16 روش برای غلبه بر تاخیر - پورتال رنگی

مهارت های زندگی ۰۸ بهمن ۱۳۹۶ ۲ دیدگاه

روش های غلبه بر تاخیر، عقب انداختن و تعویق

چون تعویق مسئله مهمی برای بسیاری از مردم است و طی سال ها به یک غول تبدیل شده، روش هایی جهت غلبه بر آن ایجاد شده است. در این مقاله، با شانزده تکنیک قدرتمند آشنا می شوید که به شما کمک می کند بر تعویق در کار و زندگی شخصی خود غلبه نمایید. فکر کنید کدامیک از آن ها می توانند در حال حاضر به موقعیت شما کمک بیشتری کنند.

16 روش برای غلبه بر تعویق

1- مکتوب فکر کنید. کاملا آماده شوید.

هر مرحله از کارتان را از قبل فهرست کنید. کار را به بخش های کوچکتری تقسیم نمایید. صرفا نوشتن جزئیات و از قبل آماده شدن به شما کمک خواهد کرد بر تعویق غلبه کرده و کار را آغاز نمایید.

2- تمام وسایل و ابزارهایی که نیاز دارید، قبل از شروع کار، فراهم کنید.

وقتی می نشینید تا کارتان را شروع کنید، اطمینان یابید که همه چیز در دسترس است طوری که تا پایان کار مجبور نباشید بلند شوید و بروید. آمادگی کامل، انگیزه قدرتمندی برای ادامه کار تا تکمیل آن محسوب می شود.

3- برای شروع، یک کار کوچک انجام دهید.

قانون80/20 می گوید 20 درصد اول کار، اغلب 80 درصد ارزش آن کار را دربردارد. مطمئنا کنفوسیسوس نیز از جمله زیر چنین منظوری داشته است: « یک سفر هزار فرسنگی نیز با یک قدم آغاز می شود.» وقتی یک قدم کوچک برمی دارید تا کار را شروع کنید، خواهید دید که تا تکمیل شدنش به آن ادامه می دهید.

4- «تقسیم کالباسی» کار.

همان طور که هرگز سعی نمی کنید یک کالباس را یک باره بخورید، کار را نیز یک باره انجام ندهید. گاهی بهترین راه برای تکمیل کار، پرداختن به قسمت های کوچک و تکمیل آن هاست، درست همانطور که یک تکه کوچک کالباس را برداشته و می خورید.
انتخاب و انجام دادن یک قسمت کوچک از کار، شتاب و انگیزه لازم را به شما خواهد داد تا با وقفه و تعویق مقابله کنید.

5- تکنیک پنیر سوییسی را اجرا کنید.

همانطور که نیر سوییسی پر از حفره است، کارتان را مثل یک تکه پنیر در نظر بگیرید و سوراخ هایی در آن ایجاد کنید. پنج دقیقه از کارتان را انتخاب کرده و انجام دهید. برای مثال، اگر بخواهید مقاله یا کتابی بنویسید، کار را به چند قسمت کوچک که به بخش مشخصی از زمان نیاز دارد، تقسیم کنید و هر وقت فرصتی یافتید آن ها را یکی یکی انجام دهید. بسیاری از نویسنده ها کار خود را با نوشتن یک صفحه در روز آغاز می کنند. اگر تحقیقی انجام می دهید، می توانید در هر جلسه یک مقاله بخوانید. بسیاری از افراد کتاب های خود را در هواپیما می نویسند یا کارهای کالج خود را در زمان اندک بین فعالیت هایشان انجام می هند. اگر طی یک سال هر روز یک صفحه بنویسید، تا پایان سال یک کتاب 365 صفحه ای خواهید داشت.

همچنین بخوانید:  بازگشت به رابطه تمام شده، بله یا خیر!

6- از خارج شروع کرده و کارهای کوچکتر را از ابتدا انجام دهید.

اغلب، مراحل مقدماتی وجود دارند که باید قبل از پرداختن به بخش اصلی کار، آن ها را انجام دهید. در این مورد، شروع کردن کار از خارج با انجام کارهای کوچک به شما کمک خواهد کرد که بر تعویق غلبه نمایید و سپس به کارهای بزرگ بپردازید.

7- از داخل شروع کرده و ابتدا کارهای بزرگتر را انجام دهید.

این روش، متضاد تکنیک شماره شش است. به فهرست کارهایی که باید انجام دهید، نگاه کنید و از خود بپرسید«مهمترین کار این فهرست چیست؟» کدام کار بیشترین وقت را گرفته و به بیشترین تلاش نیاز دارد؟ از آن مورد شروع کنید و تا پایان ادامه دهید. سایر کارها، یعنی کارهای کوچکتر فهرست در مقایسه با این مورد راحت تر به نظر می رسند.

