ساماندهی و دکوراسیون خانه کوچک در چند قدم - پورتال رنگی

دکوراسیون داخلی ۰۷ فروردین ۱۳۹۷ بدون دیدگاه

ساماندهی و دکوراسیون خانه کوچک در چند قدم

ساماندهی و دکوراسیون خانه کوچک در چند قدم

چگونه می توان یک خانه کوچک را سازمان دهی کرد؟

هنگامیکه در یک خانه کوچک، و یا دیگر خانه های جمع و جور و نقلی زندگی می کنید، باید از هر گوشه و کنار خانه برای گنجاندن وسایل استفاده کنید. خوشبختانه، روش های بسیاری برای به حداکثر رساندن استفاده از فضای موجود در خانه با استفاده از سبک های مختلف وجود دارد.

روش اول:  پارتیشن بندی اتاق به مناطق مختلف

ساماندهی و دکوراسیون خانه کوچک در چند قدم

1_ اتاق نشیمن خود را به چند بخش تقسیم کنید. اتاق نشیمن اغلب بزرگترین قسمت خانه است، اما بسیاری از مردم به طور انحصاری به عنوان یک اتاق خانواده یا اتاقی برای تماشا تلوزیون از آن استفاده می کنند. برای به وجود آوردن فضای بیشتر، سعی کنید اتاق نشیمن خود را با طرح های مختلف به چندین منطقه تقسیم کنید. این بخش ها می توانند جایگزین اتاق هایی قرار بگیرند که فضای کافی ندارند، مانند اتاق غذا خوری، اتاق بازی، یا اتاق کنفرانس.

برای پارتیشن بندی منطقه می توانید از، پرده های بزرگ، دیوار های کاذب، و تنظیم آن ها در اتاق نشیمن استفاده کنید.

برای ایجاد بخش های مختلف بدون استفاده از پارتیشن بندی، اشیا را در اتاق براساس عملکرد خاصی بچینید. اگر دوست دارید می توانید با استفاده از نشانه های کوچک بخش های مختلف اتاق را نشان دهید.

ساماندهی و دکوراسیون خانه کوچک در چند قدم

2_ از اتاق خاب خود به عنوان یک خلوتگاه یا یک اتاق کار استفاده کنید. برای اکثر افراد اتاق خاب یک جای خصوصی است که به راحتی نمی توان از  آن به عنوان اتاق خانواده یا اتاق مهمان استفاده کرد. با این حال، اتاق خواب ها اغلب محل مناسبی برای به وجود آوردن فضاهای خصوصی، دفتر شخصی، و … هستند. با تبدیل کردن اتاق خواب تان به یک مکان شخصی چند جانبه، فضای شخصی بیشتری در خانه شما ایجاد می شود، بدون این که به اتاق های بیشتری نیاز داشته باشید.

در صورت لزوم، اتاق را به دو بخش تقسیم کنید تا زمینه هایی مشخص برای خواب، استراحت، انجام کار ها و…  داشته باشید.

به خصوص در اتاق های کوچک، به این موضوع توجه کنید آیا می توانید از اقلامی مانند تخت خواب، به عنوان مبل و یا صندلی کار استفاده کنید؟

ساماندهی و دکوراسیون خانه کوچک در چند قدم

3_به جای اتاق غذا خوری، در آشپز خانه غذا بخورید. اتاق های غذا خوری اغلب برای افرادی که به طور منظم مهمان دارند مناسب است. با این حال،  کسانی که در خانه های کوچک زندگی می کنند، مهمان های زیادی به خانه آنها سر نمی زنند. از اتاق نهار خوری استفاده های دیگر کنید و در آشپزخانه غذا بخورید.

روش دوم: از مبلمان های چند جانبه استفاده کنید.

ساماندهی و دکوراسیون خانه کوچک در چند قدم

1_ مبلمان های چند جانبه بخرید. برای به حداکثر رساندن فضا، بهترین کاری که می توانید انجام دهید، استفاده از مبلمان هایی است که چند جانبه هستند. اغلب به عنوان مبلمان هوشمند نامیده می شوند، کار اصلی این اشیا مانند صندلی است و پنهان کردن وسایل در داخل آن، کار دوم آن ها است.

همچنین بخوانید:  نکات قابل توجه در نورپردازی منزل

اشکال متداول مبلمان هوشمند شامل مکعب های ذخیره سازی است که با استفاده از پایه دو برابر می شوند، و قفسه هایی که یک میز دارند و می توانید آن را بیرون بکشید و استفاده کنید.

به دنبال اشیایی در خانه خود باشید که می توانند چند جانبه باشند. مثلا یک صندلی که بتوانید استند تلوزیون را روی آن بذارید.

شما  میتوانید مبلمان های ارزان قیمت را در فروشگاه های رفاه، گاراژ های فروش اجناس، و بازار ها پیدا کنید، که بسیازی از آن ها به اشیا چند منظوره تبدیل می شوند.

