خواص روغن های گیاهی در افزایش طول عمر - پورتال رنگی

خواص خوراکی ها ۰۸ فروردین ۱۳۹۷ بدون دیدگاه

تاثیر روغن گیاهی در افزایش طول عمر انسان

خواص روغن های گیاهی در افزایش طول عمر

روغن های گیاهی می تواند به شما کمک کند که طولانی تر زندگی کنید

رژیم غذایی غنی شده با چربی های غیر اشباع گیاهی، با کاهش خطر مرگ به علت بیماری های قلبی و یا دلایل دیگر در ارتباط مستقیم است. در مقابل، اگر چربی های غیر اشباع از منابع حیوانی باشد، این مسئله خطر مرگ از بیماری های قلبی و یا سایر علل را بالا تر می برد.

این نتایج اولیه از تجزیه و تحلیل دو مطالعه بزرگ بدست آمده بود که اطلاعات بیش از 93000 زن و مرد را شامل میشد که در طول حدودا 22 سال جمع شده بود.

این مطالعات، توسط دانشکده بهداشت عمومی چان در دانشگاه هاروارد تی. اچ. در شهر بوستون ایالت ماساچوست انجام شد، که نقش این موسسه در جلسات علمی و خاصی که در سال 2018 در زمینه اپیدمولوژی وپیش گیری | شیوه زندگی و سلامت قلب و عروق، در نیواورلئان لس آنجلس برگزار شد، برجسته است.

شما می توانید خلاصه ای از این مطالعه را در مجله Circulation  بخوانید.

چربی های غیر اشباع، چربی های اشباع نشده ای اند که تنها در ساختار مولکولی هیدروکربن خود، فقط دارای یک اتصال دوگانه کربن و کربن می باشند. در دمای اتاق، این هیدروکربن ها معمولا مایع باقی می مانند و در زمان سرد شدن، جامد می شوند.

دو منبع چربی غیراشباع در رژیم غذایی انسان وجود دارد: غذاهای گیاهی مانند آووکادو، آجیل ها، کره بادام زمینی، روغن زیتون، روغن کنجد و سایر روغن های گیاهی. و غذاهای حیوانی، از جمله گوشت قرمز، ماهی، تخم مرغ، و فراورده های لبنی پر چرب.

دستورالعمل های غذایی در ایالات متحده توصیه می کنند که بیش از 30 درصد کالری در رژیم غذایی ما نباید از چربی ها باشد، که اکثر آنها باید چربی های گیاهی و یا حیوانی اشباع نشده باشند.

اطلاعات دقیق در مورد منابع غذایی:

دکتر مارتا گواش فره، تحقیق گر بخش تغذیه در دانشگاه هاروارد T.H. دانشکده بهداشت عمومی چان و همکارانش مطالعه خود را در  این زمینه انجام دادند، زیرا تحقیقات قبلی در مورد چربی های مضر و مرگ و میر ناشی از آن دارای نتایج نا متناسبی بوده است.

از آنجا که چربی های غیر اشباع در غذاهای حیوانی و گیاهی وجود دارد و حاوی مواد مغذی متفاوت هستند، آنها تصمیم گرفتند در زمینه این که آیا این مواد مفید هستند یا خیر، اطلاعاتی بدست آورند.

آنها داده های دو مطالعه را ترکیب و تجزیه و تحلیل کردند. یک مجموعه داده در سال های 2012 – 1990 از 412،63 زن از مطالعات سلامت پرستاران جمع آوری شد. مجموعه داده های دیگر که از مطالعات پیگیری های حرفه ای بهداشتی استخراج شده بود شامل اطلاعاتی بود که در سال های 1990 تا 2010 از 966،29  مرد جمع آوری شد.

پرونده های اطلاعاتی این تحقیق شامل مطالعات دقیق و معتبر در مورد رژیم غذایی است که هر 4 سال یک بار از طریق پرسشنامه های متناوب درباره غذا که توسط شرکت کنندگان پر میشود، استخراج شده است.

با استفاده از این سوابق و منابع علمی برای توجه به تغییرات ترکیبات غذایی که ممکن است در طی تحقیقات اتفاق افتاده باشد، محققان توانستند انواع مختلف چربی موجود در رژیم های افراد شرکت کننده، منابع غذایی که چربی ها از آن دریافت شده بودند و تغییرات آن ها در طول زمان را در نظر گرفته و بین آن ها تمایز قائل شوند.

چربی های گیاهی مناسب برای کاهش خطر مرگ:

طی یک دوره پیگیری 22 ساله، 20672 نفر از جمله 4588 نفر از بیماری های قلبی جان خود را از دست دادند. با استفاده از این اطلاعات و مصرف چربی، محققان دریافتند که:

  • داشتن رژیم غذایی شامل چربی های اشباع نشده گیاهی، در مقایسه با رژیمی غذایی که شامل مقدار کمتری از این چربی هاست، خطر ابتلا به سرطان را 16 درصد کاهش می دهد.
  • جایگزینی 2 تا 5 درصد کالری حاصل از چربی های اشباع شده، قندهای ساده و سایر کربوهیدرات های تصفیه شده با همان مقدار کالری از چربی های غیر اشباع گیاهی، خطر بیماری های قلبی را 10-15 درصد کاهش می دهد.
  • اختصاص دادن 5 درصد از کل کالری دریافتی به چربی های اشباع نشده گیاهی به جای چربی حیوانی، میتواند به میزان 24 تا 26 درصد از خطر بیماری های قلبی کم کند.

لازم به ذکر است که این نتایج حاصل از تجزیه و تحلیل داده های مشاهداتی است که تنها قادر به تعیین ارتباط بین انواع چربی های غیراشباع و خطر مرگ است.

بنابراین، در حالی که یافته ها حقیقتا اثبات نمی کنند که خوردن چربی های غیراشباع گیاهی، بر خلاف حیوانی، خطر مرگ زودرس را کاهش می دهد، با این حال دانشمندان با این ادعا مخالف نیستند.

دکتر مارتا گواش فره می گوید:” نتایج ما بر اهمیت منابع اسید های چرب غیر اشباع در رژیم تأکید دارند – ما باید بیشتر از چربی غیر اشباع گیاهی و به جای منابع حیوانی استفاده کنیم.”

medicalnewstoday

Subscribe
Notify of
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x