8- کاری را انجام دهید که موجب بیشترین ترس و استرس در شما می شود.

اغلب، باید بر ترس از شکست یا رد شدن از سوی فرد دیگر غلبه کرد. در بخش فروش، این کار با مشتریان احتمالی مرتبط است. در مدیریت، با نظم بخشیدن و اخراج کارمندان ارتباط دارد. در روابط، مقابله با موقعیت نامناسب شخصی مطرح است. در هر مورد، اگر ابتدا با آن چه که بیشترین استرس یا ترس را برای شما به ارمغان دارد، برخورد کنید، کارآمدتر می شوید. این امر اغلب کارهای عقب افتاده را در کل کار تقسیم می کند و ذهن و احساسات شما را آزاد کرده تا تمام کارها را به انجام برسانید.

9- روز کاری خود را با ناخوشایندترین کار شروع کنید.

ناخوشایندترین کار را انجام دهید و پشت سر بگذارید. انجام هر کار دیگری در طول روز آسان تر به نظر خواهد رسید. مارک تواین می گوید: « کاری که هرروز صبح بعد از بیدار شدن باید انجام دهید، این است که یک قورباغه زنده بخورید. سپس از انجام کاری که می دانید بدترین کار ممکن در طول روزتان بوده، رضایت خواهید داشت.»
«قورباغه زنده» بزرگترین، دشوارترین، و ناخوشایندترین کار شما است. وقتی این کار را قبل از هرچیز دیگری انجام دهید، می دانید که در طول روز دیگر کارهایتان به راحتی انجام خواهد شد.

10- به پیامدهای منفی انجام ندادن یا تکمیل نکردن کارتان فکر کنید.

چه اتفاقی می افتد اگر کارتان را طبق برنامه انجام ندهید؟ ترس و خواسته، انگیزه های خوبی برای رفتارهای انسان به شمار می روند. گاهی می توانید با فکر کردن به مزایا و پاداش تکمیل کار به خود انگیزه دهید. گاه می توانید با فکر کردن درباره پیامدهای منفی انجام ندادن و تکمیل نکردن کار در زمان مقرر انگیزه لازم برای انجام کار را بیابید.

11- به مزایای انجام و تکمیل کار فکر کنید.

تمام دلایل و فواید انجام کار و تکمیل آن در زمان مقرر بنویسید. هرچه دلایل تکمیل کار بیشتر باشد، میل شما برای آغاز کار شدیدتر و انگیزه درونی جهت تکمیل کار قدرتمندتر خواهد شد. اگر یک یا دو دلیل برای انجام کار دارید، انگیزه شما در سطح متوسطی است. اما اگر ده یا بیست دلیل برای تکمیل داشته باشید، سطح انگیزه تان بسیار بالا بوده و پایداری و انضباط شما نیز بیشتر خواهد شد.

همچنین بخوانید:  روش متقاعد کردن دیگران برای پذیرفتن اشتباه

12- وقتی روی یک پروژه کار می کنید؛ پانزده دقیقه در طول روز را مشخص کنید.

زمان خاصی را مثلا 10:00 تا 10:15 یا 20:00 تا 20:15 در نظر بگیرید و پانزده دقیقه بدون نگرانی درباره هرچیزی فقط به کار خود بپردازید. با این تکنیک طوری کار خود را شروع می کنید که احتمال تکمیل آن بیشتر می شود.
برای دستیابی به بیشترین نتایج از این تکنیک، باید با خود قرار ملاقاتی بگذارید و آن را یادداشت نمایید. سپس، در زمان مقرر، ابزارها و وسایل مورد نیاز خود را آورده و جلسه پانزده دقیقه ای خود را آغاز کنید. در پایان این پانزده دقیقه، ممکن است بخواهید به کار ادامه دهید. اگر نه، کارتان را کنار بگذارید و یک پانزده دقیقه دیگر را برنامه ریزی نمایید و به این قرار پایبند باشید.

13- به کمال گرایی خود اصرار ورزید.

از آن جایی که کمال گرایی دلیل اصلی تعویق است؛ سعی کنید نگران انجام دادن کار به صورت بی عیب و نقص نباشید. فقط کار را شروع و سرسختانه ادامه دهید. همیشه می توانید به عقب بازگشته و کارتان را بازبینی و تصحیح کنید. هیچ کار ارزشمندی در مرتبه اول انجام آن، حاصل نمی شود.

14- حوزه ای را انتخاب کنید که تعویق در آن به شما ضرر می زند.