ساماندهی و دکوراسیون خانه کوچک در چند قدم

2_خرید تخت خواب. بسته به تعداد اتاق هایی که دارید، یک تخت خواب سایز بزرگ ممکن است گزینه مناسبی نباشد. در عوض، سعی کنید چیزی انتخاب کنید که بهتر از فضای اطراف استفاده کنید. برای خانه های کوچک، یک تخت مدل خوابگاهی در اتاق شما فضای بیشتر ایجاد می کند. برای خانه هایی که اتاق خواب دو برابر اتاق نشیمن است، یک تخت فوتون خریداری کنید، بنابراین شما یک نیمکت( که پایین تخت قرار میگیرد) و یک تخت دارید.

برای خرید تخت سعی کنید مدلی را انتخاب کنید که دارای فضای خالی در زیر چهار چوب تخت باشد.

اگر می خواهید از تخت فعلی خود استفاده کنید، سعی کنید از بلوک های چوبی ضخیم درون آن استفاده کنید تا فضای ذخیره سازی اضافی زیر تخت داشته باشید.

ساماندهی و دکوراسیون خانه کوچک در چند قدم

3_ از یک میز برای اهداف چندگانه استفاده کنید. سعی کنید از میزی استفاده کنید که قابلیت تبدیل شدن به میز ناهارخوری، میز بازی و میز کار را داشته باشد. این روش باعث می شود فضای بیشتری در اختیار شما قرار گیرد در حالی که همان سطح عملکرد را دارد.

در صورت امکان میتوانید میز خود را به یک منطقه- ی ذخیره سازی با قرار دادن یک رو میزی بلند روی آن و مخفی کردن وسایلی که زیر آن قرار داده اید، تبدیل کنید.

ساماندهی و دکوراسیون خانه کوچک در چند قدم

4_ قفسه ها را به پله ها و ناطق مشابه اضافه کنید. بسیاری از خانه دارای مناطق زیادی هستند که فضای بیشتری را اشغال میکنند. در بیشتر موارد می توانید این مناطق را با استفاده از قفسه ها و اشیا مشابه به منظور استفاده از اتاق اضافی استفاده کنید. سعی کنید در مکان های زیر وسایل اضافی خود را قرار دهید.

بالای در ورودی اتاق ها

مناطق زیر پله ها

زیر تخت

همچنین بخوانید:  مدل درب‌ های چرخشی برای دکوراسیون داخلی

روش سوم: حداکثر استفاده از فضای عمودی

ساماندهی و دکوراسیون خانه کوچک در چند قدم

1_ موارد زیر  را روی دیوار نگه دارید. در صورت امکان، قفسه های متحرک بر روی دیوار های خود نصب کنید تا اقلام سبک وزن مانند کتاب ها، مجسمه ها، و وسایل الکترونیکی کوچک را روی آن نگه دارید. برای موارد مهمی مانند آلات موسیقی و گیاهان گلدار، می توانید آنها را با پیج به دیوار نصب کنید.

ساماندهی و دکوراسیون خانه کوچک در چند قدم

2_یک قفسه برای نگه داشتن وسایل آشپز خانه تان در آشپز خانه آویزان کنید. اقلام بزرگ مانند گلدان و تابه می توانند فضای زیادی را در کابینت های آشپز خانه ایجاد کنند. برای رفع این مشکل، سعی کنید آن ها را روی یک قفسه یا وسیله ایی مانند آن به دیوار آویزان کنید، این باعث می شود فضای بیشتری برای موارد سنگین تر و شکننده تر باز شود.

به جای یک قفسه پلاستیکی حرفه ایی، سعی کنید یک میخ بزرگ بخرید. این به شما کمک می کند که در عین ایجاد فضای بیشتر، وسایل خود را منظم بچینید.

ساماندهی و دکوراسیون خانه کوچک در چند قدم

3_ یک فضای باز قفسه ایی ایجاد کنید. با ایجا یک قفسه باز ایستاده یا وصل شده روی دیوار، از فضای موجود بهتر استفاده کنید. و این موضوع شما را تشویق می کند که از فضا بهتر استفاده کنید.

از قفسه ها برای ذخیره سازی مواد غذایی، مواد غیر قابل خوردن، و…  استفاده کنید.

ساماندهی و دکوراسیون خانه کوچک در چند قدم

4_ برای ایجاد فضای خیالی پرده ها و آینه ها را خم کنید. حتی اگر یک اتاق کاملا سازمان دهی شده باشد، ممکن است هنوز هم احساس ناراحتی و نارضایتی کنید. خوشبختانه راه هایی وجود دارد که این موضوع را اصلاح کنید بدون این که فضای بیشتری از اتاق را اشغال کنید.

پرده هایی که از سقف تا پایین هستند خطوط بلندی در امتداد دیوار ایجاد می کنند که سقف خانه شما را بلند تر نشان می دهند.

