7 پیش‌ شرط سلامت روان کودکان - پورتال رنگی

بهداشت و سلامت کودک , روانشناسی 25 تیر 1395 بدون دیدگاه

برای داشتن بچه‌ ای قوی و سالم باید غذای خوب، خواب کافی و هوای تازه و سالم برایش تامین کنید، اما اینها فقط کافی نیست زیرا بچه‌ ها نیازهای اساسی عاطفی هم دارند که برای سلامت بودن محتاج آن هستند.

دوست داشته شدن

هر کودکی نیاز دارد احساس کند که دوستش دارند و به جایی تعلق دارد. وجودش برای افرادی مهم و با ارزش است. افرادی در اطرافش هستند که او را از حوادث یا خطراتی که ممکن است ایجاد شود، حفاظت می‌ کنند.

احساس امنیت

هر کودکی نیاز دارد بداند خانه‌ اش امن است. والدین یا بزرگسالانی که از او حمایت می‌ کنند همیشه در دسترس خواهند بود. خصوصا در مواقع بحرانی که نیاز بیشتری به آنها دارد.

مورد قبول واقع شدن

هر کودکی نیاز دارد باور کند او را به خاطر خودش دوست دارند، درست همان‌ طور که هست (عشق بدون قید و شرط) او را همیشه و در همه اوقات دوست دارند، نه فقط زمانی که مطابق خواسته و میل دیگران رفتار کند.

احساس کنترل بر محیط

هر کودکی نیاز دارد بداند برای آنچه او اجازه دارد انجام دهد، محدودیت‌ هایی هست و باید آنها را رعایت کند. او باید بداند گرچه حس خشم یا حسادت ایرادی ندارد اما اجازه ندارد هنگام بروز این احساسات به خود یا دیگران صدمه بزند.

هدایت شدن

هر کودکی نیاز دارد باور کند بزرگسالان پیرامونش و بازخورد های محیطی به او کمک می‌  کنند تا بداند چطور باید با اشخاص و اشیاء رفتار کند.

استقلال

هر کودکی نیاز دارد بداند از سعی و کوشش او برای آموختن از تجارب دیگران تقدیر خواهد شد و به او و توانایی‌ هایش اعتماد و اطمینان دارند.

حمایت

هر کودکی نیاز دارد حس کند از صدمه دیدن و اذیت شدنش محافظت می‌ شود. همیشه کسی هست که به او کمک کند در موقعیت‌ های عجیب و ناشناخته تنها نماند. معمولا در صورت تامین نیاز های جسمی و روانی کودک و برخورداری او از تربیت درست و زندگی با والدین و بزرگسالانی که از سلامت روانی برخوردار هستند، شاهد پرورش و رشد بچه‌ هایی سالم و شاداب خواهیم بود.

بچه‌ هایی که در صورت بروز مشکلات جسمی و بعضا روانی تحت حمایت قرار می‌ گیرند و به سرعت در مسیر بهبود خواهند آمد، اما متاسفانه فقر، مشکلات اقتصادی و بدتر از آن فقر فرهنگی و خانواده‌ های نابسامان باعث می‌ شود سلامت روان بچه‌ ها در معرض تهدید جدی قرار گیرد.

تاسف بار تر اینکه پس از بروز بیماری روانی و جسمی، بچه‌ ها فقط نیازمند دارو و چند قرص و شربت نیستند، بلکه بهبود آنها ضامن اصلاح و تغییر شیوه زندگی‌ شان است. اگر شرایط زندگی کودک به گونه‌ ای باشد که چنین تغییری ایجاد نشود، قطعا بیماری ادامه‌ دار می‌ شود و کودکی و زندگی او را نابود خواهد کرد.

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
Notify of