 3 ماه در یخچال قابل مصرف خواهد ماند.

در صورت مشاهده اندک تغییری در میزان انسجام، طعم و مزه چاشنی، فورا آن را دور بریزید.

دیگر سس های قابل نگاهداری خارج از یخچال، عبارتند از:

– سس سویا – بسته  باز آن را تا 3 سال و بسته باز نشده آن را به مدتی تقریبا  نامحدود می توان نگاهداری نمود.

– خردل-  بسته باز نشده آن تا 2 سال و بسته باز آن را تا یک سال می توان نگاه داشت.

– سس فلفل دار (تند)- تا رنگش تیره نشده، برای مصرف مناسب است.

9- هندوانه

11 نشانه مواد غذایی فاسد شده و غیر قابل مصرف

انتخاب یک هندوانه رسیده، سختی خودش را دارد، اما اگر از قبل در خانه مانده باشد، هنگام استفاده باید موارد زیر را بررسی و رعایت نمایید:

– اگر به راحتی گوشت هندوانه از دانه هایش جدا شود، دیگر بدرد مصرف نمی خورد.

– لیز و خمیر مانند شدن- وقتی دانه های آن به این وضع بیفتند، هندوانه دیگر قابل خوردن نمی باشد.

ظاهر هندوانه ها بایکدیگر متفاوت است، اما داخل همه آنها باید به رنگ سرخ و یا صورتی تیره باشد. هر نوع تغییری در رنگ داخل هندوانه،  مثل صورتی روشن و یا سفید بودن آن، دلیل بر مانده بودن و غیر قابل مصرف بودن هندوانه می باشد.

– یک هندوانه قابل مصرف،  همواره بویی خوش داشته، تازه و شیرین است.

8- گوشت چرخ کرده

11 نشانه مواد غذایی فاسد شده و غیر قابل مصرف

گوشت چرخ کرده را می توان تا دو روز در یخچال و برای دو ماه به صورت منجمد(فریز) قابل مصرف نگاه داشت. اما در صورت مشاهده علائم زیر، باید آن را دور ریخت:

– تیرگی رنگ

– آب افتادگی

– بوی نا مطبوع (اعم از بوی تندی یا ترش و شیرینی)

7- بیکن

11 نشانه مواد غذایی فاسد شده و غیر قابل مصرف

بسته بیکن را، پس از خرید و قبل از استفاده، می توان تا دو هفته در یخچال سالم و قابل  مصرف نگاه داشت. اما در صورت مشاهده علائم زیر، باید آن را دور ریخت:

–  رنگ آن متمایل به (سبز- آبی) شده باشد.

– خمیر مانند و کپک زده شده باشد.

– آب افتاده باشد.

– بوی عجیب یا نخاله گرفته باشد. (بر خلاف بویی که گوشت تازه دارد)

هرکدام از نشانه های فوق، غیر قابل مصرف بودن آن را هشدار میدهد.

6- تخم مرغ

11 نشانه مواد غذایی فاسد شده و غیر قابل مصرف

مدت قابل مصرف ماندن تخم مرغ، 3 هفته در یخچال و یا یک سال در حالت انجماد، می باشد. در صورت مشکوک به قابل مصرف بودن تخم مرغ ها، می توان با یک لیوان یا کاسه آب، به روش زیر، به سلامت یا عدم سلامت آنها پی برد:

– اگر به راحتی و کاملا به ته آب فرو روند سالم و قابل مصرف می باشند.

– اگر شناور ماندند، فاسد و غیر قابل مصرف هستند وباید به فوریت دور ریخته شوند.

5- مغز بادام

11 نشانه مواد غذایی فاسد شده و غیر قابل مصرف

اگر بادام را، بعد از مغز کردن، در محلی تاریک و سرد و یا خنک نگاه دارید بین 2 الی 4 هفته، تازه مانده و کیفیت اولیه خود را حفظ می نماید و اگر در یخچال نگاه داری شود، تا یک سال تازه و قابل مصرف باقی می ماند.

مغز بادام هنگامی غیر قابل مصرف است که روی پوست آن، نقاط ریز سیاه رنگ دیده شده، یا سفت گردد.

4- روغن زیتون

11 نشانه مواد غذایی فاسد شده و غیر قابل مصرف

روغن زیتون را می توان به مدت 1 الی 2 سال، به شرط عدم مجاورت با گرما و نور آفتاب،  سالم نگاه داشت. عدم رعایت شرایط یاد شده، باعث فساد و غیر قابل مصرف شدن روغن زیتون می گردد .

اگر روغن زیتون را در یخچال نگاه دارید، به واسطه شرایط سرد محیط، غلیظ و تیره می گردد، ولی سالم می ماند و با گرم شدن، دوباره به حالت اول باز می گردد.

3- ماست

11 نشانه مواد غذایی فاسد شده و غیر قابل مصرف

بسته استفاده نشده ماست را تا یک هفته، و باز شده آن را تا 5 روز، می توان سالم و قابل مصرف در یخچال نگاه داری نمود. اما بسته ماست تازه هم می تواند خراب باشد. اگر بعد از باز کردن بسته ماست، کپک های ریز و یا تغییر رنگ حتی جزئی در آن دیده شد باید فورا آن را دور ریخت.

2- ماهی قزل آلا

11 نشانه مواد غذایی فاسد شده و غیر قابل مصرف

برش های گوشت ماهی قزل آلا، تا دو روز در یخچال و تا 2 الی 3 ماه در حالت انجماد، سالم و قابل مصرف باقی می مانند. ماهی قزل آلا و دیگر انواع ماهی، به واسطه فساد سریع در یخچال، باید منجمد شوند.

ماهی قزل آلا تا وقتی که براق و آب افتاده نشده باشد، بوی تند و بدی از آن به مشام نرسد و گوشت آن براحتی تکه تکه نشده و خرد نگردد، سالم و قابل استفاده می باشد.

1- سالاد بسته بندی شده

11 نشانه مواد غذایی فاسد شده و غیر قابل مصرف

غذاهای از پیش بسته بندی شده هیچگاه تازگی کافی جهت مصرف را ندارند. جهت تشخیص میزان تازگی سبزیجات و سالاد بسته بندی شده، باید آنها، از لحاظ  عدم تغییر رنگ به سمت تیرگی، و آب نیفتادن، کاملا کنترل گردیده و در صورت مشاهده چنین شرایطی از مصرف آنها خودداری گردد.

مدت زمان قابل مصرف بودن سالاد و سبزیجات بسته بندی شده، تا 10 روز  (برای بسته های استفاده نشده) و تا 5 روز (برای بسته های استفاده و باز شده) می باشد. جهت حفظ کیفیت اولیه سالاد، آن را در محلی تاریک و سرد و دور از مجاورت هوا نگهداشته، از انجماد آن جدا خودداری نمایید، زیرا مسلما از مصرف سالاد یخ زده خوشتان نخواهد آمد.

در پایان امیدواریم توصیه های مطرح شده در این مقاله مفید واقع شده، ودیگر حتی یک تخم مرغ فاسد هم در سبد مواد غذایی خود پیدا نکنید.

brightside

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
Notify of