آینه های بزرگ مانند یک پورتال به یک اتاق دیگر عمل می کنند، و سبب می شوند که فضا ژرف تر شود.

ساماندهی و دکوراسیون خانه کوچک در چند قدم

5_ دیوار خود را با رنگ های متضاد و سبک رنگ کنید تا فضا بزرگ تر نشان داده شود. رنگ دیوار های خانه شما می تواند اندازه خانه شما را بزرگ تر یا کوچک تر نشان دهد. برای بزرگ تر نشان دادن اتاق، دیوار ها را رنگ روشن کنید یا آن ها را به رنگ پاستیلی در آورید. علاوه بر این، با روش های دکوراسیونی، دیوار ها را سایه روشن بزنید، و یک کنتراست ظریف کنید. برخی از رنگ های مناسب عبارت اند از:

بی رنگ

بژ

آبی

سبز پاستیلی

روش چهارم: فضای موجود را سازمان دهی کنید.

ساماندهی و دکوراسیون خانه کوچک در چند قدم

1_ چیز هایی که لازم ندارید را بیرون بیاندازید. برای بسیاری از مردم، مشکل سازمان دهی وسایل شان از کمبود اتاق اضافی نیست، بلکه از نگه داشتن وسایل غیر ضروری است. برای داشتن فضای بهتر، از آنچه که نمی خواهید یا هرگز استفاده نمیکنید خلاص شوید، مواردی مانند:

همچنین بخوانید:  استفاده از کانترها در طراحی دکوراسیون آشپزخانه

وسایل آشپزخانه که در 3 ماه گذشته استفاده نکرده اید.

کتاب ها، فیلم ها، و بازی های قدیمی که شما دیگر از آن ها استفاده نمی کنید.

اقلام تزئینی و خرت و پرت هایی که مدت طولانی است که بلا استفاده مانده اند.

ساماندهی و دکوراسیون خانه کوچک در چند قدم

2_ ظروف ذخیره سازی بخرید که بسیار جا دار باشند. هنگامی که شما در یک خانه کوچک زندگی می کنید، ممکن است اتاق های زیادی برای مخفی کردن صندوق ها، سبد ها،  و دیگر وسایل ذخیره سازی نداشته باشید. از این رو، سعی کنید از ظروفی استفاده کنید که بسیار جا دار باشند، برخی از این نمونه ها عبارتند از:

قفسه های نگه داری

موارد تجهیزات وینیل

سبد های دکوری

جعبه کلاه

کیسه های گرافیکی

ساماندهی و دکوراسیون خانه کوچک در چند قدم

3_ استفاده از قفسه کتاب برای ایجاد یک سیستم ذخیره سازی سازمان یافته تر. کشو ها اغلب برای ذخیره سازی چیز هایی که نیاز ندارید فوق العاده مفید هستند. اما نگه داری اقلام در یک قفسه کتاب و یا سایر قفسه های باز به شما کمک خواهد کرد تا سیستم ذخیره سازی متمرکز تر و مفید تری را ایجاد کنید و مواردی که واقعا دوست دارید در مرکز قفسه ها بگذارید و آن مواردی که غیر قابل استفاده هستند را پایین تر بگذارید.

ساماندهی و دکوراسیون خانه کوچک در چند قدم

4_ استفاده از کشو و قفسه برای به حداکثر رساندن استفاده از فضا. با توجه به شکل عجیب و غریب آن ها، اغلب سخت است که به طور کارآمد از قفسه ها استفاده کرد. برای رفع این مشکل، لباس های نازک را آویزان کنید و قفسه ها، کشو ها، موراد مشابه را پایین بگذارید. اگر یک پیچ اضافی در فضا دارید و استفاده نشده است، یک ظرف مخزن پلاستیکی، یک سبد، یا موارد مشابه به آن وصل کنید.

اگر قفسه ندارید لباس های خود را در کمد یا موارد مشابه بگذارید.

سعی کنید لباس ها و دیگر اقلام کوچک را در داخل کیف، ظروف و چمدان و اشیا مشابه نگه دارید.

ساماندهی و دکوراسیون خانه کوچک در چند قدم

5_ ظروف آشپز خانه سر بسته خریداری کنید. اغلب آشپزخانه به سرعت پر می شود، زیرا مالک آن تعداد زیادی ظروف ذخیره سازی، ظروف غذا خوری، فنجان، و موارد مشابه را خریداری میکند. برای اجتناب از این موضوع، خرید وسایلی است که سر بسته  هستند، تا مقدار فضایی که اشغال می کنند محدود شود. این امر مخصوصا برای ظروفی غذا اهمیت دارد که اغلب بزرگ و ضخیم طراحی شده اند.

علاوه بر جمع کردن اقلام، ظروف کوچک را در ظروف بزرگ مانند کوره های هلندی جای دهید.

wikihow


دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
Notify of