حوزه خاصی را که می دانید در آن به تعویق گرایش دارید، انتخاب کنید. مهمترین حوزه را برگزینید و بر نمونه خاصی از تعویقفائق آیید. اولویت های خود را تعیین نمایید و بر حوزه ای که تعویق در آن به موفقیت شما لطمه می زند، تمرکز کنید. همیشه ابتدا به دشوارترین کار بپردازید. خود را برای مقابله با سخت ترین قسمت های کار به چالش بکشید و قبل از هر کاار دیگری آن را به اتمام برسانید.

15- اجبار به پایان کار داشته باشید.

وقتی کارتان را شروع کردید، تا پایان آن، دست از کار نکشید. وقتی یک کار مهم را شروع می کنید و تصمیم می گیرید تا تکمیل آن را ادامه دهید، بنیان کار هدفمند و ماندگار را ایجاد می کنید. خود را مجبور کنید 5 درصد نهایی کار را به پایان برسانید. ارزش این قسمت در زمینه رضایت شخصی به اندازه سایر کارهاست. این نکته، جالب و تاحدی تاسف برانگیز است که برخی از افراد به تعویق غلبه می کنند تا کارهای خود را انجام دهند، اما هرگز آن را به پایان نمی رساندد. همانطور که به پایان کار نزدیک و نزدیکتر می شوند، دلایل و بهانه های بیشتری برای به تعویق انداختن 5 تا 10 درصد کار پیدا می کنند. به همین دلیل بیشتر رساله های دانشگاهی در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا هرگز تکمیل نمی شوند. ممکن است فردی سال ها در کالج به تحقیق بپردازد و بدون دریافت مدرک آن جا را ترک کند، زیرا قادر به تکمیل 5 تا 10 درصد پایانی کار نبوده است.
تنها وقتی کاری را تکمیل می کنید، لذت، رضایت، و انبساط خاطر حاصل از پایان کار را تجربه خواهید کرد. وقتی آخرین جزئیات را تمام می کنید، آزادی و دستیابی را حس می کنید. مغز شما هورمون اندروفین ترشح می کند و احساس شادی می کنید. اما این امر زمانی امکان پذیر است که کار را 100 درصد به اتمام برسانید.

همچنین بخوانید:  12 سخن از بودا برای آزادی و آرامش روح

16- ضرب آهنگ سریعی داشته باشید.

ضرب آهنگ سریع برای رسیدن به موفقیت الزامی است. به سرعت کار کنید. سریع حرکت کنید. سریع بنویسید. سریع عمل کنید. همراه کار پیش روید. آگاهانه تصمیم بگیرید در تمام عادات خود سریع عمل نمایید. اگر سریعتر از همیشه کار کنید، خواهید دید چقدر حجم کارهای انجام شده تان بیشتر خواهد شد. در واقع، اگر همیشه خود را مجبور کنید سخت تر و سریعتر کار کنید، جادوی «تجربه جریان» را حس خواهید کرد. وقتی در جریان هستید، در مدت زمان کوتاه تری نسبت به گذشته، حجم بیشتری از کار را به اتمام خواهید رساند.
سامان دهی دقیق زندگی، کار و ضرب آهنگ تان به گونه ای است که باعث می شود این جریان را به طور منظم تجربه کنید. این امر در واقع راه رسیدن به موفقیت است. تمام افراد کارآمد جریان شگفت انگیزی از انرژی را در یک اساس منظم تجربه می کنند. درست مثل اوج گرفتن هواپیما، این جریان از طریق سرعت بخشیدن به ضرب آهنگ و حفظ آن تا اوج گیری فعال می شود.

بزرگترین چالش ما در مدیریت زمان:

ترک عادت تعویق نیازمند جسارت و انضباط شخصی است. به کار سخت و اراده نیاز دارد. اما پاداش کار بسیار ارزشمند است. عزت نفس، اعتماد به نفس و افتخار شخصی بیشتری را تجربه می کنید. به موفقیت پایدار دست خواهید یافت. به عنوان فردی کارآمد با غلبه بر تعویق و تمرکز یافتن بیش از هر فرد دیگری و بیش از حجم کار کنونی خود، کار انجام خواهید داد. هیچ تصمیم دیگری مثل «الان انجام بده! الان انجام بده! الان انجام بده!» نمی تواند رضایت شما را جلب کند و کیفیت زندگی تان را افزایش دهد.

منبع: منبع: مدیریت زمان؛ انجام بیشترین کار در کمترین زمان ممکن، برایان تریسی.

vote
نظر شما در مورد این مطلب
Subscribe
Notify of
2 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
رضا
بهمن ۳۰, ۱۳۹۶ ۱۲:۵۶ ق.ظ

بسیار خوب

رضا
بهمن ۳۰, ۱۳۹۶ ۱۲:۵۵ ق.ظ

عالی

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x