آسیب های برق گرفتگی انسان

پزشکی و سلامت 25 اسفند 1396 بدون دیدگاه

آسیب های برق گرفتگی انسان

برق گرفتگی انسان

گرچه الکتریسیته یکی از بزرگترین امکانات امروز ماست اما باید به خطرناک بودن آن نیز اشاره کنیم. فقط در عرض یک سال در ایالات متحده آمریکا حدود 100 نفر جان خود را در سر کار_ بر اثر برق گرفتگی_  از دست می دهند که می توان فوت تعداد 60 نفر برقکار را، در حین کار با ابزار های مختلف و تامین روشنایی  بدان افزود. مفهوم برق گرفتگی و فوت ناشی از آن هنگامی مطرح می شود که انسان یا هر حیوان و موجود زنده دیگری در معرض شوک الکتریکی قرار گیرد. اما دقیقا الکتریسیته چگونه به کسی آسیب می رساند؟ بیایید چند قدم به عقب بازگشته و نحوه سنجش الکتریسیته را بیاموزیم.


بیشتر بخوانید:
چگونگی عبور جریان برق از بدن + تاثیر برق بر بدن انسان


سنجش الکتریسیته

در سراسر جهان ، تمامی مهندسان و دانشمندان برای توصیف پدیده الکتریسیته از واحد های ولت و آمپر استفاده می نمایند. آمپر میزان شدت جریان الکتریسته یعنی میزان عبور آن از یک نقطه در واحد زمان را نشان می دهد. جریان یا همان میزان عبور الکترونها در واحد زمان، دلیل اصلی آسیب رسیدن به شخص و بافتهای بدنی یا سیستم عصبی وی می باشد. هنگامی که جریان الکتریسبته وارد بدن می شود، باعث ایجاد تخریب بافت داخلی بدن قربانی شده، عموما با تداخل در علایم حیاتی الکتریکی شخص مثل علایم الکتریکی اعصاب، تپش قلب و دیگر علایمی از این دست، به شخص قربانی آسیب های جدی در حد مرگ می زند.

برق گرفتگی در بیشتر موارد ایجاد گرفتگی و فلج اعصاب نموده به طوریکه نمی توان از منبع ایجاد شوک دور شد. معاونت ایمنی کاری (در آمریکا) OSHA میزان شدت جریانهای قابل تحمل و خطرناک را تعیین نموده است. جریانهایی در حدود 1 میلی آمپر فقط احساس نوعی تکان و لرزش خفیفی در انسان بوجود می آورد. اما جریانهای از 75 میلی آمپر به بالا باعث از کار افتادن قلب شده و منجر به مرگ می گردند. جریانهایی با مقدار1500 میلی آمپر( 5/1 آمپر)  به بالا باعث سوختگی اندامها و با فتهای بدن شده، و باید شما را به این فکر بیندازد که مقدار جریان الکتریکی که با آن سرو کار دارید چقدر است. اگر جریان برق از یک دست وارد شده، مسیر قلب را طی کرده، و از دست دیگر خارج شود، مرگ حتمی است. اما در بسیاری از موارد ، مثل صاعقه زدگی جراحاتی سطحی بوجود می آیند زیرا در این حالت جریان، از روی سطح بیرونی بدن عبور کرده، آسیبی به اندامهای داخلی نمی زند. باید متذکر شویم که اندامهای داخلی بدن ، نسبت به الکتریسیته، حساس ترند. رطوبت حساسیت بدن و خطر برق گرفتگی را به میزان 4 برابر افزایش می دهد.

پس در میابیم که عبور جریان بالای الکتریکی از داخل بدن بسیار بد و خطر ناک است. اما مجاورت با جریان های کم آن خطری ندارد. اگر برای امور پزشکی مثل انواع Pace Maker و یا دستگاه های الکترو شوک، جهت احیای بیماران ایست قلبی، میزان معین و مشخصی از آن بکار گرفته شود، بسیار مفید نیز می باشد.

ایست قلبی به وضعیتی گفته می شود که قلب به طور ناگهانی از تپش باز می ماند و یکی از دلایل اصلی آن گرفتگی عروق قلب است. در این حالت عدم اسفاده از دستگاه CPR و دیگر دستگاه های احیا از این دست، باعث مرگ حتمی شخص می شود. پس می بینید در کنار خطرناک بودن، الکتریسیته  می تواند بسیار مفید هم باشد. راستی شما تا به حال دچار برق گرفتگی شده اید و با یکی از دستگاه های احیا، زندگی خود را باز یافته اید؟

youtube

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
Notify of